Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. január 2023

KDH zvládlo výzvy počas 30 rokov Slovenska

O polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993 Československo zaniklo a na mape sveta sa objavili Česká republika a Slovenská republika. Zrazu v tejto chvíli sa začínali dejiny písať nanovo. Dlhoročné spolužitie s bratmi z Čiech a Moravy sa stalo neudržateľné. Treba dodať, že bez určitého pochopenia medzinárodného spoločenstva by samostatné Slovensko nevzniklo.
KDH zvládlo výzvy počas 30 rokov Slovenska

Prešlo 30 rokov a my máme možnosť vidieť sa takí, akí naozaj sme. Už nemôžeme ukazovať prstom a vyhovárať sa, že Česi nám ubližujú, Maďari sú pre nás hrozba atď.

Chcem pripomenúť, že kľúčovú úlohu v tomto období zohrávali dve politické sily HZDS a KDH. Áno, je treba povedať, že V. Mečiar založil Slovenský štát, ale súčasne treba dodať, že ho priviedol na pokraj krachu a do medzinárodnej izolácie. Pre M. Albrigtovú americkú ministerku zahraničných vecí USA sme sa stali „čiernou dierou na mape Európy“.

V tom čase už KDH dostávalo správy zo Západu, že ak voľby v roku 1998 nepovalia Mečiara a jeho režim, Slovensko môže prísť o svoju samostatnosť. V krajnom prípade môže až zaniknúť a bude rozdelené medzi okolité štáty. Západ by pokračujúce Mečiarovo vládnutie považoval za veľmi nebezpečné z geopolitického hľadiska. Boli by sme ruský nôž v chrbte demokratickej Európy. Diskrétne nás varovali aj Česi, Maďari aj Poliaci.[1]

Boli to práve politici z KDH, ktorí viedli s V. Mečiarom ťažký zápas. Do r. 1998 to bol najmä J. Čarnogurský a neskôr M. Dzurinda, ktorý takisto vzišiel z prostredia KDH.  V r. 1998 M. Dzurinda zostavoval vládu a KDH tam mala pevné miesto.

V septembri 2002 boli ďalšie parlamentné voľby a M. Dzurinda opäť zostavuje vládu. KDH získava post predsedu parlamentu pre P. Hrušovského, post ministra vnútra V. Palko, post ministra spravodlivosti D. Lipšic.  Ministrom školstva sa stáva M. Fronc. Významným úspechom KDH bolo pôsobenie  J. Figeľa, ktorý v r. 1998-2003 zastáva post hlavného vyjednávača pre vstup SR do Európskej únie.

Pôsobenie KDH vo vládach M. Dzurindu 1998-2006 bolo hviezdnou hodinou hnutia. Slovensko sa stáva ekonomickým tigrom Európy, nastáva masívny prísun zahraničných investícii - prichádza Peugeot, KIA, nedotknuteľné kriminálne živly J. Majský, M. Černák putujú za mreže zásluhou V. Palka a D. Lipšica, M. Fronc ako minister školstva iniciuje vznik Katolíckej univerzity v Ružomberku, Slovensko vstupuje do medzinárodných štruktúr 2. apríl 2004 NATO, 1.máj 2004 Európska únia. KDH bolo sebavedomým hnutím, ktoré formovalo túto krajinu a zaslúžilo sa o to, že príbeh čiernej diery sa transformoval na úspešný príbeh.

Po týchto úspechoch prichádza r. 2006, keď KDH vystupuje z vládnej koalície. Tým dôvodom bolo, že M. Dzurinda nedával na rokovanie vlády zmluvu o výhrade vo svedomí. O čo vlastne išlo? Slovensko a Vatikán uzavreli prezidentskú zmluvu, parlament ju ratifikoval v novembri 2000. Obsahovala 4 čiastkové zmluvy: o službe v ozbrojených silách - tá prešla ešte za prvej Dzurindovej vlády, školskú, ekonomickú a o výhrade vo svedomí. Školská prešla tesne aj vďaka hlasom HZDS, Ekonomická viazla, Minister spravodlivosti D. Lipšic pripravil zmluvu o výhrade vo svedomí. No blížili sa voľby a Dzurinda tú zmluvu nedával na rokovania vlády, lavíroval, nechcel si odpudiť liberálnych voličov.

Bolo neuveriteľné ako sa k odchodu KDH postavili určité osobnosti. Hovorca KBS M. Gavenda spochybnil, že by pre KBS bola zmluva dôležitá. Arcibiskup J. Sokol na otázku redaktorky TA3, či by on na mieste kresťanských demokratov kvôli zmluve odišiel z vlády, odpovedal: „Ja nie.“ [1] Jediný, kto našiel odvahu upozorniť na dôležitosť tejto zmluvy, bol biskup A. Imrich, ktorý napísal list hovorcovi KBS, obsah listu je uverejnený v knihe Levy prichádzajú.

