Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. január 2023

230 rokov od popravy Ľudovíta XVI.

Kto je dnes legitimistickým pretendentom francúzskeho trónu?
230 rokov od popravy Ľudovíta XVI.

21.1. 2023 to bolo 230 rokov od popravy francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. V Paríži sa uskutočnila bohoslužba (tridentská omša)  na ktorej sa zúčastnil  Ľudovít Burbonský vojvoda z Anjou. Na svojom instagramovom profile sa poďakoval za vernosť a oddanosť a za zbožnú úctu k mučeníckemu panovníkovi Ľudovítovi XVI. ktorú mu francúzsky ľud prejavuje od osudového dňa až do súčasnoti.

Smrť Ľudovíta XVI. si pripomenuli v Kaplnke zmierenia, ktorá  stojí na mieste, kde boli pochovaní Ľudovít XVI. a Mária Antoinetta. Kaplnku dal postaviť ako pamiatku na svojho staršieho brata Ľudovít XVIII.

Vojvoda z Anjou je predstaviteľom Burbonovskej dynastie. V prípade obnovenia monarchie je jedným z možných kandidátov na francúzsky trón. Legitimistickí monarchisti uznávajú jeho nároky a označujú ho ako Ľudovíta XX. Politicky sa profiluje ako monarchista (konštitučný) a konzervatívec. Opakovane sa verejne vyslovil proti potratom či manželstvám osôb rovnakého pohlavia. V roku 2020 sa zúčastnil ako súkromná osoba na Pochode za život.

 

Inzercia

Vítam vás na mojom blogu. Venujem sa témam z oblasti histórie, kresťanstva a súčasným politickým otázkam. "Pravda je krásna a trvalá vec." (Platón) Prostredníctvom mojich článkov chcem s vami zdieľať jej hľadanie.

Odporúčame

Blog
Nešťastníci, ktorí môžu chváliť Pána

Nešťastníci, ktorí môžu chváliť Pána

Boh si vyvolil to, čo je svetu slabé. To je priama téma druhého čítania z Prvého listu Korinťanom v túto nedeľu (1, 26-31). A nezvyčajne, keďže si väčšinou cyklus čítaní epištol žije v nedele vlastným životom, pekne zapadá do témy celej bohoslužby slova. Tá vrcholí v evanjeliu, ktoré nám podáva začiatok 5. kapitoly (vv. 1-12a) z Matúša a teda aj začiatok slávnej „reči na vrchu“, ktorej úvod tvoria ešte známejšie blahoslavenstvá. Tie predstavujú rôzne skupiny ľudí, ktorí sú pre svoju povahu a okolnosti na okraji záujmu sveta. Ježiš však práve takých považuje za šťastných – blahoslavených. Podobný pohľad nám podáva Boh aj v Starom Zákone prostredníctvom proroka Sofoniáša (2, 3; 3, 12-13), ktorý vidí budúcnosť vyvoleného národa u tých, ktorí sú pokorní a chudobní. To všetko poeticky podporujú verše Žalmu 146 spolu s responzom, ktorý obsahuje prvé z evanjeliových blahoslavenstiev.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.