Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2023

Ako Igor Matovič oklamal Slovensko s 8 volebnými obvodmi

Igor Matovič bojuje o holú politickú existenciu nechutným spôsobom. Vlastne jeho spôsoby sú dosť nechutné, odkedy pôsobí vo vrcholovej politike. Tento krát si ako barličku berie 1 volebný obvod pre celé Slovensko, ktorý ešte v 90-tych rokoch minulého storočia zaviedol Vladimír Mečiar.
Ako Igor Matovič oklamal Slovensko s 8 volebnými obvodmi

Pri jedinom volebnom obvode môže každá politická strana dať na kandidátku svojich kandidátov odkiaľ chce. Nemusí prihliadať, aby boli vybraní rovnomerne z celého Slovenska. Najviac ich je potom prirodzene z Bratislavy, lebo je tam najväčšia koncentrácia ľudí, sídli tam väčšina veľkých televízií a ostatných médií...a aj väčšina politických strán. Na kandidátke stačí 1 mediálne silný volebný líder, ktorého krúžkujú voliči po celom Slovensku. Pri tomto volebnom systéme sa na kandidátke silnej strany do parlamentu dostanú aj neznámi, anonymní ľudia, s podporou malého množstva voličov. Tento model viac vyhovuje politickým stranám s malým počtom členov, ktoré nemajú dobré zastúpenie v regiónoch.

Pri viac-obvodovom systéme, napríklad zmene na 8 volebných obvodov kopírujúcich samosprávne kraje, by museli politické strany nominovať kandidátov v každom kraji a v parlamente by boli rovnomerne zastúpené všetky kraje podľa počtu obyvateľov. Ak by bolo volebných obvodov ešte viac, do parlamentu by sme si volili zástupcov z každého okresu. Čím viac obvodov, tým je poslanec bližšie k ľuďom zo svojho okolia, ktorí ho poznajú a môžu mu/jej adresovať podnety a potreby z konkrétneho regiónu. V takomto prípade by poslanci parlamentu museli načúvať požiadavkám ľudí z regiónu a snažiť sa regióny rozvíjať.

Mačo slovenskej politiky, Igor Matovič, už pochopil, že svoj predvolebný sľub, navrhnúť pre Slovensko 8 volebných obvodov, musí utopiť v minulosti a pre svoju vlastnú záchranu navrhuje presný opak: upevniť 1 volebný obvod v Ústave SR. Bez odbornej diskusie. Veľmi tým pripomína Vladimíra Mečiara z roku 1998, ktorý sa vtedy všemožne snažil udržať pri moci. Vydierať touto podmienkou poslancov parlamentu a celé Slovensko držať ako rukojemníkov, je nečestné. Rovnako ako je nečestné odďaľovať predčasné voľby po tak katastrofálnom zlyhaní. Som presvedčený, že kresťanská, sociálna a demokratická politika sa robí inak.

Ak bude súčasťou ústavného zákona o predčasných voľbách aj zabetónovanie 1 volebného obvodu, bude to zlá správa pre Slovensko a naopak dobrá správa pre politických dobrodruhov, mačov a jednoosobové politické eseročky.

Vládni politici vôbec nepochopili odkaz, ktorí im všetkým jasne vyslali občania svojou účasťou na referende. Treba si uvedomiť, že ďalšia obrovská masa ľudí zostala cez víkend doma a nehlasovali v referende len preto, že nechceli legitimizovať Roberta Fica. Na toto nepočúvanie občanov páni politici z rozpadnutej vládnej koalície škaredo doplatia.

Inzercia

podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia

Odporúčame

Blog
Slabosť

Slabosť

„Keď je bieda najväčšia, pomoc Božia najbližšia.“ (Slovenské príslovie).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.