Ako Igor Matovič oklamal Slovensko s 8 volebnými obvodmi

Pri jedinom volebnom obvode môže každá politická strana dať na kandidátku svojich kandidátov odkiaľ chce. Nemusí prihliadať, aby boli vybraní rovnomerne z celého Slovenska. Najviac ich je potom prirodzene z Bratislavy, lebo je tam najväčšia koncentrácia ľudí, sídli tam väčšina veľkých televízií a ostatných médií...a aj väčšina politických strán. Na kandidátke stačí 1 mediálne silný volebný líder, ktorého krúžkujú voliči po celom Slovensku. Pri tomto volebnom systéme sa na kandidátke silnej strany do parlamentu dostanú aj neznámi, anonymní ľudia, s podporou malého množstva voličov. Tento model viac vyhovuje politickým stranám s malým počtom členov, ktoré nemajú dobré zastúpenie v regiónoch.
Pri viac-obvodovom systéme, napríklad zmene na 8 volebných obvodov kopírujúcich samosprávne kraje, by museli politické strany nominovať kandidátov v každom kraji a v parlamente by boli rovnomerne zastúpené všetky kraje podľa počtu obyvateľov. Ak by bolo volebných obvodov ešte viac, do parlamentu by sme si volili zástupcov z každého okresu. Čím viac obvodov, tým je poslanec bližšie k ľuďom zo svojho okolia, ktorí ho poznajú a môžu mu/jej adresovať podnety a potreby z konkrétneho regiónu. V takomto prípade by poslanci parlamentu museli načúvať požiadavkám ľudí z regiónu a snažiť sa regióny rozvíjať.
Mačo slovenskej politiky, Igor Matovič, už pochopil, že svoj predvolebný sľub, navrhnúť pre Slovensko 8 volebných obvodov, musí utopiť v minulosti a pre svoju vlastnú záchranu navrhuje presný opak: upevniť 1 volebný obvod v Ústave SR. Bez odbornej diskusie. Veľmi tým pripomína Vladimíra Mečiara z roku 1998, ktorý sa vtedy všemožne snažil udržať pri moci. Vydierať touto podmienkou poslancov parlamentu a celé Slovensko držať ako rukojemníkov, je nečestné. Rovnako ako je nečestné odďaľovať predčasné voľby po tak katastrofálnom zlyhaní. Som presvedčený, že kresťanská, sociálna a demokratická politika sa robí inak.
Ak bude súčasťou ústavného zákona o predčasných voľbách aj zabetónovanie 1 volebného obvodu, bude to zlá správa pre Slovensko a naopak dobrá správa pre politických dobrodruhov, mačov a jednoosobové politické eseročky.
Vládni politici vôbec nepochopili odkaz, ktorí im všetkým jasne vyslali občania svojou účasťou na referende. Treba si uvedomiť, že ďalšia obrovská masa ľudí zostala cez víkend doma a nehlasovali v referende len preto, že nechceli legitimizovať Roberta Fica. Na toto nepočúvanie občanov páni politici z rozpadnutej vládnej koalície škaredo doplatia.