Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2023

Slabosť

„Keď je bieda najväčšia, pomoc Božia najbližšia.“ (Slovenské príslovie).
Slabosť

Kto z nás túži po slabosti? Kto z nás sa jej nesnaží vyhnúť? Kto z nás ju chce prežívať? Zväčša robíme všetko preto, aby sme ju nemuseli zakúsiť. A práve naopak, tužíme po sile, zdraví a veľkosti. Sme tak nastavení od prirodzenosti. Do života každého z nás však skôr či neskôr prichádza väčšia či menšia slabosť. Aj u Ježiša to bolo tak, veď prosil Otca, aby ho minula hodina utrpenia na kríži, ale nad svoju vôľu nezomrieť, postavil vôľu Otca spasiť (zachrániť) nás. Ochorieme, stane sa nám úraz, preťažíme sa štúdiom, prácou, alebo staraním sa o zabezpečenie potrieb rodiny, vyhoríme, opustí nás náš milovaný človek a mnohé iné, a zrazu si uvedomíme jednu pravdu. Náš život je krehký, oveľa viac krehkejší než si bežne uvedomujeme a my sme slabí, oveľa slabší než si bežne uvedomujeme. A v slabosti na seba a svoj život pozeráme pokornejšie. Niekedy je to priama úmera, čím väčšia slabosť, tým väčšia pokora.       

Táto, pre nás neželaná slabosť, môže byť, a zväčša aj býva bránou, cez ktorú k nám môže prúdiť Božia milosť (dobro v rôznych podobách) a Božia moc. Kým za bežných okolností života, Boha akoby len berieme na vedomie, alebo máme k nemu vlažnejší prístup, tak v slabosti k nemu neraz hlasno voláme, vylievame mu svoj hnev, frustráciu, ťažobu, dovolávame sa jeho pomoci, ba kričíme, aby nám pomohol, možno sa s ním aj hádame, dávame sa do jeho opatery a vyhľadávame ho skoro stále. Slabosť nás jednoducho akoby intenzívne páli a my chceme tento oheň uhasiť. Keď vidíme, že sami si nepomôžeme, a náš problém nie je celkom riešiteľný ani s pomocou iných, zrazu je cesta medzi nami a Bohom vyrovnaná. Potom v našej slabosti už nekonáme my skrz našu silu, ale môže v nej konať Boh svojou mocou.

Apoštol Pavol o tom píše:

„Preto, aby som sa nepovyšoval, bol mi daný do tela osteň, satanov posol, aby ma udieral, a tak aby som sa nepovyšoval. Preto som trikrát prosil Pána, aby sa odo mňa vzdialil. Ale on mi povedal: ‚Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.‘ Preto sa budem radšej chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne prebývala Kristova sila. Preto mám záľubu v slabostiach, v hanobení, v núdzi, v súženiach, v prenasledovaniach a v úzkostiach pre Krista. Lebo keď som slabý, vtedy som silný. (2Kor 12,7-10 SEB).

Pán teda Pavlovi povedal: Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.Jeden z anglických prekladov - New Living Translation je ešte výstižnejší: „My grace is all you need. My power works best in weakness.“ Voľným prekladom: „Moja milosť je všetko, čo potrebuješ. Moja moc najlepšie pôsobí v tvojej slabosti.“

Dobrý príklad o sile v slabosti som počul od jedného muža rozprávajúceho o topiacom sa chlapcovi, ktorého mali problém zachrániť silní muži - zdatní plavci, surferi, nakoľko slabosť (núdza) spôsobená topením sa, do tela slabého chlapca vliala toľko sily, že neúmyselne v panike, keď sa týchto chlapov chytal, až ich topil, lebo sa im skrz jeho stisk nedalo plávať. Teda veľká slabosť (topenie sa, hrozba smrti) v slabom chlapcovi spôsobila veľkú silu.

Prečo to však píšem? Lebo sa ma opäť raz pravdivo dotklo, že my ľudia sme slabí a trpíme rôznymi slabosťami, a to všetci. Aj tí, ktorí sú vo svojich oblastiach pôsobenia veľkí. Pán nám nechce nič zlé, práve naopak, chce naše najlepšie dobro, preto našu slabosť, ak mu to dovolíme, využíva k tomu, aby mohol v našich životoch konať. Skrz slabosť mu v tom nestojíme v ceste, resp. dovolíme mu robiť to, čo je potrebné. Ak máme silu, Božie konanie často odmietame, a hovoríme si, veď si poradíme. Nie je nič zlé konať v tej sile, čo nám Boh prirodzene dal, a máme ju naplno využívať, treba si však uvedomiť, že táto sila je veľmi malá. Ak sa stretneme v živote s niečím skutočne ťažkým, nemá zmysel, aby sme obrazne povedané po tanku strieľali z našej gumipušky, ale treba zavolať na pomoc Boží kaliber (Kristovu silu), ktorý dokáže prekonať aj tie najväčšie prekážky. A keď toto zažijeme, naša viera i dôvera Bohu porastie a naše ego sa zaradí v našom živote už nie na prvé miesto, ale uvoľní svoju stoličku napr. našim deťom, manželke, blízkym, či núdznym.

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Neháňte ľud môj

Neháňte ľud môj

„Nehaňte ľud môj... klebetárski posmievači!... Nehaňte ľud môj, slepí sudcovia!... Nehaňte ľud môj, ústa nečisté!...Nehaňte ľud môj! že je len malý, že nevládne celým svetom. Kde telo ducha k zemi nevalí, tam duch lieta ľahším letom...“. (Neháňte ľud môj, Andrej Sládkovič).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.