Inzercia

Prednedávnom som si vypočul prejav M. Dzurindu, ktorý mal na sneme strany  SPOLU. Tam sa oháňa, že Európska únia vyznáva kultúrno-etické hodnoty. P. Dzurinda prepáčte, tento vtip Vám nevyšiel. V Európe už nie je kresťanská strana, ktorá by bola ochotná obetovať moc za svoje presvedčenie v oblasti ochrany života. Európa už vyznáva nový, moderný druh kresťanstva „Politická korektnosť“. V praxi to znamená, že v západnom prostredí sa vytvorilo prostredie, kde iný ako liberálny názor už nemá váhu. Ak upozorňuješ na skutočnosť, že  interupcie, eutanázia, klonovanie je vražda, patríš do kriminálu alebo si vyhodený z roboty. Ak verejne povieš, že iba muž a žena tvoria manželstvo, ideš do kriminálu. Povedzme si to otvorene.

V júni 2006 boli predčasné parlamentné voľby, ktoré suverénne vyhral SMER. Pri zostavovaní oslovil aj KDH. Toto rokovanie či ísť so SMEROM alebo nie bolo spúšťačom rozkolu v KDH, z ktorého sa dodnes nespamätalo. V členskej základni KDH dlhodobo prevládal názor, že naša politika nemá byť disidentská, fundamentalistická, ale viac pragmatická. Členská základňa vystúpenie z vládnej koalície v roku 2006 vnútorne neprijala. [1]

KDH zohralo významnú úlohu pri formovaní dejín počas uplynulých 30 rokov samostatného Slovenska. Ukotvenie v medzinárodných štruktúrach, ako je EÚ a NATO, je zrejme najväčším úspechom, na ktorom sa KDH priamo podieľalo. Napr. J. Figeľ mal najväčšiu zásluhu na rýchlom vstupe do EÚ.

Nerozumiem jednej veci. Ako je možné, že nikto z vedenia KDH sa neprihlásil k zápasom, ktoré KDH vykonalo počas svojej histórie. Nikde v televízii, na portáloch postoj.sk, standard.sk som nepočul žiaden rozhovor predsedu KDH, príp. iných vrcholových predstaviteľov KDH  k danému výročiu. Počul som Fica, Pellegriniho, Mečiara, Dzurindu, F. Mikloška, Hegera, Matoviča, Radičovú.

KDH kedysi zakladali disidenti Čarnogurský, Mikloško a spol, ktorí neskôr viedli tvrdé zápasy s V. Mečiarom o charakter tejto krajiny. Dnes vedenie KDH nie je schopné pripomenúť tieto skutočnosti svojim voličom a občanom tejto krajiny. Mediálna politika KDH je nulová.

Tento príspevok som napísal ako prejav úcty k ľuďom, ktorí sa angažovali v KDH počas 30 rokov a prispeli k spoločnému dobru krajiny. Aj napriek chybám, ktoré sa udiali v KDH v minulosti  stále mám nádej, že KDH sa oplatí voliť.

[1] Ján Štrasser: F.Mikloško: Rozhovory o dobe a ľuďoch, 2016

Pochádzam z Oravy, z dediny pod Babiou Horou. V r. 1912 z Krakowa vystúpil na vrchol B.Hory V.I Lenin, a preto tam mal osadený pamätník. O niekoľko desaťročí neskôr tam prichádza z Krakowa K. Wojtyla. Dnes tam nájdete jeho pamätník. Zaujímam sa o kultúru a ekonomiku. Moje heslo: Kde je cieľ, tam je vôľa!

Odporúčame

Blog
Vážený predseda HLASU  P. Pellegrini

Vážený predseda HLASU P. Pellegrini

Pred pár dňami som si vypočul v Trende v relácii karty na stôl rozhovor s názvom Pellegrini: Dzurinda patrí na smetisko dejín. Hlas-SD bude vládnuť až po získaní mandátu. Ak sa čelný predstaviteľ vyjadruje na adresu M. Dzurindu, adresu súčasnej vlády spôsobom, aký je prezentovaný v uvedenom rozhovore, tak sa musím ohradiť voči tvrdeniam, ktoré tam zazneli. Zároveň občerstviť pamäť a pripomenúť činy, ktoré sú spojené s pôsobením P. Pellegriniho vo verejnom živote.

Blog
Vinári Róbert Bognár a Oliver Iršai

Vinári Róbert Bognár a Oliver Iršai

Vo Svätom Jure je útulné Vinocentrum, v ktorom jeho šéf – Braňo Bahna, ponúka takmer 100 vín od dvadsiatich lokálnych vinárov. Pod heslom „Svätojurské víno na jednom mieste“ pravidelne organizuje prezentácie vín, 19.1.2023 som tam prvýkrát prišiel a prídem aj druhýkrát.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.