Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. január 2023

To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo

Čo nám ako prvé napadne, keď sa povie Slovensko? Krásna príroda s neporušenými bukovými pralesmi a malebnými plesami, dobrosrdeční ľudia, budúci ekonomický tiger strednej Európy, alebo sa ti vybavia v mysli neriadené odpadové skládky, medvede, ktoré vládnu nad ľuďmi, závistliví a hašteriví ľudia, mnohí na hranici chudoby? Všetko je uhol pohľadu. Úprimne, nie sme na tom až tak dobre, ako by sme si priali. Kostoly a zborové budovy už nepraskajú vo švíkoch, po 90-tych rokoch minulého storočia, kedy prebehlo duchovné prebudenie hádam vo všetkých kresťanských cirkvách a hnutiach, sa dnes ľudia obracajú k Bohu akosi ťažšie.
To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo

To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo... A ešte aj v tom spánku sa stále hádalo. Ľavičiari s pravičiarmi, tradiční s charizmatikmi, konzervatívci s liberálmi. V mene svojej pravdy útočíme na druhých tak, že ich ponižujeme, zámerne ich ukazujeme v oveľa horšom svetle, než naozaj sú.

Média nám neslúžia na informovanie, ale na zhodenie inak zmýšľajúcich do temnej priepasti.  

Hľadáme schopného vodcu, silného samca, ktorý by mohol byť naším malým slovenským spasiteľom a neuvedomujeme si, že Spasiteľa už máme.

Keď si niekto nebuchne do stola, tak mu vyčítame, že je slabým. Nemáme radi kultivovaného lídra. Nechápem prečo.

Sociálne média slúžia najmä na chvastanie a odkazovanie posolstiev svojim rivalom a iným médiám.

Na dôležitých postoch krajiny sa ocitli ľudia, ktorí sú veľmi často buď charakterní a neschopní alebo schopní a bezcharakterní.

Namiesto Boha hľadáme iba blahobyt. Ak nemáme rok čo rok vyššiu výplatu, upadáme do depresie a obviňujeme celý svet so Sorosom.

Trápi nás inflácia, ale netrápi nás inflácia hodnôt.

Sužujú nás energie, ale energiu od Boha, ktorá je zadarmo, nečerpáme. Zdieľať

Patríme medzi národy, ktoré sú najviac otvorené pre neoverené správy, podvody, a alternatívne média. Milujeme konšpiračné teórie a nenecháme si ich vyhovoriť, aj keď fakty ukazujú na niečo iné.

Vždy hľadáme vinníka inde, málokedy ukážeme prstom na seba.

Situácia vo svete nám to neuľahčuje. Na východ od nás vládne hrubý, bezohľadný a krvavý ruský démon. Na západ od nás vládne na prvý pohľad milý a dávajúci slobodu, vo svojej podstate však slizký, netolerantný a manipulatívny démon Európskej únie.

Sme súčasťou západnej civilizácie, máme možnosť sa realizovať, rozvíjať, vzdelávať, hlásať evanjelium (zatiaľ), za to všetko sme vďační Bohu, užívame si výdobytky nedokonalej demokracie, ktorá je však stokrát lepšia než autokracia alebo teokracia, nie sme však dostatočne odolní voči jedom, ktoré ponúka Európa na tanieri s dobrotami.

Stredná cesta, žiaľ, neexistuje, ale nemusíme vo všetkom kopírovať západ. Na „ctrl c“ a „ctrl v“ je tu veľa „odborníkov.“ Inšpirujme sa tým, čo vo svete funguje, ale naším vzorom nemusí byť Amerika, ani Nemecko a určite nie Rusko.

Ž 75:7 hovorí: Veď ani od východu, ani od západu, ani od púšte neprichádza povýšenie.

Inzercia

Povýšenie prichádza od Boha, nikdy nie od človeka. Ak sa túto lekciu nenaučíme, koledujeme si o ďalšie sklamanie.

Nastavili sme príliš vysokú latku pre politikov, očakávali sme od nich toľko, ako keby mali byť apoštolmi či prorokmi, a pritom sú len obyčajnými ľuďmi. Dnes sa nám zdá, že máme len zlých a horších, ale predtým než ich všetkých odsúdiš a hodíš do jedného koša, položme si otázku, či sme sa za nich modlili dostatočne? Ja nie, a preto ich nemám právo súdiť.

Mám právo byť nespokojný, ale osobne nie som, lebo moje šťastie a spokojnosť neurčujú politici, ale Boh, ktorý je mojím zdrojom.

Obrovská a nereálna bublina očakávania nafúknutá po výsledku parlamentných volieb v roku 2020 spľasla a nahradila ju skepsa, nechuť, nostalgia.

