Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2022

Nepovšimnutá tretia obeť zo Zámockej

o bezmyslovosti našej doby
Nepovšimnutá tretia obeť zo Zámockej

V jednom komentári mienkotvorných novín k vražde dvoch mladých mužov, sa objavil názor, že táto  hrozná vražda zostane nepotrestaná.  Ako to, že tá vražda je nepotrestaná?  Predsa vrah sa odsúdil sám na ten istý trest, ktorý vymeral dvom mladým mužom na Zámockej. A tu by sme sa mohli na vraha aj samovraha pozrieť trochu bližšie. Bol to iba devätnásťročný chlapec, ktorý ešte neskončil ani strednú školu. A treba povedať a podčiarknuť, že navštevoval školu pred mimoriadne nadané deti.

Pred niekoľkými desaťročiami sme takéto veci registrovali iba na druhej strane oceánu.  Posledný mesiac sa na Slovensku udiali ďalšie prípady násilia na škole. Niečo sa zmenilo.

Kladie si v tejto spoločnosti niekto otázku, ako je to možné, že nejaký tínedžer dospeje v svojej mysli k rozhodnutiu zabíjať? Nevšimla som si žiadnu takúto úvahu.  A tak sa musím týmto smerom vydať sama.

Aké možnosti majú mladí ľudia,  aby si odpovedali na svoje existenciálne otázky. Každý mladý človek potrebuje pre niečo žiť, rozumieť ako jeho život súvisí so všetkým naokolo. Ak toto nemá, môže ho ovládnuť nihilizmus, agresia a túžba po deštrukcii. To sú psychologické dôsledky bez zmyslovosti.

Čo majú mladí k dispozícii?  Aké ideály môžu stretnúť?

Svet okolo nich sa ideálmi nezaoberá. Prednostne sa venuje obchodu, marketingu, celebritami, politikou a hlavne škandálmi.

Inzercia

Zmysluplnosti života sa v našej spoločnosti  nevenuje nikto a ani kresťania. A to je jediné, čo mladých ľudí zaujíma.  Ohlasujeme im Krista, ale oni nevedia, na čo im Kristus je. Ak sa nekladie otázka o zmysle života, Ježiš Kristus môže byť akurát konvenciou. Otázka, na čo som na svete, je úplne prvou otázkou, ktorú si človek kladie.  Túžba, aby veci mali zmysel, aby víťazilo dobro nad zlom, túžba po láske, kráse a spravodlivosti, je iným vyjadrením slávnej Augustínovej vety: Nespokojné je moje srdce, kým nespočinie v Tebe.

Zaoberať sa touto otázkou, je kvôli procesu dôležitejšie, ako odpoveď na ňu.   A to preto, že odpoveď musí hľadať každý sám, čo si vyžaduje istú cestu, istý proces.  Dobre to vysvetlil Kiska ešte ako obyčajný človek v jednej prednáške pre mladých ľudí, kde vysvetľoval, ako sa z túžby po dovolenke v Chorvátsku zrodí túžba obísť svet,  z túžby dostať sa k Favoritu sa príde k Mercedesu...ale kde práve táto trajektória túžob ukazuje, že nie je to dovolenka ani auto, ani dobrá práca, ani peniaze, ktoré môžu človeka  naplniť. Preto Kiska začal pomáhať ľuďom, lebo to považoval za zmysluplné.

O zmysluplnosti života hovorí psychológ Jordan Peterson, Viktor Frankl a mnohí iní, ktorých diela čítajú ľudia, ktorí nemusia mať nevyhnutne vzťah k náboženstvu. Zmysluplnosť života je podľa nich vpísaná v našich génoch.

Prípad zo Zámockej by mal v prvom rade ukázať na túto medzeru vo výchove mládeže a hľadať spôsoby, ako im ukázať ako postupovať v hľadaní zmyslu života.  Veď literatúra, filozofia,  psychológia  a nakoniec aj náboženstvo by mali vedieť pomôcť.

 

ekonómka

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.