Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. december 2022

Čakanie na Spasiteľa

Advent je časom čakania na príchod Božieho Dieťaťa. Čakania, v ktorom sa naše nádeje pretavia v radosť z najkrajšieho daru, narodenia Spasiteľa. No pre mnohých z nás sa táto radosť nahradila darčekmi materiálnej povahy a Spasiteľa nahrádzajú jeho ľudskí imitátori.
Čakanie na Spasiteľa

Viem, že to bude znieť tvrdo, ale v dobe konzumu sa ponúkajú konzumní mesiášikovia. Takí, ktorí nám ponúkajú presne to, čo si myslíme, že potrebujeme. Chceš zábavu, peniaze, slávu alebo moc? Na všetko majú svojskú odpoveď i akože riešenie. Vyskytujú sa ako v médiách, biznise, tak aj v politike. A už nás ani neprekvapuje, že prichádzajú, aj keď ich nik nevolal a snažia sa úplne zaplniť našu myseľ svojou ponukou. Hovoria nám presne to, čo chceme počuť, po čom túžiť a čo nemať rád. Spoznáte ich aj tak, že nemajú na nás takmer žiadne nároky, nenabádajú nás, aby sme sa zlepšovali, úplne im postačuje, ak im dôverujeme a "nakúpime" produkt, ktorý ponúkajú. Či už je to najnovšia technická hračka, ktorá zdanlivo ľudí k sebe približuje a pritom ich od seba vzďaľuje, alebo preniesť bremeno rozhodovania za svoj život i voľbu práve na nich, lebo veď oni najlepšie vedia, aké istoty potrebujeme...

Dá sa pred nimi ubrániť? Ťažká otázka. Pretože na to, aby nad nami mali svoj vplyv, ich do našich myšlienok skrz blikajúce displeje púšťame my sami. Čiže je to o sile našej vôle, či uprednostníme svet, kde je všetko buď čierne alebo biele plné krásnych slov uložených v krátkych vetách, kde sa dá obhájiť takmer všetko, čo zodpovedá našim predstavám.

Alebo prijmeme nepríjemné zistenie, že veci i ľudia sú komplikovanejší a robiť z niekoho čerta alebo anjela sa nevypláca. Na komplikované otázky skrátka nie sú jednoduché odpovede. Majú rôzne farby i vône, sú schované v rôznych jazykoch, ktoré sa ešte len musíme naučiť a v rukách priateľov, ktorých ešte len spoznáme.

Skutočný Spasiteľ sa ale blíži a v jeho príchode je zakódovaný správny prístup k životu. Lebo v ňom chudobou sa ešte česť nestráca, a najmä. že ťažké rozhodnutia často bolia, ale odmenou je večná spása.

Prajem preto všetkým silnú vôľu vytrvať do jeho Narodenia a radovať sa skutočnou radosťou v okruhu skutočných priateľov. 

Lebo ten najdôležitejší dar je ponúknuť seba pri nielen tomto spoločnom čakaní a byť našim blízkym aj skutočnou oporou.

 

Inzercia

manžel a otec, predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia a správca webu www.zavretaskola.sk

Odporúčame

Blog
Majú Vianoce pohanské korene?

Majú Vianoce pohanské korene?

Vianočné sviatky sú časom pokoja a radosti, čas kedy sa všetko spomalí a utlmí. Rodiny sú spolu a navzájom si vymieňajú darčeky. Spievajú sa vianočné koledy a každý každému želá všetko dobré. Ľudia sú k sebe milší, štedrejší a láskavejší. Alebo aspoň by takí mali byť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.