Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. január 2023

Zaslúži si politika v živote toľko pozornosti, koľko jej má?

Nie som politológ a neživím sa ani názormi. Ale v ostatnom čase prichádzam k názoru, že politika si nezaslúži v živote toľko pozornosti, koľko jej má.

A vlastne na to jej slúži aj to hašterenie - len na strhávanie pozornosti.

Ako odpozoroval prof. Ladislav Kováč, človek je tvor hyperemocionálny, hypersociálny, ustráchaný a mýtofilný.

Podľa MUDr. Juraja Mesíka, súčasná politika práve saturuje všetky tieto ľudské danosti.

Burcuje emócie (osobitne nenávisti k oponentom), vytvára priestor pre spolčovanie do skupín (“naši” verzus iní), apeluje na strach (z toho, čo hlásajú, reprezentujú alebo sľubujú “iní”), a upevňuje staré a rozvíja nové mýty (národné, náboženské, triedne –  vyvolený národ/viera, triedny boj atď.)

Zjavne preto, že politika útočí na ľudskú prirodzenosť, dokáže priťahovať pozornosť značnej časti obyvateľstva, napríklad ľudí, ktorí sledujú televízne debaty politikov.

Nachádzajú v nich to, po čom túži ich vnútro – emócie nenávisti k tým, čo majú iné názory alebo identitu ako divák, pocit spolupatričnosti so “svojimi”, potrebnú dávku posilňovania rôznych mýtov, aj potrebnú dávku strachu “to by bol koniec sveta, ak voľby vyhrajú títo”. Navyše vytvára aj ilúziu kontroly nad dianím – keď zvolíme “našich” bude svet ružový sad.

Čo mne osobne v súčasnej politike chýba, je tiež korektnosť. Je zaujímavé, ako v súčasnosti niektoré médiá vo verejnej komunikácii postupne menia významy pojmov.

Ja si „korektnosť“ predstavujem hlavne ako jednotu slov a činov. Jasné vyjadrovanie bez zahmlievania a znevažovania iných postojov a podobne.

Ak sa chceme hrať na politickú korektnosť, zamlčiavať a ospravedlňovať postoje, ktoré sa ospravedlňovať nemajú, potom sami prispievame k "falošnej spoločnosti".

K falošnej spoločnosti  prispieva aj absencia pravdy a lásky (k národu, vlasti, k blížnym...) .

Inzercia

Kto chce budovať akúkoľvek organizáciu (alebo aj seba samého) bez týchto základných atribútov, môže mať len dočasný a falošný pozemský/materiálny úspech. 

Žiaľ aj politika na každej úrovni sa buduje v súčasnosti bez týchto pevných základov. Čo je škoda. Bez morálnych a etických základov nevybudujeme nič poriadne.

Okrem morálky a etiky, je dôležitá profesionalita.

Keby v politike prevládla profesionalita nad straníckou príslušnosťou, tak si viem predstaviť, že by sme do vlády dlhé roky volili jednotlivých ministrov, ktorí by hlavne robili svoju prácu riadením rezortu a nie politickú agendu svojho predsedu.

Summa summarum. Pre zdravie človeka aj spoločnosti je optimálne venovať “politike” – presnejšie politizovaniu, ktoré sa vydáva za politiku – čo najmenej pozornosti. Náš čas a pozornosť musíme považovať za svoje vlastníctvo, ktoré nám nikto nesmie odňať.

To ale neznamená, že by sme mali rezignovať na voľby a iné formy spoločenského angažovania.

Z politického vlaku sa vystúpiť nedá, žiaľ platí, že kto nevolí, necháva o sebe a svete rozhodovať iných.

Len to treba brať triezvo, bez veľkých emócií a s odstupom.

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.