Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. december 2022

V Pezinku bude KATEDRÁLA

Dňa 3. decembra sa v Pezinku rozbehla akcia, ktorá v sebe nesie charitatívny rozmer. Súčasťou podujatia je však aj niečo iné.
V Pezinku bude KATEDRÁLA

Pezinok bude hostiť režiséra filmu Katedrála. Súčasťou dvojdňového podujatia je aj premietanie filmu od slovenského režiséra D. Dobrovodu. Je to film o španielskom mníchovi, ktorý desaťročia staval katedrálu v Španielsku. Odkrýva tému duchovnú, nechýba tam zdravý humor a o.i. aj myšlienka, že počas života by každý z nás mal vybudovať katedrálu, aj keď to nemusí byť katedrála vybudovaná z tehál.

Režisér pre Pravdu povedal: „Oplatí sa ho vidieť v kine, pretože katedrálu, ktorú Justo Gallego vlastnoručne a bez akýchkoľvek znalosti architektúry postavil, sa nášmu tímu podarilo zachytiť, ako nikdy predtým. Použili sme vysoko kvalitné kamery, vďaka čomu máme prekrásne zábery v interiéri i exteriéri.“ 

Katedrála sa môže pochváliť Cenou divákov z najväčšieho slovenského filmového festivalu Cinematik aj cenou za najlepší dokumentárny film z Medzinárodného filmového festivalu v Krakowe. "Režisér Dobrovoda v debutovom filme prináša portrét človeka, ktorého vnútorná motivácia a túžba slúžiť Bohu je neoblomná. Po vylúčení z kláštora sa 28-rocny španielsky mních Justo Gallego rozhodne venovať svoj život Bohu tým, že postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride. Nasledujúcich 60 rokov strávi stavbou kostola veľkého ako Sagrada Familia takmer bez pomoci a bez akejkoľvek znalosti architektúry. Pracuje zväčša sám, s použitím odpadu a recyklovaných materiálov a bez súhlasu ostatných dedinčanov, ktorí ho považujú za blázna," píše Pravda.

Verím, že si tento film nenecháte újsť a teším sa na diskusiu s Vami i s režisérom D. Dobrovodom. Film sa premieta o 15 hod. a diskusia bude o 16.30 hod. v spoločenskej sále PKC v Pezinku.

František Neupauer

 

Inzercia

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Prosba o dobrého kráľa

Prosba o dobrého kráľa

Druhá a tretia adventná nedeľa tradične patria Jánovi Krstiteľovi. Ten v túto nedeľu ohlasuje priblíženie sa nebeského kráľovstva (Mt 3,2). K tomu je pripojená Izaiášova vízia, ktorá v obraze ratolesti z kmeňa Jesseho vidí mesiášskeho kráľa, ktorý okrem iného bude podľa spravodlivosti (v pravde) súdiť chudobných (maličkých) (Iz 11,4). Čo takýto sociálny záujem očakávaného kráľa znamená dodáva Žalm 72.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.