Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. marec 2016

Konšpiračné teórie, ktoré mohli ovplyvniť voľby.

V nedeľu 13.3.2016 som sledovala televíznu reláciu o päť minút dvanásť, ktorú odvysielala stv 1, kde sa politológovia a novinári zaoberali dôvodmi neočakávaného výsledku volieb. Okrem iných vecí, ktoré mohli priniesť rozčarovanie voličov a skepsu nad aktuálnym systémom bol dosť významne skloňovaný vplyv sociálnych sietí a bol spomenutý aj možný podiel konšpiračných teórií, ktoré môžu predstavovať toxický koktail pre dnešného mladého voliča.

Mám pocit, že je to možné a že dokonca nielen mladý volič môže byť ovplyvnený niektorými konšpiračnými teóriami pri voľbe. Chcela by som uviesť aspoň niektoré z tých, ktoré ma narýchlo napadli, možno by mohli byť vhodnou pomôckou pre sociológov analyzujúcich mentálnu odolnosť slovenského voliča voči konšpiráciám.

Tú sú niektoré z teórií, ktoré podľa môjho názoru je možné považovať za konšpiračné a mohli slovenského voliča skutočne ovplyvniť.

Existencia trestnej zodpovednosti Juraja Širokého vo vzťahu k tunelovaniu tzv. Harvardských fondov.  Nepotvrdené.  ( Za tunelovanie tzv. Harvardských fondov boli v ČR odsúdení Viktor Kožený a Boris Vostrý. Na Slovensku zrejme nie je osoba, ktorá by mala niesť trestnú zodpovednosť v predmetnej veci. )

Existencia prepojenia medzi osobou Gabriela Palacku a skutočnosťami opísanými v medializovanom  liste bývalého primátora Bratislavy P. Kresánka vtedajšiemu premiérovi Mikulášovi Dzurindovi z ktorého má pochádzať pamätná veta „Gabo berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre strany rovnaké“. Nepotvrdené. ( Po medializácii kauzy Gabriel Palacka pôsobil ako odborník v EBRD na základe úspechu vo výberovom konaní organizovanom MF SR. )

Existencia zodpovednosti Anny Bubeníkovej za pôsobenie vo FNM SR podľa skutočností opísaných v spise „gorila“. Nepotvrdené. Dnes už neexistuje ani FNM SR. ( Anna Bubeníková sa  ešte pred medializáciou kauzy stala členkou Rady expertov pri Gréckom rozvojovom fonde.  Žiaľ z dlhovej krízy sa jej Grécko vyviesť nepodarilo. )

Inzercia

Existencia dôvodného podozrenia z korumpovania jednotlivých poslancov koaličnej vlády v rokoch 2010-2012 pri voľbe generálneho prokurátora za účelom marenia voľby. Nepotvrdené. Jednalo sa pravdepodobne o fámu. ( K zvoleniu spoločného koaličného kandidáta na generálneho prokurátora koaličnou vládou po určitých obštrukciách nakoniec došlo. No bohužiaľ už nedošlo k jeho vymenovaniu prezidentom SR. )

Existencia dôvodného podozrenia, že strana Smer nemala záujem poskytnúť opozícii možnosť podať návrh na voľbu predsedu NKÚ SR. Nepotvrdené. ( Predseda NKÚ SR bol v roku 2015 zvolený na základe návrhu jedného poslanca opozície. )

Takmer všetky vyššie spomínané prípady by bolo možné za predpokladu preukázania ich existencie zaradiť buď do kategórie trestného práva, alebo do kategórie konania ktoré znamená porušovanie zákona alebo by malo znamenať porušovanie zákona. Prirodzene sa očakáva, že v demokratickom štáte so štandardnými právnymi a politickými nástrojmi nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní alebo iných orgánov s kontrolnou pôsobnosťou dochádzať k tak hrubej ignorancii porušovania zákonov.  Podľa mňa sa z toho dá vyvodiť jedine ten záver, že sa nejedná o reálne kauzy, ale len o teórie, ktoré nie sú spôsobilé vyvolať skutočný záujem o ich objasnenie zo strany  orgánov činných v trestnom konaní, alebo iných kompetentných osôb.  Ich existencia sa síce s prihliadnutím k všetkým okolnostiam úplne jednoznačne a bez pochybností vylúčiť nedá, ale nie je možné ju ani potvrdiť. Môžeme ich teda považovať  maximálne za konšpirácie, ktoré vznikli zrejme len za účelom poškodenia zainteresovaných osôb, ale mohli sa negatívnym vplyvom podieľať aj na neočakávanom výsledku volieb.  

Je otázne, či štandardná politická scéna vôbec ešte dokáže nájsť spôsob, ako s takýmto typom konšpirácií naložiť, aby potenciálneho voliča pri rozhodovaní nevyrušovali a nebodaj ho už natrvalo neodchýlili od štandardu pri voľbách. Či sa jej podarí dosiahnuť, aby sa volič v predčasných voľbách nenechal ovplyvniť podobnými vykonštruovanými konšpiráciami, ktoré neriešia ani orgány zo zákona na to určené, a teda nanajvýš kompetentné.  Bude to rozhodne výzva pre štandardných politikov a štandardné médiá dostať aj občana - potenciálneho voliča v predčasných voľbách do požadovaného štandardu. Podľa predpokladaného zastúpenia politických strán v budúcej vláde môžeme počítať s tým, že ešte zopár konšpirácií do toho toxického koktailu pribudne. 

Odporúčame

Blog
...niekedy treba aj „uzdravovať v sobotu“...

...niekedy treba aj „uzdravovať v sobotu“...

Život prináša rôzne ťažkosti a úlohy, ktoré treba riešiť. Niekedy sme postavení pred dilemy, či voliť to, alebo ono riešenie. Niekedy sa zdá jedno riešenie horšie od druhého. Zvykom je voliť menšie zlo. Je to však presvedčivé pre všetkých? Niekedy to nestačí... Napríklad zákonníkom a farizejom. Vtedy nám pomôže problém vyriešiť Ježišov príklad ...

Blog
Deň sociálnej práce

Deň sociálnej práce

"Neštudovala som preto, aby som mala titul. Študovala som preto, aby som dokázala DOBRO konať DOBRE. A som vďačná za tú možnosť, za ľudí, za ich príbehy v krízovom centre a inde. V podstate je to výsada pomáhať tým najbiednejším a sprevádzať ich kúskom ich života ...spravidla tým najťažším," napísala mi krásne vyznanie Zuzka Kasan.