Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2023

Neháňte ľud môj

„Nehaňte ľud môj... klebetárski posmievači!... Nehaňte ľud môj, slepí sudcovia!... Nehaňte ľud môj, ústa nečisté!...Nehaňte ľud môj! že je len malý, že nevládne celým svetom. Kde telo ducha k zemi nevalí, tam duch lieta ľahším letom...“. (Neháňte ľud môj, Andrej Sládkovič).
Neháňte ľud môj

Naše vyjadrovanie sa na adresu ľudí na opačnej strane politického či iného spoločenského spektra je čoraz nevhodnejšie, neraz s úmyslom oponentov uraziť, degradovať, vysmiať, alebo natrvalo onálepkovať. Robia to mnohí politici, novinári i priaznivci tej ktorej politickej strany, či politického alebo spoločenského prúdu. Žiaľ, robia to i ľudia, ktorí sa verejne hlásia ku kresťanstvu, či tí, ktorým myšlienky ľudskosti, empatie a solidarity nie sú cudzie. Trhá mi uši, keď počujem bez rozmyslu a pravdy vyslovené či napísané slová dezolát, fašista, slniečkár, komunista, zlodej, mafián, hlupák, masa, stádo, alebo  ich vulgárnejšie verzie. Pýtam sa, kto dal komu právo, aby takto niekto označoval druhého človeka? Kto dal komu právo dehonestovať napr. mladých ľudí za ich názory len za to, že sú mladí? Neraz ich odbijúc, že nič nezažili. Alebo, kto dal komu právo dehonestovať starých ľudí (dôchodcov), len za to, že sú starí? Tých zase odbijúc, že sú už senilní. Skutočne, kto dal komu právo s opovrhnutím sa pozrieť na druhého človeka len preto, že sa prihlási k niekomu, či niečomu s čím daná osoba nesúhlasí? Toto konanie vystihuje jedno slovo, je to manipulácia. O skandovaní nadávok na rôznych verejných podujatia radšej ani písať nejdem. Zastavme sa a uvedomme si, na akú cestu sme sa vybrali, a kde nás táto cesta privedie.

Skoro pred dvesto rokmi napísal básnik a obroditeľ Andrej Sládkovič na obranu nášho slovenského národa pred urážkami od našich vtedajších neprajníkov báseň Nehaňte ľud môj. V súčasnosti náš národ už nik zvonka nehaní. Napriek niektorým problémom, skrz obetavé úsilie mnohých ľudí sa tešíme samostatnému a úspešnému štátu, začlenenému v rovnosti medzi ostatné európske národy. Teraz však potrebujeme nových obroditeľov nášho národa, ktorí ho nanovo oživia, dodajú mu novú silu a obnovia jeho ducha. Ducha, ktorý bude obohatením aj pre väčšie národy. Možno začnú napísaním básne Neháň sa (vzájomne) ľud môj. Cesta nie je v manipulácii druhých a v snahe vybojovať si čo najväčší podiel na moci. Cesta je v zodpovednej slobode, tolerancii názorov iných, slušnej a vecnej komunikácii, ak je to potrebné, aj dôstojnej konfrontácii, a hlavne vo vzájomnej spolupráci, hoci nás vždy bude mnoho veci aj rozdeľovať. Omnoho viac vecí nás však vzájomne spája. Ide o to, na aké veci sa sústredíme.

Osobne som z väčšiny súčasných politikov, či na ľavej, a či na pravej strane politického spektra sklamaný. Od jedných aj druhých som očakával odborne i ľudsky viac. V minulosti sa panovníci na vládnutie pripravovali už od ranného detstva. Tisíce hodín výchovy, učenia sa a získavania skúseností. Potom, po nastolení republík zväčša na daný rezort vlády nastupovali ľudia aj s adekvátnym vzdelaním a skúsenosťami. V posledných rokoch (nielen počas tejto vlády) sme však už svedkami toho, že pre riadenie nejakého rezortu nie je najrozhodujúcejším kritériom, ani vzdelanie, a ani skúsenosť. Áno,  pre vládnutie nestačí odbornosť a je potrebné mať aj náležite vybudovaný a rozvinutý charakter. Určite však nestačia silné slová. Tých už bolo v poslednom období  dosť, ba bolo ich až toľko veľa, že celkom stratili svoj význam i silu. Treba sa vrátiť k poctivej práci v prospech spoločnosti a všade tam, kde to nie je nevyhnutné, či skutočne potrebné, k mlčaniu. Prečo? Nechajme sa poučiť samotným Pôvodcom múdrosti v Jeho slove:

Kto bezohľadne rozpráva, akoby bodal mečom, lež jazyk múdrych prináša uzdravenie.“ (Prís 12,18 SEB).

Smrť a život sú v područí jazyka, tí, čo ho milujú, najedia sa jeho plodov.“ (Prísl 18,21 SEB).

„Kto si stráži ústa a jazyk, stráži svoju dušu pred úzkosťami.“ (Prísl 21,23 SEB).

Blázon nemá záľubu v rozumnosti, ale vo vyjadrovaní svojich myšlienok. (Prísl 18,2 SEB).

