Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. november 2022

Najlepšie siete VPN v roku 2022 vrátane bezplatných pre telefón aj počítač

Siete VPN (virtuálne súkromné siete) šifrujú vašu internetovú prevádzku a môžu vás ochrániť pred hackermi na verejných sieťach Wi-Fi. NordVPN, ExpressVPN, ProtonVPN, Hide Me a Shark je päť najlepších virtuálnych súkromných sietí pre rok 2022. Používanie VPN je v dnešnom mobilnom svete práce na diaľku dôležitým nástrojom, ktorý ponúka bezpečný a súkromný spôsob pripojenia na internet dokonca aj na verejných sieťach Wi-Fi. Siete VPN sa kedysi používali prevažne na podnikanie, pričom rozširovali zabezpečenú súkromnú sieť cez verejnú sieť, aby sa ľudia mohli vzdialene prihlásiť do kancelárie. V súčasnosti ich však vo veľkej miere využívajú aj jednotlivci na cestovanie, zábavu a iné účely. Siete VPN sa niekedy zneužívajú na prístup k blokovaným streamovacím službám - napríklad na sledovanie britskej televízie zo zahraničia tým, že poskytovateľov presvedčíte, že ste v Británii, hoci to tak nie je. To je v rozpore s podmienkami používania väčšiny streamovacích služieb, napríklad Netflixu. Používanie sietí VPN je dôležitým nástrojom pre aktivistov v krajinách, ako je Čína, kde je prístup na otvorený internet zakázaný. Výber služby VPN môže byť zložitý. Existujú desiatky nekvalitných bezplatných služieb VPN, z ktorých niektoré špecificky blokujú streamovanie videa - čo je práve to, na čo ich mnohí ľudia chcú. Zvyčajne zaplatíte okolo 10 EUR mesačne, pričom ak sa zaregistrujete na jeden alebo dva roky, môžete využiť výrazné zľavy. Odporúčam sa najprv zaregistrovať na mesiac, aby ste si overili, či VPN vyhovuje vašim potrebám. "Mnohé z dobrých platených sietí VPN však ponúkajú bezplatné verzie, ktoré možno používať, kým používateľ neprenesie cez sieť VPN určité množstvo údajov. Môže ísť napríklad o limit 500 MB denne alebo 10 GB mesačne." Najlepší nákup - NordVPN. Najlepšia základná - Express VPN. Najlepšia bezplatná - ProtonVPN. Najlepšia na torrenty a bezplatná s obmedzeným objemom dát - HideMe. Najlepšia pre viacero zariadení - Surfshark.
Najlepšie siete VPN v roku 2022 vrátane bezplatných pre telefón aj počítač

Väčšina softvéru VPN sa jednoducho používa, aj keď nie ste obzvlášť technicky zdatní, a keď si predplatíte službu VPN, zvyčajne si môžete nainštalovať verziu pre notebooky, tablety, smartfóny so systémom Android a Apple, Chromebooky, platformy prepojené s webom vrátane inteligentných televízorov a dokonca aj herné konzoly.

Ako fungujú siete VPN?

Pri používaní softvéru VPN si obvykle vyberiete miesto na mape alebo v zozname a potom sa pripojíte k šifrovanému serveru v tomto mieste. Keď ste pripojení, VPN skryje jedinečnú adresu (IP) vášho zariadenia tým, že presmeruje požiadavky cez tento server, čo znamená, že vaša aktivita pri prehliadaní a IP adresa sú šifrované a chránené pred zvedavými očami.

Siete VPN sa niekedy zneužívajú na prístup k blokovaným streamovacím službám - napríklad na sledovanie britskej televízie zo zahraničia tým, že poskytovateľov presvedčíte, že ste v Británii, hoci to tak nie je. To je v rozpore s podmienkami používania väčšiny streamovacích služieb, napríklad Netflixu. Používanie siete VPN môže mať aj kuriózne vedľajšie účinky, napríklad váš počítač ponúka predpoveď počasia pre Francúzsko alebo zobrazuje reklamy v nórčine. Kedykoľvek chcete, môžete sa odpojiť a používať normálne pripojenie. 

