Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2016

Štefan Kuffa: slovenská pro-life story

Jeden politik, ktorý sa nebál hovoriť pravdu, týmito voľbami odišiel do zabudnutia.
Štefan Kuffa: slovenská pro-life story

Nedávno mi ho pripomenul Vladimír Palko svojim skvelým článkom. 3 dni pred voľbami sa objavilo na internete video kňaza, uznávaného priam za svätca. Otec Kuffa hovoril o voľbách a tiež o svojom bratovi Štefanovi, ktorého sa Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zbavili pre jeho nepohodlnú nezávislosť. Ctených pro-life poslancov "znemožnil" pred celým Slovenskom. Mnohí pro-life veteráni sa cítili dotknutí predložením jeho návrhu zákona na ochranu života: nikto o tom nevedel, poriadne to s nikým nepripravil, urobil to len pre svoje ego...

 

Tesne pred voľbami ho jeho brat kňaz prehlásil za nie dobrého politika, či diplomata, lebo sa odvážil žiadať zrovnoprávnenie nenarodeného človeka s človekom narodným. Miesto vlastného - podľa jeho slov charaktérneho - brata, sa kňaz Kuffa vo videu zastával matiek, ktoré zabíjajú svoje deti. Sú vraj najmä dotlačené k tomuto skutku a preto trestanie mal jeho brat nechať na odborníkov. A Kuffa to aj nechal na právnikov, skúsených legislatívcov, ktorí považujú za neúčinnú a neopodstatnenú legislatívu návrh, ktorý nerieši sankcie.

 

Lenže Kuffa neriešil sankcie. On v podstate spravil z počatého dieťaťa rovnocenného človeka, ktorý má rovnakú právnu ochranu, áno, aj pred zavraždením. Navyše, keďže ide o dieťa, teda chránenú osobu, sankcie sa podľa našich zákonov sprísňujú. Veľmi ľahko by sa dala doplniť klauzula, že ak je niekto donútený k zločinu, je umožnený alternatívny trest. Ale to by sa malo z princípu vzťahovať aj na vraždu, či týranie dieťaťa. A treba vziať v úvahu aj realitu, že ženy sa zbavujú svojho potomstva aj potratovými tabletkami bez asistencie gynekológa. Náš komunistický zákon pozná len trest pre gynekológa, ktorý vykoná nelegálny potrat. Ženu netrestá ani za nelegálny potrat. A tak to je aj v poľskej legislatíve, že sankciovaní sú len potratári.

 

Väčšina žien, ktoré idú potrat. má už jedno alebo dve deti. Asi polovica z nich je rozvedená, ďalšia polovica je pravdepodobne v takej manželskej kríze, že rozvod je otázkou času. Jednoducho tieto ženy vedia, že ide o dieťa a nie slona, ako kedysi povedala vo videodiskusii so mnou Oľga Pietruchová, hlavná obhájkyňa legalizácie potratov. Legalizácia totiž umožňuje práve túto schizofréniu, viem, že je to dieťa, ale môžem sa ho legálne zbaviť. Tento komunistický zákon je problém, ktorý vytvára to najsilnejšie pokušenie (ak nie nátlak) zbaviť sa dieťaťa. Sankcia je najúčinnejším nástrojom ako tehotnú od potratu odradiť, aby hľadala pomoc inde. A tiež apelom na jej okolie, aby je pomohlo a neposlalo ju bezohľadne si vyriešiť svoj problém legálnym potratom.

 

Je škoda, že Kuffovi kolegovia v parlamente pod mediálnym tlakom spanikárili. Začali šíriť bludy o tom, že sú proti represii... Čakám, že v najbližšom volebnom období poslanec Vašečka a spol. predložia novelu trestného zákona, ktorý nebude represívny... ani k vrahom. Bolo mi až na zaplakanie čítať od týchto pro-life poslancoch, ktorých som v minulosti odporúčala voliť. Namiesto vysvetľovania toho, ako to má byť, začínajú sa vyhovárať. Najviac sa zľakli, keď média vytiahli “najextrémnejšie” z tohto návrhu a to, že sa za zabitie považuje aj zbavenie sa embryí pri umelom oplodnení.

 

Faktom je, že rodičia si pri umelom oplodnení objednávajú výrobu dieťaťa, no zvyčajne netušia, že pri tom dochádza k zabíjaniu embryí. Pro-life organizátor známeho hudobného festivalu sa stal úhlavným nepriateľom našej výstavy Stop genocíde po tom, čo ešte dávno videl pripravované fotografie pre bilboardy, vrátane toho o zabíjaní embryí pri umelom oplodnení. Keďže sám má dieťa zo skúmavky, odmietol, žeby on nejaké embryo zabil. Prvýkrát to však počul odo mňa, že pod tzv. redukciou embryí, čo bežne kliniky asistovanej reprodukcie ponúkajú, sa skrýva zbavenie sa embryí. Preto títo experti sú najviac zodpovední za ničenie ľudských životov. Je však čas, aby sa aj neplodné páry dozvedeli o tejto nespravodlivosti. No od koho to budú počuť, ak nie od proliferov?

