Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. december 2022

O reformovaní zdravotníctva

V vzhľadom na to, čo sa za posledné dni udialo v našom zdravotníctve si kladiem otázku či je kríza zažehnaná. Ku všetkej úcte, nie som si celkom istý.

Je to ako keď človeka „sekne“ v krížoch a potom dostane injekciu proti bolesti a obstrek. Uľaví sa mu a môže sa hýbať, ale zďaleka nie je zažehnaný jeho problém.

Základ je - nevrátiť sa k pohybovým stereotypom, lebo sa to vráti. A rehabilitovať a cvičiť. Náprava bude trvať minimálne toľko, koľko sa tvoril ten problém. Presne to isté je v našom zdravotníctve.

Momentálne je to len injekcia proti bolesti a trochu sa niečo rozhýbe. Ale zatiaľ nie je vidieť ani náznak, že by sa začalo s rehabilitáciou a systematickou terapiou.

Myslím si, že naše zdravotníctvo by sa dalo zreformovať, ak by to chceli všetci, ktorí sú naň napojení.

Veľmi zaujímavé stanovisko mi v tejto súvislosti napísal analytik globálnych trendov pán doktor Juraj Mesík. Podľa neho je problém v tom, že každá strana chce niečo protichodné.  

Pacienti chcú (aspoň teoreticky) zdravie (časť nechce zdravie, ale PN-ky, alebo aspoň nejaký ľudský záujem – socializáciu, ktorú nachádzajú v čakárniach ambulancií), farmabiznis, labáky, nemocnice, stavbári a samozrejme  majitelia  vlastniaci súkromné zdravotné poisťovne chcú peniaze.

Napokon podniká sa za účelom zisku.

Teda rôzni aktéri chcú maximálny predaj liekov, objednávky na laboratórne a iné vyšetrenia, výstavbu nových nemocníc, poistencov platiacich čo najväčšie poistné a pritom nevyžadujúcich zdravotnú starostlivosť (naopak starých a chorých treba prenechať večne deficitnej “štátnej poisťovni).

Lekári, sestry a ďalší personál zdravotníctva sú kdesi medzitým. Veľká časť z nich má ľudský záujem aj o vyliečenie pacienta, ale všetci samozrejme majú, celkom legitímne, záujem aj o svoje platy a spoločenské postavenie.

Ja mám vo svojom okolí veľmi kvalitných a obetavých lekárov, ktorých si vysoko vážim a tlieskam ich schopnostiam.

Inzercia

Ako pokračuje doktor Mesík. Výsledkom “reformy” je potom vždy len dočasná dohoda o rozdelení peňazí v systéme, pričom všetkým ide spoločne o to, aby bol koláč čo najväčší a z neho si urvali čo najväčší kus.

Výsledok je vždy nejaký kompromis a pacienti v ňom vždy ťahajú za kratší koniec, lebo zdravie je abstraktné (ľudovo “zdravý chorému neverí”) a peniaze veľmi konkrétne.

Ako hovoria ekonómovia: „Peniaze sú krvný obeh ekonomiky a nesvedčia mu ani krvácania, ani zrazeniny.„

Myslím si, že reformou by bolo radikálne zníženie nákladov na zdravotníctvo (povedzme  na tretinu) a zvýšenie kvality zdravia obyvateľstva a predĺženie strednej doby života populácie.

Som presvedčený, že naše zdravotníctvo sa zreformovať dá, len to musia chcieť občania, zdravotníci musia byť motivovaní k zmenám a vo vedení štátu musia byť ľudia, ktorým záleží na rezorte a majú víziu ako to urobiť.

Niekedy mám však obavy, že skôr či neskôr naše štátne zdravotníctvo skolabuje a buď prejdeme na nejaký model komerčného/privátneho zdravotníctva, alebo tu bude časť zdravotníctva štátna s veľmi nízkou úrovňou starostlivosti a potom privátna zdravotná starostlivosť ktorá sa bude doplácať podľa trhových cien a tá bude na vysokej úrovni.

Za krach nášho zdravotníctva podľa môjho názoru  sú zodpovední všetci politici, ktorí boli pri moci počnúc vznikom SR.

 

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.