Používanie sietí VPN je dôležitým nástrojom pre aktivistov v krajinách, ako je Čína, kde je prístup na otvorený internet zakázaný. Pozoruhodné je, že mnohé spoločnosti VPN majú sídlo v daňových rajoch, hoci to nie je preto, aby sa vyhli plateniu daní. Je to preto, že v takýchto krajinách neplatia zákony o uchovávaní údajov, takže tieto spoločnosti nemožno nútiť, aby údaje odovzdávali úradom.

Počul som tiež zaujímavé príbehy od priateľov, ktorí použili VPN na nájdenie lacnejších leteniek tým, že zmenili krajinu, z ktorej sa zdalo, že ich kupujú. Chcel som zistiť, aká je najlepšia VPN na rok 2022. 

Ktorá VPN je pre mňa najlepšia? 

Výber služby VPN môže byť zložitý. Existujú desiatky nekvalitných bezplatných služieb VPN, z ktorých niektoré špecificky blokujú streamovanie videa - čo je práve to, na čo ich mnohí ľudia chcú. Na druhej strane cenového rozpätia ponúkajú niektoré platené predplatené služby atraktívne doplnky, ako napríklad antivírusové funkcie.

Vo všeobecnosti platí, že ak sa chystáte používať VPN, oplatí sa zaplatiť predplatné. Zvyčajne zaplatíte okolo 10 EUR mesačne, pričom ak sa zaregistrujete na jeden alebo dva roky, môžete využiť výrazné zľavy. Odporúčam sa najprv zaregistrovať na mesiac, aby ste si overili, či VPN vyhovuje vašim potrebám, a až potom sa zaviazať na dlhší čas.

Spýtal som sa Paula Bischoffa, obhajcu ochrany súkromia v spoločnosti Comparitech, na čo sa pri výbere VPN zameriava.

"VPN som začal používať, keď som žil v Číne, aby som odblokoval stránky, aplikácie a služby, ktoré boli blokované Veľkým firewallom," hovorí Bischoff. "Používal som ich aj na streamovanie a ochranu súkromia na verejných hotspotoch wi-fi.

Bischoff hovorí, že kľúčovou vecou je skontrolovať, či služba neuchováva vaše údaje: nemal by sa zaznamenávať záznam o tom, čo robíte počas pripojenia. 

"Mala by používať moderný protokol a šifrovaciu schému, napríklad Wireguard alebo OpenVPN. Mala by mať prístup k mnohým streamovacím službám zo zahraničia.

Bezplatné siete VPN

Bischoff varuje, že úplne bezplatné služby VPN môžu byť veľmi zlé: môžu ponúkať nedostatočné zabezpečenie, ponúkať nízke rýchlosti alebo uchovávať záznamy o tom, čo používatelia robia online počas pripojenia k VPN. Niektoré dokonca ukrývajú vírusy, ktorý môže poškodiť vaše počítač. 
"Mnohé z dobrých platených sietí VPN však ponúkajú bezplatné verzie, ktoré možno používať, kým používateľ neprenesie cez sieť VPN určité množstvo údajov. Môže ísť napríklad o limit 500 MB denne alebo 10 GB mesačne."

Ako som testoval najlepšie siete VPN

Nainštaloval som verzie všetkých aplikácií pre počítače aj smartfóny a otestoval som platenú verziu (kde to bolo možné), ako aj bezplatnú úroveň. Vyskúšal som všetky funkcie VPN a pokúsil som sa o bežné použitie, napríklad o prístup k streamovacím službám a spravodajským webom, ktoré bežne blokujú prihlásenie z Británie. Porovnával som aj zásady ochrany osobných údajov jednotlivých sietí VPN. 

V skratke: Najlepšie siete VPN na rok 2022

Najlepší nákup - NordVPN
Najlepšia základná - Express VPN
Najlepšia bezplatná - ProtonVPN
Najlepšia na torrenty a bezplatná s obmedzeným objemom dát - HideMe
Najlepšia pre viacero zariadení - Surfshark


Najlepšie VPN

1. NordVPN

Od 2,89 GBP mesačne, NordVPN.com

Celkovo najlepší

Páčilo sa nám: Vysoký výkon za vysokú cenu s množstvom doplnkov pre tých, ktorí si potrpia na súkromie

Vlastnosti: Double VPN - dvojitá VPN, Tor, Wireguard, vypínač, streamovanie Netflix

NordVPN: superrýchle, s doplnkami, ako sú siete VPN s viacerými sieťami

NordVPN je najväčšou značkou v oblasti VPN a má na to dôvod: za (pomerne vysokú) cenu získate prístup k vynikajúcej službe "všetko v jednom" s množstvom doplnkov na zvýšenie bezpečnosti. Navigácia je pomerne jednoduchá, s mapou zobrazujúcou servery a zoznamom ďalších možností.  Na výber ich je veľa, na výber je 5 300 serverov v 60 krajinách. 

