Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. november 2022

James Martin: Staviteľ mostov alebo katolícky dúhový revolucionár?

Martin patrí v súčasnosti medzi najznámejších kňazov katolíckej cirkvi. Do širokého povedomia vstúpil publikáciou Building a Bridge z roku 2017, ktorá sa zaoberá postojom katolíckej cirkvi k LGBT komunite. Jeho kniha okamžite vzbudila množstvo pozitívnych, ale aj negatívnych reakcií a komentárov.
James Martin: Staviteľ mostov alebo katolícky dúhový revolucionár?

Martin je mimoriadne aktívny aj na sociálnych sietach. Na Facebooku má na viac ako pol milióna sledovateľov a na Twitteri približne 300-tisic. Martin si však svojou aktivitou nevzbudil iba rešpekt, ale aj kritiku.

Rozruch vyvolal napríklad jeho tweet z januára 2021, kde Martin zverejnil obrázok Panny Márie s dúhovou svätožiarou. V predmetnom tweete vyjadril svoje sympatie k poľským gej aktivistom, ktorí nosili obrazy „dúhovej madonny“ a čelili súdnym sporom za znevažovanie náboženstva.  

Teológ, spisovateľ a katolicky kňaz, ktorý sa odhodlal vybudovať most katolíkov vo vzťahu k homosexuálom. Odvážne alebo provokatívne? Ide Martin vo svojom budovaní mimo katolíckeho učenia o homosexualite?

James Martin je svojim spôsobom vplyvná postava, ktorá má vo Vatikáne úctu a rešpekt. Osobne sa stretol s pápežom Františkom, ten mu pisomne odpovedal na jeho otázky a v roku 2017 ho vymenoval za poradcu komunikačného oddelenia. 

V júni 2021 mu pápež napísal osobný list, v ktorom piše: „Keď premýšľam o tvojej pastoračnej práci, vidím, že sa neustále snažíš napodobňovať Boží štýl. Si kňazom pre všetkých a pre všetky, ako je Boh Otcom pre všetkých a všetky. Modlím sa za teba, aby si v tom mohol pokračoval takýmto spôsobom, s blízkosťou, súcitom a s veľkou láskavosťou.“

Niektorí laici aj kňazi však vidia v Martinovom apoštoláte vážnu výzvu voči tradičnému katolíckeho učeniu o homosexualite. 

Sociálny kňaz

Martin sa narodil v roku 1960 a vyštudoval ekonómiu. V 80. rokoch minulého storocia pracoval pre spoločnosť General Electric. Práca pre korporát ho však dlhodobo neuspokojovala. 

Martin neskôr spomínal, že po jednom náročnom dni v práci prepinal na ovládači televízne programy až kým nenarazil na životopisný film o známom katolíckom autorovi Thomasovi Mertonovi. Práve Merton sa stal kľúčovou postavou v Martinovej konverzii. Martin neskôr vstúpil do rehole jezuitov a v roku 1999 ako 39-ročný bol vysvätený za kňaza. 

James Martin sa v americkom katolíckom prostredi stal postupne známou tvárou. Pravidelne vystupoval v rôznych televíznych katolíckych reláciach a diskusiách. No skutočný bod zlomu jeho kňazskej cesty prišiel v roku 2016. V tom roku sa v meste Orlando odohrala streľba v nočnom gay klube, pri ktorom zahynulo 49 ľudí. 

Martin na stretnutí s pápežom Františkom v roku 2019. (Zdroj - americanmagazine.org)

Martin sa už predtým zaujímal o otázky sociálnej spravodlivosti a rovnosti, ale tragické udalosti v Orlande ho ešte viac priblížili k apoštolátu v LGBT komunite. Martin vyjadril sklamanie z toho, že po tomto masakri predstavitelia katolickej cirkvi nevyjadrili väčšiu podporu LGBT komunite. 

Krátko na to Martin prednášal o tom, ako by sa mala cirkev priblížiť k LGBT komunite. Tieto prednášky vyústili do knihy Building a Bridge. Martin volá po väčšom rešpekte a úcte voči LGBT ľuďom. Hovorí, že samotný rešpekt voči LGBT ľuďom znamená uznať to, že sú tu medzi nami a poznať ich dary a talenty. 

Reakcie na knihu boli rôzne. Kým kardináli Kevin Farrell a Joseph Tobin publikáciu chválili ako „odvážne, inšpirujúce a prorocké dielo,“ konzervativnejši klerici vyjadrili kritiku a znepokojenie. Kardinál Raymond Burke písal, že Martin „otvorene zastáva chybné postoje k homosexualite.“ Niektorí radikálnejší konzervatívci Martina dokonca nazývali odpadlikom a heretikom. 

Inzercia

Zaujímavú analýzu Martinovej knihy priniesol washingtonský arcibiskup Charles Chaput vo svojom blogu.

