Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. december 2022

Nenápadní hrdinovia na hrade

Už len do 22. decembra 2022 si môžete pozrieť multižánrovú výstavu v Západnej galérii bratislavského hradu v čase od 10 hod. do 17 hod. Návštevníci z Nemecka, Maďarska, ale aj Argentíny, Singapúru spoznávajú príbeh Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla.
Nenápadní hrdinovia na hrade

Dňa 10. decembra pani prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala Svätému Otcovi brožúrku s príbehom Silvestra Krčméryho. Tá istá autorka, ktorá nakreslila komiks do prvého vydania tejto brožúrky už v roku 2012 sa podieľa aj na tvorbe komiksovej výstavy, ktorá je od 8. decembra na hrade. Martina Frajštáková je vysokoškolská pedagička a výtvarníčka.

Priestor okrem samotného komiksu vypnili aranžmá Márie Bednárovej z Rakovíc a výtvarné diela Janky Gallikovej zo Slovenskej Vsi. Pri samotnej tvorbe výstavy sme premýšľali, ako do veľkého priestoru vložiť niečo autentické. Vďaka spolupráci so Slovenským národným múzeom (prepožičanie vytrín) sa nám podarilo vložiť do tohto priesotoru aj historické orginálne dokumenty od Spoločenstva Fatima, ktoré Silvester Krčméry a Vladimír Jukl v roku 1974 založili.

https://www.youtube.com/watch?v=FSqfn9y2tbU

Komiks, historické artefakty, ale aj nádherné aranžmá, básne a výtvarné diela. To všetko sa dá nájsť na hrade. Jedno však tam ešte chýba. Váš čas pozrieť si výstavu :). Ak si ho nájdete, neoľutujete.

Frantšek Neupauer 

www.nenapadnihrdinovia.sk

 

Inzercia

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.