NordVPN tvrdí, že jej služba je výrazne rýchlejšia ako jej konkurenti, a pri mojich testoch nebola nikdy menej ako rýchla a rýchlo odblokovala americké služby, napríklad Netflix. 

NordVPN používa rýchly, nový protokol Wireguard. K dispozícii sú aplikácie pre všetky zariadenia od iOS až po routery, takže každé zariadenie vo vašej domácnosti bude chránené. Spoločnosť neuchováva záznamy o tom, čo používatelia robia online.

Odlišujú ju však doplnky: napríklad dvojitá VPN, ktoré prechádzajú z jednej VPN do druhej a poskytujú tak ďalšiu vrstvu zabezpečenia. Double VPN siete VPN by boli užitočné, ak sa nachádzate v autoritárskej krajine, ktorá napríklad blokuje prístup k americkým sieťam VPN.

NordVPN ponúka aj službu Onion over VPN, ktorá umožňuje prístup k sieti Tor, zameranej na ochranu súkromia, ktorá anonymizuje používateľov tým, že požiadavky preposiela cez systém relé. Ide však o funkcie na profesionálnej úrovni na zvýšenie bezpečnosti.

Rovnako ako pri väčšine dobrých služieb VPN aj tu je k dispozícii "vypínač", takže ho môžete nastaviť tak, aby sa automaticky odpojil od internetu, ak sa VPN preruší: môžete ho nakonfigurovať aj pre jednotlivé aplikácie. K dispozícii je rozdelené tunelovanie, takže ho môžete nastaviť tak, aby niektoré aplikácie používali VPN a iné nie - takže si napríklad môžete užívať nízkorizikové činnosti, ako je hranie hier, prostredníctvom bežného pripojenia. 

Zaujali ma doplnky, ako napríklad nastavenie Cybersec, ktoré umožňuje zapnúť kombinované blokovanie škodlivých stránok a blokovanie reklám, ktoré odstraňuje reklamy z každej stránky, ktorú prezeráte. Rovnako ako väčšina ostatných funkcií sa ovláda jednoducho pomocou posuvníka. 

 

2. ExpressVPN

Od 5,20 GBP mesačne, ExpressVPN.com

Najlepšie pre jednoduché používanie

Páčilo sa nám: jednoduché používanie a ľahké ovládanie pre začiatočníkov

Vlastnosti: Kill switch, široká podpora zariadení, LightWay protokol, streamovanie Netflix

ExpressVPN: nemá toľko funkcií ako iné siete VPN, ale je rýchla a bezpečná

Pokiaľ ide o jednoduchú službu VPN, ExpressVPN je veľmi ťažké poraziť: chýba jej niekoľko "doplnkov", ktoré ponúkajú konkurenčné služby, ale tie sú zamerané na ľudí s vysokým dôrazom na súkromie (t. j. používanie siete Tor), čo nepotrebuje každý. Základná služba je tu veľmi pôsobivá, so 160 servermi v 94 krajinách. 

Namiesto štandardných protokolov VPN používa ExpressVPN svoj vlastný interný protokol LightWay, o ktorom spoločnosť tvrdí, že je rýchlejší. V našich testoch fungoval rýchlo, či už išlo o prístup na stránky alebo streamovanie videí. Dokáže rýchlo a jednoducho pristupovať k americkým službám, ako je napríklad Netflix.  

Ak ste nikdy predtým nepoužívali sieť VPN, ExpressVPN sa vám bude ľahko ovládať: pri niektorých iných službách sa môžete cítiť, akoby ste dostali do rúk ovládanie vesmírnej lode s desiatkami podponúk na navigáciu a vysoko odbornou terminológiou na každej stránke. Tu je všetko príjemne jednoduché: priamo v strede obrazovky je veľké tlačidlo "Zapnúť" a "Vypnúť".

