Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. november 2022

Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom 2022 (video, fotografie, ocenenia)

16. novembra 2022 sa v Primaciálnom paláci v Bratislave uskutočnila slávnostná konferencia XIV. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, ktorú organizuje OZ Nenápadní hrdinovia a Konfederácia politických väzňov Slovenska.

V úvode konferencie zaznela v podaní známeho herca a recitátora Štefana Bučka báseň bývalého politického väzňa, saleziána Štefana Sandtnera. Po príhovore autora a gestora projektu, Františka Neupauera, prihovorili sa prítomným a hlavne študentom, ktorí hľadali svedectvá o ľuďoch, ktorí zažili útlak pod komunistickým režimom, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, viceprimátorka mesta Bratislava Tatiana Kratochvílová, správca Nadácie Antona Srholca - António Michal Srholec zo Skalice. Program konferencie slávnostne otvoril minister školstva Ján Horecký.

V tomto roku sa do projektu NH zapojilo 39 žiakov zo 6 základných a stredných škôl s 20 prácami. Veľmi nás teší, že sme sa mohli dozvedieť viac o minulosti iných krajín,  na konferencii boli po prvýkrát prezentované aj práce študentov zo Slovinska a opäť boli prítomné aj príbehy z Ukrajiny. „Tento ročník je prvým ročníkom, keď nikto nemá záštitu nad našim podujatím. Takto sme chceli vyjadriť solidaritu s obeťami tragických udalostí zvlášť z radov študentov v nedávnych dňoch,“ uviedla koordinátorka podujatia študentka Diana Godžaková. V minulosti mali záštitu nad podujatím prezident republiky, premiérka SR a v prvom rade bývalí politickí väzni, ktorým aj týmto spôsobom vzdalo občianske združenie Nenápadní hrdinovia hold za ich odvahu a statočnosť.

Projekt podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR,  Nadácia Konrada Adenauera. Ďalšími partnermi podujatia boli: VŠZaSP sv. Alžbety, Kolégium Antona Neuwirtha, Nádácia Antona Srholca - António, hlavné mesto SR Bratislava, občianske združenie 89, Artis Omnis, vydavateľstvo Postoj.sk. Vecné dary venoval aj Ústav pamäti národa, vicepremiérka Veronika Remišová a Ministerstvo školstva SR. Vecné odmeny v podobe pobytov v Európskom parlamente venovali piati europoslanci: Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Ivan Štefanec, Michal Wiezik a Vladimír Bilčík. Práce hodnotili: taliansky spisovateľ Raffaele Magaldi, niekoľkonásobný účastník projektu Juraj Kasarda, stredoškolská profesorka Mária Goceliaková, novinárka Soňa Gyarfašová, spisovateľka a novinárka Veronika Homolová Tothová, historik a publicista František Neupauer a zástupkyňa združenia ´89 Mária Hanšutová. Posledné slovo pri hodnotení mala komisia, ktorá hodnotila aj prezentácie prác. Členmi komisie boli: vysokoškolský profesor Ladislav Bučko, zástupkyňa hodnotiacej komisie Mária Goceliaková a bývalý účastník projektu a dnes delegát v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy, Matej Štefánik.

Na konferencii sa zúčastnili aj študenti z iných škôl, zástupcovia Konfederácie politických väzňov Slovenska a ďalší vzácni hostia. Študentov zo Slovinska prišiel podporiť J. E. Dr. Stanislav Raščan, veľvyslanec Slovinska na Slovensku.

S príhovorom vystúpila aj poslankyňa EP Miriam Lexmann, priblížila  v ňom aj rodinný  osud odvahy a prenasledovania. Všetkým študentom sa poďakoval člen odbornej komisie, ktorý pricestoval na podujatie z Holandska, Rafaelle Magaldi.