Hag 1:9 „Očakávali ste mnoho, ale je z toho málo. Keď ste to doviezli domov, ja som to odfúkol. Prečo?“ pýta sa Hospodin zástupov. „Pre môj dom, ktorý je v troskách. Každému z vás však ide len o vlastný dom.

Oba extrémy sú zavádzajúce. Ten druhý, ktorý vedie ľudí do depresívneho módu je ešte nebezpečnejší. Nech nám je príkladom biblický Simeon, ktorý očakával potešenie Izraela, a to v čase, kedy jeho krajinu okupovali Rimania.  

Nezabúdajme, že Biblia hovorí, že sa máme modliť za našich vládnucich predstaviteľov bez ohľadu na to, ako žijú, koľko toho spreneverili a či sú veriaci alebo nie. Ak sa modlíme len za toho, s kým sympatizujeme, nenapĺňame jeho vôľu.

Ak ti naša krajina pripomína prach a smetisko a ty sa uprostred toho cítiš slabý, tak vedz, že Božie slovo hovorí v Ž 113:7: „On z prachu dvíha slabého, zo smetiska povyšuje biedneho.“ Takže je tu nádej, vraví sa, že umiera ako posledná. Nádej však spolu s láskou a vierou zostáva naveky, vôbec umrieť nemusí!

Boh sa na nás napriek všetkým zlyhaniam pozerá s láskou. On nemôže inak. Nehľadá masy, on ich nepotrebuje, aby si spravil kampaň. Hľadá jednotlivcov, ktorí to s ním a s touto krajinou myslia vážne. Úprimných, charakterných, zanietených a obetavých.

2 Par 16:9 hovorí: „Lebo oči Hospodinove chodia sem a ta po celej zemi, aby dokázal svoju silu pri tých, ktorých srdce je celé obrátené k nemu.“

Boh hľadá tých svojich. Nájde nás? Alebo bude musieť prejsť pomimo a hľadať niekde inde?

Žalmista hovorí: „Ja mám len modlitbu. To neznie dobre pre toho, kto nepozná silu modlitby. Modlitba totiž zmôže veľa, modlitba mení národy. Znásobená a podporená pôstom prináša zázraky. Aj pre to naše Slovensko. Bude sa nad Tatrou blýskať na lepšie časy?

 

Som pastor, spisovateľ a tréner šachu. Maratóny sú už minulosťou, ale stále rád behávam. Som šťastne ženatý a bývam v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Prebuďme choré a spiace Slovensko!

Prebuďme choré a spiace Slovensko!

Sme svedkami nenávistných prejavov z oboch strán politického spektra. Absentuje úcta, akoby hlavným zámerom bolo toho druhého čo najviac ponížiť. Alkohol za volantom s tragickými následkami a to na viacerých miestach Slovenska je stále bežnejším javom. Veru, v pití patríme k svetovej špičke. Vedú Bielorusi, štvrtí sú Rusi, Ukrajina na šiestom mieste, Česi deviati a hneď za nimi my... Tí, ktorí sú cez víkend na mol, ako prví ukazujú prstom a žiadajú doživotie pre šoféra, ktorý zrazil ľudí v Bratislave. Vôbec nechcem zľahčovať bezohľadnú jazdu pod vplyvom alkoholu, len sa nahlas zamýšľam. Nepovedal snáď Ježiš, aby sme predtým, než vidíme smietku v oku druhého, vybrali zo svojho vlastného oka brvno? No a aby toho nebolo málo, po vyčíňaní šialenca na Zámockej vyhasli životy ďalších dvoch ľudí.

Blog
KDH zvládlo výzvy počas 30 rokov Slovenska

KDH zvládlo výzvy počas 30 rokov Slovenska

O polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993 Československo zaniklo a na mape sveta sa objavili Česká republika a Slovenská republika. Zrazu v tejto chvíli sa začínali dejiny písať nanovo. Dlhoročné spolužitie s bratmi z Čiech a Moravy sa stalo neudržateľné. Treba dodať, že bez určitého pochopenia medzinárodného spoločenstva by samostatné Slovensko nevzniklo.

Blog
Vinári Róbert Bognár a Oliver Iršai

Vinári Róbert Bognár a Oliver Iršai

Vo Svätom Jure je útulné Vinocentrum, v ktorom jeho šéf – Braňo Bahna, ponúka takmer 100 vín od dvadsiatich lokálnych vinárov. Pod heslom „Svätojurské víno na jednom mieste“ pravidelne organizuje prezentácie vín, 19.1.2023 som tam prvýkrát prišiel a prídem aj druhýkrát.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.