ExpressVPN ponúka aplikácie a podporu pre ohromujúcu škálu techniky, od Apple TV a Android TV až po routery, hoci na jeden účet môžete mať len päť zariadení. 

ExpressVPN neuchováva protokoly o tom, čo robíte online: spoločnosť poukazuje na prípad, keď orgány činné v trestnom konaní v Turecku v rámci vyšetrovania zabavili servery a nemohli nájsť žiadne protokoly, pretože ich spoločnosť neuchováva. 

3. Hide.me

Od 0 libier, Hide.me

Najlepšia bezplatná VPN s obmedzeným objemom dát

Páčilo sa nám: Skutočne bezplatné s ponukou niektorých pokročilých funkcií 

Funkcie: Vypínač, rozdelenie tunelovania, najlepšia na torrenty, žiadne streamovanie Netflix

Hide.Me: pôsobivých 10 GB mesačne zadarmo, hoci najlepšie funkcie sú na platených úrovniach

Hide.me so sídlom v malajzijskom Labuane je služba bez protokolovania so slušným množstvom doplnkov, dokonca aj na bezplatnej úrovni - napríklad rozdelené tunelovanie, ktoré vám umožňuje smerovať niektoré pripojenia cez VPN a niektoré nie. K dispozícii je aj vypínač, ktorý vám umožní vypnúť funkcie, ak sa VPN preruší. Na odomknutie bezplatnej úrovne nemusíte odovzdávať údaje o kreditnej karte a podporuje zdieľanie súborov peer-to-peer prostredníctvom torrentov. Upozorňujeme však, že peer-to-peer zdieľanie neschváleného materiálu môže porušovať zákony o autorských právach.

Nevýhodou je, že objem dát je obmedzený, hoci nie veľmi: bez prechodu na platenú úroveň služby získate 10 GB mesačne. 

Inzercia

Ak chcete využívať funkcie, ako je napríklad multihop, musíte si tieto platené úrovne zaplatiť. Podobne ako u konkurentov je aj optimalizácia pre streamovaciu službu len platenou funkciou. 

4. ProtonVPN

Od 0 GBP, ProtonVPN.com

Najlepšia bezplatná VPN s neobmedzenými dátami

Páčilo sa nám: Skvelá bezplatná služba, ale bez podpory streamovania Netflix

Vlastnosti: politika nezaznamenávania, jedna stredne rýchla VPN na bezplatnej úrovni, streamovanie Netflix často rýchlo končí

ProtonVPN: vytvorená vo Švajčiarsku a určená na bezplatné používanie

ProtonVPN ponúka to najvzácnejšie: skutočne bezplatnú VPN bez časového obmedzenia a bez nevýhod lacnejších bezplatných služieb VPN. Napríklad nezaznamenáva údaje.

Je tu neobmedzený objem dát, takže si môžete skutočne prezerať, čo sa vám zapáči: to ju stavia o hlavu a pätu vyššie než takmer všetky bezplatné služby VPN. K dispozícii je užitočný "vypínač", ktorý vás automaticky odpojí, ak VPN vypadne. 

Má to však, samozrejme, háčik. 

V podstate prichádzate o streamovanie: hoci cez bezplatnú verziu môžete pristupovať k službám, ako sú zahraničné verzie Netflixu, je veľká pravdepodobnosť, že platforma zistí, že používate VPN, a zablokuje vás. 

Ak prejdete na platenú verziu ProtonVPN Plus, používa špecializované servery, ktoré aktívne pracujú na umožnení prístupu k predplateným streamovacím službám, a jej cena je veľmi konkurencieschopná.

V bezplatnom pláne nie je k dispozícii zdieľanie súborov typu peer-to-peer a ponúka servery len v troch krajinách: Japonsko, Holandsko a Amerika v základnom balíku. Ale v prípade základného riešenia ochrany súkromia sa na ProtonVPN ťažko sťažovať. 

5. Surfshark

Od 1,89 GBP mesačne, Surfshark.com

Najlepšie pre ochranu viacerých zariadení

Páčilo sa nám: Je to jedinečná funkcia, ktorá je užitočná, ak máte veľa techniky.

