Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2023

Krátke zamyslenie o kvalite škôl

V posledné dní po zverejnení rebríčkov škôl od INEKO sa opäť najmä v médiách a na sociálnych sieťach rozbehla debata o kvalite našich škôl. Niekto sa teší, že jeho deti chodia na najlepšie(?) školy, alebo tam učí, a niekto si všimol, že školy, kde sa venujú deťom z málo podnetného prostredia a kde prebiehajú malé zázraky, asi ťažko uvidíte na prvých priečkach. Ale dobrou správou je, že aspoň na chvíľu sa pozornosť verejnosti opäť vrátila k vzdelávaniu.
Krátke zamyslenie o kvalite škôl

To so sebou prináša už tradičné pokusy o definovanie kvalitnej školy a ako zabezpečiť, aby takou bola každá jedna z nich.

Ja som naformuloval túto definíciu:

Kvalitné školy sú také, ktoré budujú kvalitné vzdelávacie prostredie. Ide o nikdy nekončiaci proces, pri ktorom sú deti a ich rodičia partnermi, budujú sa vzťahy medzi vzdelávateľom a vzdelávaným, chyba sa netrestá, ale slúži na trénovanie potrebných zručností a každý sa učí pracovať v tíme, ktorý funguje ako vzdelávajúce sa spoločenstvo, prijímajúce i vytvárajúce inovácie.

Osobne si myslím, že by sme sa mali posunúť ďalej a všetko naše snaženie rozšíriť najmä na tvorbu kvalitného vzdelávacieho prostredia, ktoré rešpektuje najnovšie vedecké poznatky a aplikuje i úspešné stratégie, ktoré poznáme zo sveta mentoringu a koučingu. Pretože vzdelávanie neprebieha iba v školách a nie iba počas ústavou spomínanej povinnej školskej dochádzky. Vzdelávajúce sa spoločenstvo, učiaca sa spoločnosť, to nesmie byť koncept, idea, riešenie napísané v strategických dokumentoch alebo v zákonoch, ale nevyhnutný proces, ktorému nesmieme klásť prekážky kvôli tomu, že nás zväzujú mnohé predstavy.

Kľúčové je nechať to na ľuďoch, aby si vzdelávaciu cestu svoju a svojich detí mohli nastaviť slobodne a prebrali za ňu aj plnú zodpovednosť.

Inzercia

manžel a otec, predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia a správca webu www.zavretaskola.sk

Odporúčame

Blog
Čakanie na Spasiteľa

Čakanie na Spasiteľa

Advent je časom čakania na príchod Božieho Dieťaťa. Čakania, v ktorom sa naše nádeje pretavia v radosť z najkrajšieho daru, narodenia Spasiteľa. No pre mnohých z nás sa táto radosť nahradila darčekmi materiálnej povahy a Spasiteľa nahrádzajú jeho ľudskí imitátori.

Blog
Nešťastníci, ktorí môžu chváliť Pána

Nešťastníci, ktorí môžu chváliť Pána

Boh si vyvolil to, čo je svetu slabé. To je priama téma druhého čítania z Prvého listu Korinťanom v túto nedeľu (1, 26-31). A nezvyčajne, keďže si väčšinou cyklus čítaní epištol žije v nedele vlastným životom, pekne zapadá do témy celej bohoslužby slova. Tá vrcholí v evanjeliu, ktoré nám podáva začiatok 5. kapitoly (vv. 1-12a) z Matúša a teda aj začiatok slávnej „reči na vrchu“, ktorej úvod tvoria ešte známejšie blahoslavenstvá. Tie predstavujú rôzne skupiny ľudí, ktorí sú pre svoju povahu a okolnosti na okraji záujmu sveta. Ježiš však práve takých považuje za šťastných – blahoslavených. Podobný pohľad nám podáva Boh aj v Starom Zákone prostredníctvom proroka Sofoniáša (2, 3; 3, 12-13), ktorý vidí budúcnosť vyvoleného národa u tých, ktorí sú pokorní a chudobní. To všetko poeticky podporujú verše Žalmu 146 spolu s responzom, ktorý obsahuje prvé z evanjeliových blahoslavenstiev.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.