Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2022

Sme sebeckí?!

Ak chceš niekomu pomôcť, musíš vedieť pomôcť v prvom rade sebe. Ak chceš mať niekoho rád, musíš mať rád hlavne seba.
Sme sebeckí?!

Mať rád seba samého je správne. Ale iba dovtedy, pokiaľ nemáme lásku iba k sebe. K ostatným ľuďom sa správame podľa toho, aký máme charakter, povahové vlastnosti, či výchovu z detstva od svojich rodičov.

Asi ako každý z nás, aj ja sa rada stretávam s dobrými ľuďmi. Pri niektorých sa cítim viac ako dobre a od niekoho by som najradšej zutekala. Neviem, prečo sa ma tak osobne dotýka správanie ľudí okolo mňa a neviem sa „obrniť“ voči ľudskej sebeckosti. 

So sebeckosťou sa stretáme na každom kroku. Pri niektorých politických vystúpeniach, v mnohých firmách, ale aj v rodinách.

Keď vidím, ako rodičia svojim zlým príkladom nesprávne vychovávajú svoje deti a ani jeden z nich nepoľaví zo svojej sebeckosti, je mi smutno. Deti si medzi sebou pohadzujú tak, aby sa každý mohol venovať hlavne sebe. Vyhovárajú sa na preťaženosť z práce, či nedostatok času. A obeťami ich sebeckosti sú ich vlastné deti.

V kresťanskom ponímaní viery vieme, že práve v manželstve sa máme starať jeden o druhého. Pred Bohom sme si navzájom sľúbili, že budeme  spolu  v dobrom aj v zlom. No keď príde čo i len malé nedorozumenie, hocijaká malichernosť, často urobíme z toho obrovský problém. Nevieme si odpustiť, pochopiť jeden druhého. Sebecky sa pozeráme, ako to ničí naše manželstvo a ubližuje našim deťom. Lebo vidíme iba seba. 

„Tak aj muži majú milovať svoje ženy ako vlastné telá. Kto miluje svoju ženu, miluje samého seba. “ (Ef 5,28)          

Už malé deti niektorí rodičia vychovávajú tak, aby boli sebecké. Pozrime sa do škôlok, či do škôl, akí niektorí malí sebci sú tam. A akí raz ozajstní veľkí sebci z nich vyrastú. Veď deťom sa dáva mnohokrát všetko, na čo si len pomyslia. Samotné deti si však nepotrpia na luxus, ale ich rodičia áno. „Dať svojmu jedináčikovi súrodenca? To predsa nejde. Veď dieťa v dnešnej dobe stojí kopu peňazí.“ Áno. Keď mu kúpite kočík za tisíc eur a k tomu všetko, čo dnešná moderná doba ponúka. Veľakrát toľko zbytočností. 

„Ale my predsa chceme svojmu dieťaťu dopriať čo najviac. A na druhé dieťa nám už nevystačia peniaze.“ Ale to nie je otázka peňazí. Treba sa vzdať možno iba svojho pohodlia, fitka, na určitý čas svojej kariéry a dať deti na prvé miesto v svojom živote. Aspoň pokiaľ sú malé. A nebyť tak sebeckí.

Inzercia

Deti sú darom od Pána, sú od neho odmenou (Žalmy 127:3)

Všade sa nám ponúka toľko možností zažiť niečo nové, niečo krajšie. Zažiť nejakú zmenu. A my tej lákavéj ponuke uveríme. Preto radi všetko meníme. Niekto oblečenie, autá a niekto partnerov. A postupne sa stávame sebcami, ktorí majú najradšej iba seba. 

A čo sa tak sa niekedy trošku porozhliadať a vidieť aj iných ľudí okolo nás? 

Lebo naša sebeckosť nás raz môže dobehnúť. Môžeme stratiť to najcennejšie, čo v živote máme.   

Aj keď je dôležité sa mať rád, je krásne mať rád aj druhého človeka. A skúsiť mu dať aspoň niekedy prednosť pred sebou samým. 

Nech nik nehľadá vlastné záujmy, ale záujmy iného.(Korinťanom 10:24) 

Ľuba Struková    

Mám rada život so všetkým, čo prináša. Rada píšem. Najviac na tému zvládnutia každej životnej situácie vlastnou vôľou a vierou v Boha. Ľúbim svoju rodinu. A milujem tanec :)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.