Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2022

Dokážeme zabrániť kolapsu?

Intenzívne rozmýšľam ako celkom stručne charakterizovať dobu, v ktorej žijeme. Žijeme v čase, ktorý v dejinách nemá obdobu.
Problémy, ktorým dnes ľudstvo čelí, sú dôsledkom čoraz rýchlejších zmien a s nimi aj pribúdania zložitostí vo svete.
Príčinou neustáleho zrýchľovania je rast poznania. Odhaduje sa, že technický pokrok v 21. storočí by mal byť tisícnásobne väčší, ako bol v 20. storočí.
Svet sa mení už nie z generácie na generáciu, ale z roka na rok, čoskoro sa bude meniť zo dňa na deň a možno z hodiny na hodinu. S takouto rýchlosťou budú pribúdať aj nové problémy.
Je to tiež doba, keď naše deti a vnuci začnú platiť náš život na dlhy. Dlh ekologický, klimatický, finančný a ďalšie.
Veľmi ma v tejto súvislosti zaujala myšlienka pána doktora Juraja Mesíka: „z matematického pohľadu je asi najlepšie označenie doba exponenciálneho rastu. Žiaľ, hoci ide o jednoduchú matematickú funkciu, drvivá väčšina ľudí jej nerozumie.
Americký matematik prof. Al Bartlett kedysi prorocky povedal, že neschopnosť porozumieť exponenciálnej funkcii je najväčšie zlyhanie ľudského druhu”.
V tejto súvislosti by som rád pripomenul knihu doktora Mesíka  “Generácia apokalypsy”. Píše v nej o sňatí závoja nad perspektívou druhu homo sapiens.
Tá môže byť od úplnej sebadeštrukcie, cez ireverzibilný návrat do predindustriálnych ekonomických a spoločenských pomerov až po vesmírnu expanziu (preživšej časti) ľudstva a naplnenie našej historickej ašpirácie na dlhovekosť.
Ktoré exponenciálne trendy pôjdu rýchlejšie a ako budú navzájom interagovať, zjavne sa ukážu v čase apokalypsy.
Z toho dôvodu je veľmi dôležité myslieť na nemysliteľné a zvyšovať tak šance na život aj pre nasledujúce generácie našej civilizácie.
No ja osobne to vnímam tak, že každá doba ľudskej existencie nemá v dejinách obdobu. Dané je to mnohými faktormi, no v posledných desaťročiach hlavne rýchlym rastom počtu obyvateľov na Zemi, ešte rýchlejšou spotrebou tovarov a zdrojov, no asi aj zrýchlenou globálnou mobilitou ľudí a tovarov.
Je jasné, že to takto nemôže vydržať natrvalo a dôjde k nejakému kolapsu. To musí ale prehodnotiť mladšia generácia.
Riešením by mohla byť výchova a vzdelávanie, kde platia nezrušiteľné pravidlá, normy, štandardy, hodnoty.
Teším sa, že naši SOŠ, ktorá je súčasťou IPR sa zapájajú do projektov, ktoré sú zamerané na budovanie lásky k prírode a v budovaní si kladných postojov k prírodnému bohatstvu.  
Bohužiaľ už mnoho rokov je napríklad eko-výchova súčasťou osnov škol a vôbec nič sa nezmenilo, spoločnosť napreduje tým istým smerom.
Obávam sa, že jediné poučenie, ktoré nám dejiny dávajú je, že sme nepoučiteľní.
Preto mám strach, aby sme nedospeli do štádia keď  ľudstvu zasvieti nadpis GAME OVER. To znamená, že „ Hra skončila“.
Ako píše publicista Marián Moravčík. Je to dobrá asociácia, lebo v počítačových hrách toto zasvieti, keď si hráč minie všetky životy.

Inzercia

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Hudba pre Igora 2

Hudba pre Igora 2

Igor sa stále nevyjadril k výberu hudby, tak to skúsim ešte raz vo vynovenom šate i obsahu ;) Darček pod stromček?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.