Podkopávanie cirkevného učenia?

Martin napríklad píše, že katolícke učenie o tom, že homosexuálna orientácia je „objektívne nezriadená“ je kruté voči LGBTI ľuďom a malo by byť upravené. Táto formulácia podľa Martina v istom zmysle útočí na homosexuálne osoby a je necitlivá.

Chaput však píše, že ak niekto má „nezriadenú sexuálnu orientáciu“, neznamená to, že celá osoba je „nezriadená.“ Pripomína, že katolícka cirkev nepovažuje praktizovanie homosexuality za nezriadené o nič viac, ako sex mimo manželstva alebo používanie antikoncepcie.

Chaput ďalej upozorňuje na to, že James Martin spolupracuje s organizáciami, ktoré sú proti učeniu cirkvi o homosexualite a podporuje „mesiac hrdosti“ („pride month“). List Kongregácie pre náuky viery o pastorácii homosexuálnych osôb z roku 1986 však varuje pred spoluprácou s organizáciami, ktoré podkopávajú učenie katolíckej cirkvi.  

Obrázky „dúhovej madonny,“ ktoré vzbudili búrlivé reakcie. (Zdroj - americanmagazine.org)

Washingtonský arcibiskup píše, že ak chceme katolícku cirkev viac otvorenú a inkluzívnu pre homosexuálov (akú ju chce aj James Martin), nemôže to byť cirkev, ktorá jednostranne zdôrazňuje iba milosrdenstvo a prijatie, ale aj výzvu k svätosti, ktorá je povolaním pre všetkých. Požiadavky autentického kresťanského života sú rovnaké pre každého kresťana a to platí aj pre osoby s homosexuálnou orientáciou. 

Mnohých katolíkov provokovala Martinova modlitba, v ktorej je s narážkou na homosexuálne cítacie osoby uvedená formulácia „milujúci Bože, ty si ma stvoril takého, aký som.“ Kritici v tom videli, že Martin naznačuje to, že Boh niektorých ľudí stvoril s homosexuálnou orientáciou a že je to dobré. 

Hoci James Martin vyhlásil, že jeho zámerom nikdy nebolo a nebude podkopať to, čo cirkev učí o homosexualite, zostáva pre mnohých katolíkov kontroverznou postavou. Kým jedna strana ho uznáva za jeho otvorený postoj k LGBTI komunite, niektorí ho kritizujú za jeho hmlisté postoje k vierouke a ďalší ho rovno zatracujú a označujú za odpadlíka. 

Zdroje
"Building a Bridge" - Fr. James Martin SJ | Live @ IFTJ 2017 https://www.youtube.com/watch?v=ibpbYLocgk8&t=1200s&ab_channel=America-TheJesuitReview
https://en.wikipedia.org/wiki/James_J._Martin_(priest)
https://www.franciscanmedia.org/st-anthony-messenger/december-2017/to-build-a-bridge-an-interview-with-james-martin-sj
https://archphila.org/archbishop-chaputs-weekly-column-father-james-martin-and-catholic-belief/

Titulný obrázok - americanmagazine.org

 

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa. (Kontakt: bloger.kc@gmail.com)

Odporúčame

Blog
Spojené voľby v Bratislave, október 2022. Nevydarený experiment.

Spojené voľby v Bratislave, október 2022. Nevydarený experiment.

Spájanie volieb má svoje rácio. Tento rok sme si to prvýkrát vyskúšali, a to hneď na tých najťažších – komunálnych a regionálnych. Najťažšie sú nie preto, že by sa rozhodovalo o najvážnejších problémoch štátu, ale že v nich treba vyberať spomedzi najväčšieho počtu kandidátov. Preto tam vzniká najväčšie riziko zmätkov. Kým inde tieto októbrové voľby prebehli bez väčších problémov a väčších zmien, Bratislava zažila chaos, a v zastupiteľstvách doslova Veľkú októbrovú revolúciu.

Blog
Vražda na Zámockej ulici - vinu nesie jeden, zodpovednosť všetci

Vražda na Zámockej ulici - vinu nesie jeden, zodpovednosť všetci

Mons. Ján Orosch sa ospravedlnil za svoj obežník, ktorý "interne" rozposlal kňazom. Ospravedlnil sa. Neskoro, ale predsa. No mrzí ma, že mnohí katolíci bagatelizujú to, čo sa stalo, formou: ,,Ako katolíci nenesieme zodpovednosť za vraždu na Zámockej....nič s tým nemáme...je to vina výhradne vraha...". Nehovoriac o tom, ako mnohí veriaci atakujú kňaza, ktorý odoslal daný obežník na zverejnenie. Nazývajú ho "zradcom pastiera", zliberalizovaným a pomýleným.  Skutočne? Pretože bez vetra sa nikdy nepohne ani len list...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.