Funkcie: antivírus, statická IP adresa, dvojitá VPN, streamovanie Netflix

Surfshark: rýchly, spoľahlivý a skvelý na streamovanie

Služba Surfshark s 3500 servermi v 65 krajinách je pomerne drahá, ale ponúka vynikajúce, viacfunkčné služby vrátane niektorých prekvapivých doplnkov, ako je antivírusové skenovanie a funkcia bezpečného vyhľadávania s nulovým záznamom (t. j. nepamätá si, čo ste hľadali), pričom vracia čisté, skrátené výsledky vyhľadávania. 

Rovnako ako v prípade ostatných testovaných sietí VPN sa vaše údaje neukladajú ani nezaznamenávajú v službe Surfshark, ktorá má sídlo na Britských Panenských ostrovoch mimo zvedavých očí vládnych agentúr a uplatňuje politiku nulového zaznamenávania. Ponúka protokol Wireguard. 

Skvelou vlastnosťou je, že tu nie je obmedzený počet zariadení, ktoré môžete po predplatení používať. K dispozícii je aj možnosť statickej IP adresy, vďaka ktorej sa môžete ľahšie vyhnúť zaradeniu na čiernu listinu streamovacích služieb. 

Potešiteľná je antivírusová funkcia, ktorá je ľahká a rýchla a neznamená, že Surfshark zasahuje do činnosti iného antivírusového softvéru. 

V ponuke sú aj pokročilé funkcie VPN, ako napríklad dvojitá VPN, pri ktorých prechádzate cez dve siete VPN namiesto jednej. Ako je opísané vyššie, môže vám to pomôcť obísť regionálne blokovania v represívnych krajinách. Vítaná je aj možnosť vyhľadávania podľa najrýchlejšieho servera a najbližšej zahraničnej krajiny. V rámci testu sme zistili, že Surfshark je rýchly, spoľahlivý a skvelý pri streamovaní služieb, ako je Netflix v Amerike. Telegraph

Najlepšie siete VPN v roku 2022 vrátane bezplatných pre telefón aj počítač

5 spôsobov, ako sa vyrovnať s bolesťou kĺbov pri artritíde

4 spôsoby ako prestať a chrápaním

Briti o Covide: Štúdia Lacent naznačuje že vírus mohol uniknúť z USA laboratória

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.

9 spôsobov, ako sa zbaviť Covidu. Smrtiace patogény z ukrajinských labolatórií.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 2.

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 1.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 2

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

Počty lekárov, sestričiek, lôžok u nás a v Rakúsku, Česku, Holandsku, Anglicku

75 amerických zákonodarcov zbohatlo na vakcínach. Pandémia plne očkovaných Škótsko

Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

Vedci tvrdia, že rúška, práca z domu iba oddialia úmrtia do jesene budúceho roku

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Podporovatelia protiruských sankcií patria medzi jej najväčších zákazníkov

Podporovatelia protiruských sankcií patria medzi jej najväčších zákazníkov

India a Turecko sa stali hlavnými dovozcami ruského tovaru a výrobkov a zaznamenali obrovský nárast o 430 %, resp. 213 %. Na treťom mieste je Brazília, ktorej dovoz z Ruska sa zvýšil o 166 %, Čína zaznamenala nárast o 98 %, Španielsko o 112 %, Belgicko zvýšilo dovoz z Ruska o 130 %, Holandsko zvýšilo dovoz z Ruska o 74 %, Saudská Arábia o 45 %, Japonsko o 40 %, Nemecko o 38 % a Nórsko o 21 %. Najväčší pokles vývozu do Ruska zaznamenali USA a Spojené kráľovstvo, a to o 84 %, resp. 71 %. Podľa neoficiálnych informácií Ukrajina nevyberá dane a peniaze na chod štátu jej posielajú USA. Američania sa snažia dotlačiť EU aby platila 1/4 z týchto peňazí na chod Ukrajinských škôl, úradov, opravu ciest, vodovodov a na ukrajinské dôchodky a sociálne dávky. Ešte závažnejšie sú nepotvrdené podozrenia, že 70% podpory do Ukrajiny sa stratí, zmizne v rukách súkromných osôb, alebo bola spätne posielaná na podporu amerických demokratov v práve skončených voľbách do amerického senátu, snemovne reprezentantov a guvernérov. Podľa neoficiálnych informácií vo volebných komisiách v Bratislave bolo veľa študentov, teda väčšinovo podporovateľov PS, teda primátora Valla a jeho tímov v Bratislave. Objavili sa nepotvrdené podozrenia o zneplatňovaní volebných lístkov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.