Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2022

Čo je viera a čo je láska?

Viera + láska = vidieť dobro, resp. dobre vidieť
Čo je viera a čo je láska?

Počas minulého týždňa sa ku mne dostali dva silné citáty, ktoré zarezonovali v mojom srdci. Prvý som počul začiatkom týždňa a týkal sa viery. Na otázku jedného muža, že čo vlastne viera je, evanjelizátorka  Kathryn Kuhlman odpovedala:  „Prestaň veriť v to, čo vidíš a začni vidieť to, čomu veríš.“ Krátka, ale veľmi silná veta. Aplikovať ju môžeme v každej oblasti nášho života. Od našej práce, cez rodinný život, sociálne aktivity, osobné záujmy, zdravie, či sebarozvoj, až po naše náboženstvo a život viery. Zoberme si, že máme nejaký sen, napr. pracovný projekt, ktorý, či už do nášho života, alebo života iných, môže priniesť dobro. Hoci vôkol seba máme k jeho dosiahnutiu neraz samé prekážky, viera je to, že vidíme výsledok našich námah, aj keď realita vôkol nás ešte nijako nenasvedčuje tomu, že sa nám náš cieľ podarí dosiahnuť. Potom neveríme realite vôkol nás, ktorá zatiaľ možno hovorí, že toto dosiahnuteľné nie je, resp. je to dosiahnuteľné ťažko, ale práve naopak, vierou sa už dotýkame toho, čo zatiaľ nevidíme, v tomto prípade, že náš projekt úspešne zrealizujeme.

Druhý citát som si vypočul počas nášho farského stretnutia rodín, kedy sa naša fara zmení na jedno veľké detské ihrisko a v jednej zo zasadacích miestností sa my - rodičia porozprávame, ako sa máme, trochu sa pozdieľame a pomodlíme. Minulý týždeň sme si prečítali aj dve strany z nejakej knihy zaoberajúcej sa manželstvom, asi to bola kniha Manželské rozhovory, ale nie som si istý, lebo tam bol pri deťoch riadny ruch. Avšak jednu vetu, čo som zachytil, som si zapísal do mobilu. Bola to definícia lásky: „Láska je rozhodnutie vyhľadávať dobro toho druhého.“ To, že láska je predovšetkým rozhodnutie sa pre druhého, som už nejaký ten rok vedel. V zmysle, že ak lásku pripodobníme k torte, rozhodnutie je celé telo torty a čerešnička na torte je to, čo môžeme nazvať „chémia“. Opäť, či tak trochu nanovo, sa ma však dotklo to, že je to rozhodnutie vyhľadávať dobro toho druhého. Teda nie vlastné dobro, ale dobro toho druhého. Inak povedané, robiť druhému radosť, či obetovať sa zaňho. Napr. niekedy nejsť po práci zašportovať si, hoci by nám to padlo vhod, ale umožniť manželke ísť trochu socializovať sa mimo okruh našich detí. Manželka zase naopak, podľa túžob jej manžela.

A láska sa neobmedzuje len na manželský vzťah, ale je to aj rozhodnutie vyhľadávať dobro našich detí, rodičov, rodinných príslušníkov, priateľov, ba dokonca i našich nepriateľov, resp. ľudí, ktorí nám nejako nemôžu prísť na chuť, alebo im na chuť nevieme naopak prísť my.

Vo vzťahu však ostáva aktuálna otázka: „Poznáme sny nášho partnera/-ky?“ Ak nie, čo tak viac začať spolu komunikovať, aby sme ich spoznali? A ak áno: „Čo sme pre ich zrealizovanie spravili my?“ Možno sme to práve my, ktorí môžeme nášmu partnerovi/-ke domôcť pri jeho snoch neveriť v tie veci, ktoré vidí a vidieť tie veci, ktorým verí. Veď viera a láska akosi vždy patria dokopy, viera ako prostriedok (videnie) na dosiahnutie cieľa - lásky (dobra).

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.