Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. december 2022

Prof. Vladimír Krčméry a téma historickej pamäte

Vie sa dostatočne veľa o činnosti profesora Krčméryho v oblasti spevu (Kufríkovci), humanitárnej pomoci, tropickej medicíny. Menej sa vie o jeho podpore pamäťových aktivít. Niektoré z nich sa odohrali vďaka jeho veľkorysému prijatiu organizácie a projektov OZ Nenápadní hrdinovia pod jeho ochranné krídla.

Prvé stretnutia profesora Krčméryho s mladými ľuďmi a členmi OZ Nenápadní hrdinovia sa odhrávali na Košickej 30. Tam sa občasne stretli, keď išiel navštíviť svojho strýka MUDr. Silvestra Krčméryho. V roku 2012 vytvoril profesor Krčméry pre študentov VŠZaSP sv. Alžbety nový predmet. V rámci všeobecného základu sa začali vzdelávať aj v oblasti novodobých dejinách Slovenska. Záležalo mu na tom, aby jeho študenti poznali pozadie totalitných režimov, no rovnako aj autoritatívny režim Vladimíra Mečiara. Politologický pohľad na dejiny prezentovalo viacero osobností: Ivan Šimko, Marián Baláž, Tom Nicholson. Dejinnej stránke sa venoval František Neupauer (autor článku). V ćase, keď téma GORILA bola v úzadí, bol to práve Krčméry, ktorý pre každého študenta svojej školy zabezpečil práve túto publikáciu.

OZ Nenápadní hrdinovia poskytol priestor pre činnoť resp. zázemie. Túžba, vytvoriť v podkrovnom priestore Múzeum zločinov a obetí komunizmu (16. november 2012) sa nakoniec nenapalnili, no vďaka tomu úsilu sa táto myšlienka uchovala a rozvíjala.

 

Aktéri tejto myšlienky stáli aj pri podpore a zrode prvého Múzea obetí komunizmu, ktoré vzniklo v Košiciach a ďalších iniciatív podobného druhu na Slovensku a realizovali menšie projekty. Kontinuálne po celé obdobie konferenciu pre študentov a od roku 2010 v rôznych podobách konferencie pre učiteľov o témach totalitných režimov. Od roku 2012 bol prof. Krčméry stálym podporovateľom a VŠZaSP sv. Alžbety stálym partnerom týchto podujatí a to v čase, keď téma pamäte nebola témou ani politkov, ani občianských združení.

Na pôde VŠZaSP sv. Alžbety vznikol v roku 2013 Múr nenápadných hrdinov, ktorého prvé dve postavy boli odhalené dňa 25. marca 2013 (VIDEOZÁZNAM) . Neskôr, dňa 10. decembra k nim pribudla blahoslavená sestra Zdenka.

V roku 2014 sa jediná slovenská inštitúcia zapojila do medzinárodného projektu spomínania na rok 1989. Bolo to práve OZ Nenápadní hrdinovia, ktoré prišlo s projektom výstavy on line na plaforme google. Bez tejto iniciatívy by Slovensko bolo bielym miestom na mape tých, ktorí si spomínanajú na rok 1989. Rovnako v tomto roku vznikla aj výstava, ktorú pripravil Timotej Križka a OZ Nenápadní hrdinovia financovalo tlač obrazov, ktoré neskôr boli vystavené najskôr v Bratislave a neskôr v Bruseli. Opäť aj s podporou profesora Krčméryho a ďalších partnerov. 

Inzercia

Dňa 10. júna 2014 udelil rektor VŠZaSP sv. Alžbety prof. Karvaj za prítomnosti emeritného rektora prof. Krčméryho don Antonovi Srholcovi titul Dr. h. c. "Nikdy som si nemyslel, že budem mať česť udeliť toto vzácne ocenenie takej významnej slovenskej osobnosti," uviedol rektor školy. Slávnostný príhovor predniesol emeritný rektor, profesor Vladimír Krčméry. "Pripravený príhovor som pokrčil a hodil do koša. Namiesto toho som zapol internet, kde sa pod menom Anton Srholec zobrazilo desaťtisíce odkazov. Toľko odkazov (ba i viac) ako majú nositelia Nobelových cien," uviedol Krčméry pričom poukázal na prvenstvo a misijný rozmer dona Srholca v starostlivosti o ľudí bez domova na Slovensku po roku 1989. Následne sa konala slávnostná konferencia v deň Srholcových 85. narodenín.

Profesor Krčméry až do posledných chvíľ podporoval množstvo pamäťových projektov: vydávanie kníh, tvorbu výstav (naposledy na pôde NR SR - www.nenapadnihrdinovia.sk), vzdelávanie učiteľov o témach pamäte, študentské konferencie a pod.

Iste, táto téma nebola jeho hlavnou témou, no keď si uvedomíme, čo všetko sa vďaka spolupráci politických väzňov pod vedením dona Antona Srholca, OZ Nenápadní hrdinovia a VŠZaSP sv. Alžbety uskutočnilo, tak zistíme, že táto činnosť do obsahu, kvantity i kvality patrí k tým najvyznámnejším v oblasti vzdelávania v rámci občianskeho sektora. 

Je potrebné pripomenúť, že už v roku 2011 na pôde Fóra kresťanských inštitúcií si spoločne s ďalšími pripomenul Deň nespravodluvo stíhaných (13. apríl). Už vtedy v daždivom počasí prof. Vladimír Krčméry povedal. "Pred svojim príhovorom som telefonoval s priateľmi v Libanone. Pre utečencov z Iraku, ktorým pomáhame v Libanone, táto naša solidarita znamená viac, ako keby sme im poslali milión eur. Solidarita je niečo oveľa väčšie a cennejšie ako čokoľvek iné..“ A to bol rok 2011. A dnes opäť naše pohľady i modlitby smerujú do Libanonu. Iste, aj do Sýrie a na Ukrajinu. Profesor Krčméry nikde nechýbal. Bol tam, kde bolo potrebné slúžiť. Ďakujeme mu za jeho službu a príklad.

František Neupauer, predseda OZ Nenápadní hrdinovia

 

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.