Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. november 2022

Aj majster tesár sa občas utne, alebo nie veľmi vydarené diela slávnych autorov

Autori ako William Shakespeare, Honoré de Balzac, alebo Ernest Hemingway sú považovaní za velikánov. Napriek tomu sa v tvorbe mnohých slávnych a svetoznámych autorov objavia diela, ktoré už takmer nevychádzajú. Niekedy je to kvôli tomu, že sú príliš poznačené obdobím vzniku, inokedy je to kvôli tomu, že to autorovi jednoducho nevyšlo a cítiť to.

Veľký Bard z Avonu bol výnimočným dramatikom, ale mal tendenciu „písať na objednávku“ a snažil sa o priazeň „dobrej kráľovnej Bess“. Kým v prípade Veselých paničiek z Windsoru sa postaral o dobrú zábavu, v prípade Henryho VIII išlo o nie veľmi podarenú hru, ktorá mala byť skôr oslavou kráľovnej Alžbety. Diskutabilná je často aj kvalita hier, ktoré vytvoril v spolupráci s inými autormi a prvú cenu za najnelogickejší záver určite vyhrávajú Dvaja vznešení príbuzní.

Takmer zaručenou cestou k zníženiu kvality diela sú pokračovania kníh, ktoré autori píšu z ekonomických dôvodov. Mark Twain napísal knihy Tom Sawyer detektívom a Tom Sawyer na cestách. Hoci sa neskôr tvrdilo, že išlo o paródie na detektívky a cestopisy, doba napísania je rovnaká ako obdobie, keď sa Twain pokúšal získať prostriedky na zaplatenie svojich veriteľov. Do pasce pokračovaní padol aj Daniel Defoe. Málokto pozná knihu Ďalšie dobrodružstvá Robinsona Crusoe v ktorých náš hrdina cestuje na Madagaskar a do Číny. Ešte horšie je na tom kniha filozofických zamyslení Vážne úvahy Robinsona Crusoe a jeho vízie anjelského sveta.

Bram Stoker je väčšine známy ako autor Draculu. Po úspechu tejto knihy pokračoval v písaní hororových príbehov a na konci života napísal aj knihu Brloh bieleho červa, ktorý je „vďaka“ nelogickému deju považovaný za jednu z najhorších kníh vôbec. Vysvetlením môže byť Stokerov zdravotný stav – podľa viacerých odborníkov trpel III. štádiom syfilisu, ktorý v tom období už zasiahol centrálnu nervovú sústavu.

Ernest Hemingway bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru a kvalita jeho tvorby nemá obdobu. Napriek tomu je tu pravdepodobne jedna výnimka. Cez rieku a pod stromy je kniha, ktorá v období vydania ani v neskorších re-edíciách nenašla pozitívnu odozvu.

Honoré de Balzac ako dar svojim mecenášom písal krátke príbehy. Jedným z nich je aj Maskovaná milenka. V oblasti literárnej hodnoty však ide o ekvivalent daru typu „viacúčelová škrabka“. V roku 1940 na námet knihy natočil Otakar Vávra film s Lídou Baarovou v hlavnej úlohe. Aj za použitia všetkých možností ide pravdepodobne o jeden z najslabších Vávrových filmov.

Na scénu prichádza posledný faktor, ktorým je vydavateľ, ktorý aj napriek pôvodnému zámeru autora, „motivuje“ k výsledkom, ktoré s pôvodnou verziou nemajú takmer nič spoločné. Taký bol osud niekoľkých kníh Julesa Vernea – v prípade knihy Cestovné štipendiá sa pomerne krátky a zaujímavý príbeh podarilo nafúknuť opismi a vedeckými informáciami na dvojzväzkovú knihu, ktorú dnes nečíta takmer nik. Lepšie na tom nebol ani v prípade knihy Clovis Dardentor, kde „rozkaz zněl jasně“ – kniha musí skončiť dobre. V tomto prípade si Verne neodpustil narážky na predvídateľný dej a naivný záver.

Tak ako podpriemerní autori občas napíšu výnimočné dielo, občas sa stane, že aj výnimoční spisovatelia napíšu niečo, na čo by neskôr najradšej zabudli. Písanie je ich práca a sú lepšie dni a aj tie horšie. Ruku na srdce – nedeje sa to v práci občas každému jednému z nás?

Inzercia

 

 

Igor Čonka

OZ Zabudnuté knihy

www,zabudnuteknihy.eu

Pracujeme na prekladoch, digitalizácii a šírení zabudnutých diel literatúry.

Odporúčame

Blog
Aj v štrajku treba poznať mieru

Aj v štrajku treba poznať mieru

Mnohým sa v súvislosti s výpoveďami lekárov vybavia spomienky na rok 2011, keď lekári rovnako štrajkovali kvôli výške svojich platov. Aj vtedy to zdôvodňovali tým, že je to vlastne kvôli záchrane zdravotníctva, žiadali ľudí o podporu so zdôvodnením, že to v konečnom dôsledku prinesie benefit a lepšiu starostlivosť pre pacientov, lebo spokojní a motivovaní lekári a zdravotný personál bude určite poskytovať lepšie služby pre pacientov. Nakoľko sa tieto sľuby a predpoklady naplnili, nech posúdi každý sám.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.