Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. január 2023

Premárnená príležitosť v boji proti alkoholizmu

V auguste 2022 som do národnej rady predložil návrh zákona, ktorým sa mal zmeniť zákon o zneužívaní alkoholických nápojov, zákon o reklame a zákon o vysielaní a retransmisii. Navrhoval som nasledovné zmeny:
Premárnená príležitosť v boji proti alkoholizmu

👉zákaz predaj alkoholu na čerpacích staniciach pohonných látok

👉zákaz reklamy na alkoholické nápoje

👉zákaz vysielania telenákupu na alkoholické nápoje

👉zákaz vysielania reklamy a telenákupu na všetky služby, ktoré zahŕňajú uzatvorenie stávky s peňažným vkladom v hazardných hrách vrátane tých, v ktorých sa preukazuje prvok zručnosti, ako napríklad lotérie, kasínové hry, pokrokové hry a stávkové transakcie, ktoré sú poskytované akýmkoľvek prostriedkami na diaľku, elektronicky alebo prostredníctvom inej technológie umožňujúcej komunikáciu a na individuálnu žiadosť príjemcu služieb v čase od 6.00 h do 22.00 h

Prečo obmedzovať dostupnosť alkoholu?

     Na Slovensku má podľa odhadov 400 000 obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Prakticky nie je možné nájsť rodinu, v ktorej by sa aspoň v širšom príbuzenstve nevyskytol problémom s alkoholom. 

      Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť alebo sa podieľa na vážnom poškodení zdravia, tisíce odvrátiteľných úmrtí ročne na Slovensku, zvýšených nákladoch na zdravotnú starostlivosť, sociálne služby a dávky zo sociálneho poistenia, narušenie vzťahov, rozpade rodín či nezamestnanosti. Zneužívanie alkoholu je často aj príčinou domáceho násilia. 

     Závažnosť problému málokto spochybňuje, napriek tomu na presadenie potrebných opatrení „chýba politická vôľa“. Zmeny, ktoré som navrhoval vychádzajú z opatrení, ktoré na zníženie negatívnych dopadov škodlivej spotreby alkoholu navrhuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Na potrebu prijatia opatrení v zmysle odporúčaní WHO pravidelne odkazujú aj domáci odborníci.

Prečo zakázať predaj na čerpacích staniciach?

     Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody, pričom pri množstve z týchto dopravných nehôd dochádza k usmrteniu osôb, poškodeniu zdravia a/alebo poškodeniu majetku.

     Podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o zneužívaní alkoholických nápojov sa zakazuje „podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich bezprostredné požitie vodičom.“ Tento zákaz platí všade, aj na čerpacích staniciach pohonných hmôt. Pritom ak sa na čerpacích staniciach pohonných hmôt umožňuje predaj alkoholických nápojov vodičom, súčasne sa vodičom umožňuje aj ich bezprostredné požitie. Navrhovaný zákaz predaja alkoholických nápojov na čerpacích staniciach pohonných hmôt mal zakázať predaj alkoholických nápojov, čo je logickým predpokladom pre to, aby vodiči mali bezprostredne pred jazdou sťažený prístup k alkoholickým nápojom.

     Smutným paradoxom je, že môj návrh zákona bol prerokovaný na schôdzi národnej rady dňa 04.10.2022, teda len dva dni po tragickej dopravnej nehode na Zochovej, pri ktorej zomreli piati nevinní mladí ľudia kvôli nezodpovednosti opitého vodiča.

Inzercia

    Len deň pred hlasovaním bol na YouTube kanáli denníka SME zverejnený rozhovor s popredným slovenským odborníkom na liečbu závislostí MUDr. Ľubomírom Okrúhlicom, CSc., riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave a hlavným odborníkom MZ SR pre odbor medicíny drogových závislostí. 

    V tomto rozhovore pán doktor okrem iného uvádza (parafrázujem), že reklama na alkohol je podľa súčasných poznatkov vedy veľmi nebezpečná, pretože mladí ľudia ju nekriticky prijímajú a pozitívne ich navádza na konzumáciu alkoholu. Taktiež uviedol, že alkohol je široko dostupný, pričom výslovne uviedol, že tým myslí napr. predaj na benzínových pumpách, v rôznych obchodoch, cukrárňach a podobne. Tým sa podľa neho zvyšuje množstvo konzumentov, ako aj riziko, že medzi konzumentov prekĺznu aj deti. Spomenul tiež, že Slovensko sa pomedzi vyspelých krajín umiestňuje na vrcholných priečkach poštu odvrátiteľných úmrtí práve z dôvodu nadmernej spotreby alkoholu. 

Prečo zakázať reklamu na predaj alkoholu?

    Vzhľadom na pretrvávajúce negatívne dopady rozšírenej nadmernej konzumácie alkoholických nápojov je potrebné, aby boli reklamy na alkoholické nápoje zakázané. Už v súčasnosti sú zakázané napr. reklamy na lieky obsahujúce omamné, psychotropné a iné návykové látky, hoci je všeobecne známe, že zneužívanie alkoholu má veľmi podobné účinky a je v spoločnosti dokonca oveľa častejšie a viac spoločensky tolerované.

