Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. február 2023

Keď „obedy zadarmo“ varia šmejdi

V porovnaní so svetom poskytujú slovenské školské jedálne vcelku kvalitnú stravu. Ak má byť pre naše deti bezplatná, urobme to premyslene, systémovo a bez zbytočných komplikácií. A musia sa jej dočkať aj deti s diétnymi problémami.
Keď „obedy zadarmo“ varia šmejdi

Podvodné praktiky

V roku 2013 odvysielala Česká televízia dokument ŠMEJDI. Je o podvodníkoch, ktorí ponúkajú seniorom rôzne „hodnotné podujatia“ , kde ich nalákajú a okradnú. Začína to krásnym plagátom, pútavou ponukou, obedom zdarma, darčekom... Sľúbená je zábava, výherná lotéria. Nasleduje manipulačná šou a premyslený psychologický nátlak. Na záver seniorom nanútia predražené, pochybné produkty, dotlačia ich k podpisu a vysokým splátkam. Výsledkom sú sklamaní a zadlžení ľudia. A šmejdi s krásnym ziskom.

Tú istú zlosť, ako pri pozeraní ŠMEJDOV cítim, keď vidím nalíčenú tváričku s plagátom „OBEDY ZADARMO“. Alebo vlaky zadarmo, lyžiarske výcviky zadarmo, škola v prírode zadarmo, alebo najnovšie 500 eur každému len za to, že príde voliť... Rovnaká schéma, rovnaký cieľ. Oklamať ľudí a dosiahnuť vysoký volebný zisk. A na konci je ešte viac zadlžená krajina.

Nesystémové opatrenie za 110 miliónov eur

Národná rada SR schválila novelu zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a v  nej  aj návrh poslankyne Krištúfkovej (Sme rodina) o znovuzavedení „obedov zadarmo“ . Zdanlivo ušľachtilý, no nesystémový krok. Zákon je predsa o ľuďoch v hmotnej núdzi, nie o školských jedálňach. Autori si vymysleli formulku že „podpora detí k stravovacím návykom“. To akože naši školáci nevedia jesť??? Keby SME RODINA nemali ministerstvo práce a sociálnych vecí, ale ministerstvo obrany, urobili by to možno cez zákon o národnej bezpečnosti a vymysleli by opatrenie povedzme „dotácia na zvýšenie obranyschopnosti prostredníctvom výdatnej školskej stravy “. Skrátka nezmysel. Toto opatrenie prichádza 2 mesiace pred letnými prázdninami, uprostred rozpočtového obdobia. Vôbec na to nie sú peniaze. Znamená to, že ich musíme zobrať z nejakej inej kôpky, alebo vymyslieť nejaké ďalšie dane.

Neprehľadné financovanie školských jedální

Dnes sú školské jedálne financované komplikovane. PRVÁ ČASŤ peňazí prichádza z miest a obcí. Tie sú na elektrinu, vodu, plyn, drobné opravy, mzdy a odvody. DRUHÁ ČASŤ je od rodičov a je určená na nákup potravín. TRETIA ČASŤ je znova od rodičov. Volá sa „čiastočná úhrada režijných nákladov“ a slúži na to isté, čo prvá časť, lebo mestá a obce nedajú školským jedálňam dosť peňazí.

„Obedy zdarma“ pokryjú len náklady na nákup potravín, teda iba DRUHÚ ČASŤ a sú LEN pre deti od 5 do 15 rokov. Nie sú  pre mladších škôlkarov ani pre stredoškolákov. Rodičia všetkých detí budú naďalej platiť TRETIU ČASŤ, takže obedy nebudú pre nikoho celkom zdarma.

Nekonečné komplikácie

Spôsob administrácie „obedov zadarmo“ je tak komplikovaný, že školské jedálne potrebujú ďalšiu silu, ktorá by sledovala prihlasovanie, odhlasovanie, prevzatie, neprevzatie, kto ochorel alebo odišiel počas dňa... Nekonečná byrokracia a čísla meniace sa  z hodiny na hodinu.

Ďalším problémom je nutnosť písomne požiadať o poskytnutie dotácie pri zápise dieťaťa na stravovanie. Ale zápis prebehol už v septembri. Takže nový zápis? Rodičia z menej podnetného prostredia budú mať problém.  A čo s tými, čo sa rozhodnú neskôr?

Inzercia

V prípade detí s diétnym problémom (čo potvrdí lekár), keď školská jedáleň nedokáže jedlo pripraviť, budú rodičom stanovený príspevok vyplácať. Takže z jedální budú aj úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácajúce príspevky...

Riešenia

Nepodvádzajme ako šmejdi pred voľbami. Tému podrobme poctivej spoločenskej a odbornej diskusii. Zrejme dôjdeme k záverom, že plošné poskytovanie bezplatnej stravy v školách je pre deti prospešné. Ak áno, zabezpečme  pre tento zámer v každoročnom rozpočte zodpovedajúcu sumu.

Zjednodušujme. Nerobme zo škôl úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a nepridávajme im ďalšie úlohy. Školy nech riadi minister školstva a život v škole nech určuje školská legislatíva. Vrátane školských obedov.

Opravme financovanie škôl. Dnes školy sčasti financuje ministerstvo školstva (len samotné školy), a sčasti mestá a obce (školské jedálne, družiny – ŠKD, voľnočasové aktivity...). Kým ministerstvo dáva všetkým školákom rovnako, každá obec a mesto naopak rozdielne sumy. Potom rodičia v každej obci doplácajú iné čiastky. Je potrebné otvoriť kompetenčné pravidlá tak, aby sa o školu starala jedna autorita, nie dve či tri. A financovanie bezplatných obedov nech je súčasťou rovnakého normatívneho financovania na žiaka.

 

Ak sa celospoločensky dohodneme, že v rámci vzdelávania budeme našim deťom poskytovať bezplatné obedy, urobme to poriadne. Bez zbytočných žiadostí, doplatkov a komplikácií. Urobme maximum aj pre deti s diétami. Nie 2 mesiace pred koncom školského roka, bez finančného krytia a s plagátmi po celom Slovensku, ako ľuďom práve MY ponúkame „OBEDY ZDARMA“. Takto sa totiž správajú šmejdi.

 

Foto: https://ereport.sk/kristufkova-sme-rodina-chcem-aby-sme-vratili-rodicom-dotaciu-na-teple-jedlo-v-skolach-pre-ich-deti/ 

Pedagóg, riaditeľ, člen predsedníctva KDH

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.