Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2023

Pre šťastný život potrebujeme mier

Pre šťastný život potrebujeme mier

Ako človek, ktorý pracuje s ľudským utrpením a rôznymi formami zdravotného postihnutia vo všetkom zákonite hľadám kus človečiny. Tak mi momentálne nie je jedno, čo sa  stále deje na Ukrajine.
Vidím to s tými následkami prípadného rozsiahlejšieho konfliktu negatívne, že to bude mať (a pravdepodobne to bude tak) ďalekosiahle následky na najbližšie generácie.
Najcennejšia hodnota – ľudský život tu začína strácať na svojej prirodzenej hodnote.
Z človeka sa často stáva iba číslo v štatistike, alebo nástroj na dosiahnutie cieľa, ktorým je víťazstvo národa, štátu alebo krajiny.
Niekedy sa mi zdá, že tým, ktorí rozhodujú, absolútne nezáleží na našich životoch. Tam budeme len počty kusov. A neuvažujúca časť verejnosti si to žiaľ neuvedomuje. Uvedomia si to, keď už možno bude neskoro.
Preto opakovane tvrdím, že keby bolo sérum, ako nakaziť ľudí všeobecne človečinou. Celý môj život som proti páchaniu násilia a vojenskej agresie.
Z toho dôvodu preferujem mierový prístup k problémom a táto moja myšlienka je všeobecná na atmosféru v spoločnosti.
Lenže deklarovať stanovisko, že si želáme mier, je málo.
Musíme brať do úvahy, že existujeme v prostredí kde iní ľudia a iné národy alebo štáty majú tiež svoje predstavy o mieri. Výsledkom musí byť taký konsenzus, aby sa do určitej spravodlivej miery vyhovelo všetkým.
My si však musíme uvedomiť, že Slovensko je malé a veľmi zraniteľné. Je v našom životnom záujme, aby sa spory so susedmi zásadne riešili mierovo, aby si štáty navzájom zvykli brať ohľad na záujmy jeden druhého a robiť vzájomné ústupky.
Hnať Slovensko do vojny je totálny nezmysel. Slovensko nemá čo získať, ale stratiť môže všetko.
A z tohto pohľadu je úplne jedno, kto je vo veľkom Európskom konflikte v práve a aj kto nakoniec vyhrá, lebo zo škôd sa naše žijúce generácie už nevylížu.
Zaujímavé stanovisko mi napísal môj známy univerzitný profesor: „Mier je krásna vec. Ja sám som antimilitaristický typ. Problém je však v tom, že mier by mal byť spravodlivý nemal by byť rozbuškou k ďalšej vojne alebo k iným príkoriam.“
Mier za každú cenu je zlý mier podľa pána profesora.
Ja osobne zastávam názor, že potrebujeme MIER. Bohužiaľ, to slovo je pre niekoho sprofanované, sú ľudia, čo sa ho boja používať.
Ale čo čítam návrhy ako dosiahnuť POKOJ, nikto  nemá reálne riešenie, takže som z toho sklamaný a ľudia sa ďalej zabíjajú. Mier nemôže obhájiť ten, kto nemá mier v sebe.
Zjavne je potrebné mať viac mierotvorcov vo vládach a v parlamentoch no a niečo podobné aj v médiách.  
Inak svet je v ohrození, a nás trápi, že v prvom rade Európa. Chcem veriť tomu, že tá potenciálna hrozba smrti ľuďom pootvára oči.
Dušan Piršel

Inzercia

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Aj Candler nosí flanelku (recenzia)

Aj Candler nosí flanelku (recenzia)

Keď sa Maťo s Eli rozhodli vymeniť svoje vyšívané hodiny za Candlera, bola som mierne skeptická. Jasné, je to sympatický, "najstajlovaný" a príjemne voňajúci chlapík, no nemala som pocit, že to stačí na to, aby prerazil. Priznám sa, že som zmenila názor.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.