Inzercia

„Blázon trpí pre slová ako žena, čo ide porodiť dieťa.“ (Sir 19,11 SEB).

Mnohí padli ostrím meča, ale nie toľkí, čo padli pre jazyk.“ (Sir 28,18 SEB).

Ak si niekto myslí, že je ctiteľom Boha, a jazyk si nedrží na uzde, klame tým sám seba a jeho zbožnosť je márna.“ (Jak 1,26 SEB).  „...Ak sa niekto neprehrešuje slovom, je dokonalý muž, schopný udržať na uzde aj celé telo. Keď koňom dávame do papule zubadlá, aby nás poslúchali, usmerňujeme tým aj celé ich telo. Alebo si predstavte aj lode: Hoci sú také veľké a ženú ich prudké vetry, usmerňuje ich celkom malé kormidlo, kamkoľvek chce kormidelník. Tak aj jazyk je síce malým údom, ale dokáže veľké veci. Pozrite: Aký malý oheň, a aký veľký les zapáli! Aj jazyk je oheň, svet neprávosti. Medzi našimi údmi je zasadený ako ten, čo poškvrňuje celé telo a rozpaľuje kolobeh života, sám podpaľovaný peklom. Všetky druhy divej zveri aj vtákov, plazov a morských tvorov môže skrotiť človek a aj skrotil, ale jazyk, toto nepokojné zlo, plné smrtiaceho jedu, nik z ľudí nemôže skrotiť.  Ním dobrorečíme Pánovi a Otcovi a ním preklíname ľudí, stvorených na Božiu podobu. Z tých istých úst vychádza dobrorečenie i kliatba. Bratia moji, nemá to tak byť!  Vari z jedného prameňa tým istým otvorom vyviera sladká aj horká voda?... Kto je medzi vami múdry a rozumný? Nech dobrým správaním preukáže svoje skutky v múdrej tichosti.“ (Jak 3,2-13 SEB).

Zoberme si všetci niečo k srdcu z týchto slov a potom dávajme mediálne vyhlásenia, potom píšme články a komentáre, a potom vzájomne komunikujme. Aj nedávne referendum. Prečo máme druhých nálepkovať za účasť či neúčasť na ňom? Osobne som sa na referende zúčastnil, hoci som p. Fica a stranu SMER nikdy nevolil a nepodporoval, ani ju nemám v úmysle v nasledujúcich voľbách voliť. Tým patrím do „Ficovej masy“? Resp. nie som demokrat, alebo som hlúpy? Hodnotovo by som si mal asi čo povedať s p. Hegerom, avšak s ďalším vládnutím OĽANO na základe toho, čo som mohol počas posledných troch rokoch zažiť, nesúhlasím. Nesúhlasím s nesystematickým prístupom typu „čo hodina, to novina“, nesúhlasím s čiastočnou neodbornosťou vládnutia a nesúhlasím s manipulatívnym prístupom presadzovania si svojich politických cieľov. Tak nemôže fungovať ani rodina, a nie to ešte štát.  Mojim druhým dôvodom pre účasť na referende  bolo, že referendové otázky dávali viac moci do rúk ľudí. Obdobne,  na rozdiel od mnohých voličov SMERU, nepatrím ani k tým, ktorí žiadajú, aby o Ukrajine bolo rozhodnuté ako o Československu pri Mníchovskom diktáte v roku 1938 „o nás, bez nás a proti nám“ a som za adekvátnu pomoc Ukrajine. To ešte neznamená, že som za prístup, ktorý Slovensko vženie až do vojny s Ruskom. Pri súčasných silných rečiach a prísľuboch, budeme potom ochotní niesť osud trpiacich Ukrajincov? Sme ochotní ísť až tam, že budeme v tejto vojne zomierať? Ja sám odpoveď nemám, ale pýtam sa, lebo tam, kde sa strom nahne, tak tam aj vždy spadne. O týchto otázkach musí rozhodnúť väčšina spoločnosti. Rešpektujem však súčasný stav a počkám si do nových volieb, v ktorých tak ako vždy,  aj teraz rád využijem svoje volebné právo. Múdrosť, múdrosť a ešte raz múdrosť, a to v myšlienkach, slovách, a predovšetkým skutkoch. Ju prajem politikom, novinárom i nám bežným ľuďom.

Modlime sa za naše Slovensko, nech mu vládnu teraz aj v budúcnosti múdri ľudia, ovládajúci svoj jazyk, ktorí budú stať v pravej pokore pevne na zemi oboma nohami, nohou odbornosti, ako i nohou charakteru a cnosti, a ktorí budú mať na zreteli spoločenské dobro, síce nielen, avšak určite  predovšetkým nášho Slovenska. Obdobne ako otcovia a matky rodín, ktorí majú povinnosť starať sa predovšetkým o svoje deti, a až následne, ak chcú, môžu a je dobré pomáhať všade tam, kde je núdza a potreba.

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Horlivosť

Horlivosť

„Veď náš Boh je stravujúci oheň.“ (Hebr 12,29 SSV). „Alebo si myslíte, že Písmo nadarmo hovorí: ‚Takmer žiarlivo túži po nás Duch, ktorý v nás prebýva‘?“ (Jak 4,5 SSV).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.