 

Inzercia

Hormonálnou hyperstimuláciou vaječníkov ženy (na ktorú sa dá i zomrieť) sa získa cca. 10 vajíčok, ktoré sa oplodnia spermiami, získanými masturbáciou (často s nejakým pornoplátkom). Do maternice sa implantujú iba geneticky vhodné embryá, ostatné sú vyhodené alebo zmrazené s neistým osudom. Sú krajiny ako Nemecko alebo Taliansko, kde je zakázané vyrábať viac embryí, ako sa zavedie do maternice. Žiadne nemôže skončiť ako odpad. Tento odpad sú totiž súrodenci toľko vytúženého dieťaťa. Jednoducho, moja túžba mať dieťa neospravedlňuje metódu, ako k tomu dieťaťu prídem. Odobrili by ste priateľke znásilnenie, či klonovanie ako spôsob naplniť svoju túžbu po dieťati?

 

Kuffa pripravil komplexný návrh zákona, aký sme tu ešte “za slobody” nemali. Ani KDH, pre ktoré je údajne ochrana života od počatia dlhodobou prioritou, nemá pripravené žiadne konkrétne návrhy. Videli sme to aj za krátke dva roky Uhliarikovho ministrovania pre rezort zdravotníctva. A videli sme to teraz v KDH programe. Do 90 stranového programu sa nezmestila ani strana o konkrétnych návrhoch na zlepšenie ochrany dieťaťa, kým 2 strany sa venujú podpore športu. V najbližšom čase však už nemusíme riešiť otázku, či sa ešte dá dôverovať KDH pri hlasovaní za zákaz potratov po tom, čo sme pri Kuffovom návrhu videli, že mnohí sa hlasovania nezúčastnili, hoci neboli v deň rokovania parlamentu ospravedlnení?

 

Kuffa začal pripravovať návrh zákona asi pred 3,5 rokom a hneď na začiatku si pozval prolife mimovládky i zástupcu Katolíckej cirkvi. Po tom, čo biskupi po Košickom pochode apelovali na politické strany potraty zakázať, predložil návrh zákona v lete a následne ho stiahol. Organizátori Pochodu za život v Bratislave nechceli, aby sa to spájalo s Národným pochodom za život. Nezdá sa Vám to absurdné? Vybičujme ľudí, aby prišli do ulíc a potom nič nechcime. Len nejaké drobné na centrá pre tehotné v núdzi?! Myslím, žeby sme si mali dať otázku, či pochodmi viac nepacifikujeme ľudí a politikov, ako by sme ich mali mobilizovať.

 

Paradoxne, arcibiskup Zvolenský v súvislosti s Národným pochodom povedal, že parlament by mal odsúhlasiť zákaz potratov. Aj OĽANO lídri pochodovali bratislavskými ulicami, no keď Kuffa chcel predložiť svoj návrh na jeseň, začali naňho tlačiť, aby to nerobil. Možno to chcelo debatu o prijateľnejšej stratégii, kompromise. Keď sa pod návrh podpísal poslanec Jozef Mikloško, KDH klub ho začal odhovárať. Všetci sa báli, že návrh na pomoc nenarodeným, poškodí ich strany. Nakoniec hlasovanie poškodilo najmä nezávislému predkladateľovi, ktorého hnutie sa ho vraj - pre naňho narafičený škandál - zbavilo. Myslím, že celému Slovensku jasne ukázali, ako si vážia nezávislé osobnosti, a to nie prvýkrát.

 

Čo dodať na záver, azda len poďakovať Štefanovi Kuffovi za všetko, o čo sa za 4 roky v NR SR zasadil. Jeden incident sa nedostal do pozornosti médií. Smer v roku 2014 predložil a parlament schválil návrh zákona so zoznamom prioritných chorôb, ktorých liečba sa má preplácať. Medzi nimi bol aj potrat na žiadosť. Našťastie si to všimla právnička, ktorá poslancovi Kuffovi pripravovala právne podklady, a následne už pán poslanec písal prezidentovi Gašparovičovi, aby zákon vrátil a tak sa aj stalo. Nebol to však prvý prípad rozšírenia potratov potajme, spomeňme si na registráciu potratových tabletiek. Ministerka Zvolenská sa ospravedlňovala, že to s preplácaním potratov bol omyl. Dnes by sme mali potraty na žiadosť spolufinancované nami všetkými. Nateraz financujeme ročne asi 1000 potratov z tzv. zdravotných dôvodov, čo nás všetkých robí komplicmi v zabíjaní bezbranných. Takže tak - pre tých, čo nevedia, kde v pro-life politike začať.

 

 

Odporúčame

Blog
Ukradnú nám (slovenskú) republiku?

Ukradnú nám (slovenskú) republiku?

Písať v predvečer vzniku Slovenskej republiky (1939-45) článok s takýmto názvom neveští nič dobré. Skutočnosť je iná. Nie je mojim cieľom zamýšľať sa nad 14. marcom 1939, ale nad 13. marcom. A to hneď v dvoch súvislostiach: historickej (13. marec 2016) a aktuálnej (13. marec 1977).