Ako dopadlo hlasovanie dva dni po tragickej nehode na Zochovej?

    Na prijatie návrhu zákona hlasovalo iba 21 poslancov národnej rady. Som sklamaný, že návrh nepodporili ani niektorí z kolegov, ktorí sa po tragickej nehode na Zochovej vyjadrovali za sprísnenie regulácie alkoholu. Ako postupne upadajú do zabudnutia obete nehody a verejná mienka sa upokojuje, o plánoch na legislatívne zmeny nie je počuť. Pričom, keby sa môj návrh zákona dostal do druhého čítania, mohol byť ešte v prípade záujmu zákonodarcov upravený a v súčasnosti už mohol byť aspoň v čiastočnej podobe účinný. Tým, že môj návrh zákona bol odmietnutý, v zmysle legislatívnych pravidiel, bola na pol roka zablokovaná možnosť zákazu reklamy na alkohol.

Slovensko by nebolo výnimkou

    Chcem ešte zdôrazniť, že prijatím navrhovanej právnej úpravy by Slovensko nebolo priekopníkom. V niektorých štátoch, ktoré sú často prezentované ako vyspelé krajiny (škandinávske štáty, niektoré členské štáty USA) už dlhodobo úspešne fungujú viaceré striktné obmedzenia predaja alkoholu, ako napr. vyčlenenie predaja tvrdého alkoholu do samostatných predaní s obmedzenými prevádzkovými hodinami, vysoké dane na alkohol, zákaz podávania tvrdého alkoholu v reštauráciách, zákaz podávania alkoholických nápojov v stravovacích zariadeniach všetkým zákazníkom pri stole, pokiaľ pri stole sedí aspoň jedno dieťa, zákaz vstupu deťom do priestorov, kde sa podávajú alkoholické nápoje, atď. 

 

poslanec NR SR nezaradený, Narodil som sa v Nitre. 38 som rokov som žil na najväčšom nitrianskom sídlisku Klokočina. V rokoch 1997 – 2003 som vyštudoval 3 odbory na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, neskôr som si vzdelanie doplnil v Metodicko – pedagogickom centre o atestáciu z predmetu informatika. Pracoval som ako učiteľ, od roku 2011 som riaditeľom jedného z najväčších cirkevných centier voľného času na Slovensku, ktoré navštevujú stovky detí. Počas môjho mandátu poslanca je výkon funkcie riaditeľa prerušený. Zaujímajú ma témy školstva, zabezpečenia voľného času detí, hazardu a rodiny. Od začiatku práce v školstve som verejne upozorňoval na problémy v školstve a hlavne školských zariadení. Okrem školstva som sa od roku 2016 angažoval ako aktivista pri organizovaní petície proti hazardu v Nitre, ktorá sa stala prvým krajským mestom s úspešnou petíciu schválenou mestským zastupiteľstvom. Spoluorganizoval som tiež pochody proti ratifikácii Istanbulského dohovoru v Nitre. Podieľal som sa na tvorbe propagačných a didaktických materiálov. Spolu s manželkou vychovávame dvoch synov. Radi trávime čas spolu pri spoznávaní krás Slovenska, alebo aj pri práci v záhrade. Venujem sa tvorbe videí, fotografovaniu, a rád sledujem spoločenské dianie. viac o mojich aktivitách: https://www.martincepcek.sk

Odporúčame

Blog
Na pohlavných orgánoch už záležať nebude -nové usmernenie Lengvarského.

Na pohlavných orgánoch už záležať nebude -nové usmernenie Lengvarského.

Vážený pán premiér,  vyšla nedávno petícia na zastavenie gender aktivít nominanta OĽANO ministra Lengvarského. Vyšiel ste z prostredia charizmatických kresťanských spoločenstiev. Nemáte pocit, že na svoje záväzky voči kresťanom a konzervatívcom zabúdate? Aký postoj zaujmete k pánovi ministrovi? Nie je najvyšší čas aj po iných kauzách na jeho odvolanie? Ako sa vykrúcal, odpoveď video:

Blog
Spravodlivosť pri kategorizácii slovenských nemocníc – reakcia z Brezna

Spravodlivosť pri kategorizácii slovenských nemocníc – reakcia z Brezna

„...veľa poplašných správ, naozaj veľa poplašných správ. Chcem občanov upokojiť a ubezpečiť žiadne zatváranie nemocníc, žiadne rušenie oddelení... To, že či ste jednička, dvojka alebo trojka je úplne irelevantné... My nejdeme rušiť to, čo funguje. My ideme rozvíjať to, čo nefunguje... Protivietor od tých, čo parazitujú na zdravotníctve tu bude... budeme vyvracať poplašné správy...“ (Eduard Heger, predseda vlády SR v Sobotných dialógoch RTVS 14.01.2023)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.