V zlatom pásme sa umiestnili tieto práce: 

Odvaha a odhodlanie (Príbeh otca Pavla Tirpáka) - Anna Sofia Kavcová, Michal Lábaj
Môžete byť čokoľvek, ale nikdy nevstupujte do žiadnej politickej strany (Životný príbeh Viliama Pavelku)  - Ema Lukáčová
Michal Krajňák – kňaz, ktorý sa nebál vyjadriť svoj postoj - Alexandra Troppová, Laura Pavligová
Jeden z mnohých… (Príbeh Branislava Lukáča) - Juraj Kadáši, Juraj Chládecký
Maják nádeje v období temna (Príbeh Karola Dubovana) - Laura Hanuliaková, Petra Halamová
Zlaté ruky (Životný príbeh Ladislava Štofka) - Laura Galambošová, Klára Húšťavová

Ida Meglen - Lovrenc Cink, Janez Nagode
Vinko Prestor - Eva Logar, Jacinta Drnovšek

Strieborné pásmo:
Úspech sa neodpúšťa (Ondrej Vagric) - Anna Podmanická, Veronika Kováčová
Útek za lepším životom (Životný príbeh Jozefa Šepetku) - Bibiána Antošová, Emma Hrubošková
Tragédia socializmu (Životný príbeh pána Gustáva Figuscha) - Alexandra Barčíková, Martin Dinga
Politická segregácia režimu (Životný príbeh MUDr. Cyrila Macejka) - Martin Štetina, Ondrej Ninis
Ten čo vyletel z klietky (Životný príbeh Jána Kľučara) - Miroslava Tkáčová, Emma Šošková
КОМУНІЗМ - Daniil Zubchenko, Oleksandra Lukianchuk

Inzercia

Bronzové pásmo:
Keď nie je kde zapáliť sviečku (Zmiznutie Jána Figeľa) - Matúš Kočíš, Sára Kucková
Čo osud prinesie (Životný príbeh Vojtecha Urbana) - Natália Brídová, Viktória Sagálová
Tri dni inak - Petra Plottová
Čaklovská bunka Bielej légie (Príbeh člena bunky Michala Ondka) - Šimon Bednarik, Timea Hitríková, Diana Šimková
Bieli legionári z Čaklova (Mihokovci) - Karolína Joščáková, Lucia Novotná, Eva Frištíková

Ďakujeme za účasť aj študentke Vysokej školy v Nitre, pôvodom z Ukrajiny Danute Dzis, ktorá predstavila príbeh s názvom Moji predkovia z Odesy. Hudobný vstup počas podujatia mali Dalibor Banga z Bratislavy a Laura Pavligová z Kežmarku.

Priebeh konferencie, prezentáciu prác, zabezpečovalo pre záujemcov aj živé internetové vysielanie a k dnešnému dňu si ho pozrela tisícka divákov. Ostáva dostupná aj teraz. Pozrieť si ho môžete tu (ukážka archívnych materiálov z iných ročníkov: 20212020, 2019,  2018; stretnutia s prezidentami SR: z roku 2016, z roku 2021). Po ukončení slávnostnej konferencie si prítomní spolu so zástupcami Konfederácie politických väzňov Slovenska uctili obete komunistického režimu pri pamätníku na Justičnom paláci, mieste vyšetrovacej väzby mnohých nenápadných hrdinov.

Vo štvrtok 17. novembra v Deň boja za slobodu a demokraciu sa účastníci konferencie NH, študenti, ich učitelia a organizátori zúčastnili na oficiálnej pietnej spomienke pri Bráne slobody pod devínskym hradom.

Študentov pri tejto príležitosti pozdravila prezidentka Slovenskej republiky a zástupcovia OZ Nenápadní hrdinovia jej odovzdali tričko s tvárou politického väzňa Silvestra Krčméryho. Záznam je tu /pozdrav predsedu OZ Nenápadní hrdinovia s pani prezidentkou, 55 min./.

OZ Nenápadní hrdinovia

 

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Jej otec bol na Sibíri s Leninom

Jej otec bol na Sibíri s Leninom

Dňa 15. novembra 2022 odštartovalo OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska už XIV. ročník projektu, v ktorom mladí ľudia objavujú príbehy ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

Blog
Máme, ale nemáme

Máme, ale nemáme

Máme dva celoštátne systémy napomáhajúce odhaľovaniu plagiátov už od roku 2010, ale informáciu, koľko plagiátov školy za ich pomoci odhalili z týchto systémov „nevytrasieme“.

Blog
Kráľovstvo svetla

Kráľovstvo svetla

V rímskom obrade sa nám blíži záver liturgického roka . Ten je už takmer sto rokov poňatý ako oslava Kristovej kráľovskej hodnosti. Kresťania už od počiatku v náväznosti na starozákonné prisľúbenia uznávali Ježiša za prisľúbeného panovníka. Je teda kráľom, ktorý logicky musí mať aj svoje kráľovstvo. Na aké kráľovstvo tu však myslíme? Pomôcť nám k tomu môžu aj vybrané biblické čítania.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.