James Martin: Staviteľ mostov alebo katolícky dúhový revolucionár?

Martin je mimoriadne aktívny aj na sociálnych sietach. Na Facebooku má na viac ako pol milióna sledovateľov a na Twitteri približne 300-tisic. Martin si však svojou aktivitou nevzbudil iba rešpekt, ale aj kritiku.
Rozruch vyvolal napríklad jeho tweet z januára 2021, kde Martin zverejnil obrázok Panny Márie s dúhovou svätožiarou. V predmetnom tweete vyjadril svoje sympatie k poľským gej aktivistom, ktorí nosili obrazy „dúhovej madonny“ a čelili súdnym sporom za znevažovanie náboženstva.
Teológ, spisovateľ a katolicky kňaz, ktorý sa odhodlal vybudovať most katolíkov vo vzťahu k homosexuálom. Odvážne alebo provokatívne? Ide Martin vo svojom budovaní mimo katolíckeho učenia o homosexualite?
James Martin je svojim spôsobom vplyvná postava, ktorá má vo Vatikáne úctu a rešpekt. Osobne sa stretol s pápežom Františkom, ten mu pisomne odpovedal na jeho otázky a v roku 2017 ho vymenoval za poradcu komunikačného oddelenia.
V júni 2021 mu pápež napísal osobný list, v ktorom piše: „Keď premýšľam o tvojej pastoračnej práci, vidím, že sa neustále snažíš napodobňovať Boží štýl. Si kňazom pre všetkých a pre všetky, ako je Boh Otcom pre všetkých a všetky. Modlím sa za teba, aby si v tom mohol pokračoval takýmto spôsobom, s blízkosťou, súcitom a s veľkou láskavosťou.“
Niektorí laici aj kňazi však vidia v Martinovom apoštoláte vážnu výzvu voči tradičnému katolíckeho učeniu o homosexualite.
Sociálny kňaz
Martin sa narodil v roku 1960 a vyštudoval ekonómiu. V 80. rokoch minulého storocia pracoval pre spoločnosť General Electric. Práca pre korporát ho však dlhodobo neuspokojovala.
Martin neskôr spomínal, že po jednom náročnom dni v práci prepinal na ovládači televízne programy až kým nenarazil na životopisný film o známom katolíckom autorovi Thomasovi Mertonovi. Práve Merton sa stal kľúčovou postavou v Martinovej konverzii. Martin neskôr vstúpil do rehole jezuitov a v roku 1999 ako 39-ročný bol vysvätený za kňaza.
James Martin sa v americkom katolíckom prostredi stal postupne známou tvárou. Pravidelne vystupoval v rôznych televíznych katolíckych reláciach a diskusiách. No skutočný bod zlomu jeho kňazskej cesty prišiel v roku 2016. V tom roku sa v meste Orlando odohrala streľba v nočnom gay klube, pri ktorom zahynulo 49 ľudí.
Martin na stretnutí s pápežom Františkom v roku 2019. (Zdroj - americanmagazine.org)
Martin sa už predtým zaujímal o otázky sociálnej spravodlivosti a rovnosti, ale tragické udalosti v Orlande ho ešte viac priblížili k apoštolátu v LGBT komunite. Martin vyjadril sklamanie z toho, že po tomto masakri predstavitelia katolickej cirkvi nevyjadrili väčšiu podporu LGBT komunite.
Krátko na to Martin prednášal o tom, ako by sa mala cirkev priblížiť k LGBT komunite. Tieto prednášky vyústili do knihy Building a Bridge. Martin volá po väčšom rešpekte a úcte voči LGBT ľuďom. Hovorí, že samotný rešpekt voči LGBT ľuďom znamená uznať to, že sú tu medzi nami a poznať ich dary a talenty.
Reakcie na knihu boli rôzne. Kým kardináli Kevin Farrell a Joseph Tobin publikáciu chválili ako „odvážne, inšpirujúce a prorocké dielo,“ konzervativnejši klerici vyjadrili kritiku a znepokojenie. Kardinál Raymond Burke písal, že Martin „otvorene zastáva chybné postoje k homosexualite.“ Niektorí radikálnejší konzervatívci Martina dokonca nazývali odpadlikom a heretikom.
Zaujímavú analýzu Martinovej knihy priniesol washingtonský arcibiskup Charles Chaput vo svojom blogu.
Podkopávanie cirkevného učenia?
Martin napríklad píše, že katolícke učenie o tom, že homosexuálna orientácia je „objektívne nezriadená“ je kruté voči LGBTI ľuďom a malo by byť upravené. Táto formulácia podľa Martina v istom zmysle útočí na homosexuálne osoby a je necitlivá.
Chaput však píše, že ak niekto má „nezriadenú sexuálnu orientáciu“, neznamená to, že celá osoba je „nezriadená.“ Pripomína, že katolícka cirkev nepovažuje praktizovanie homosexuality za nezriadené o nič viac, ako sex mimo manželstva alebo používanie antikoncepcie.
Chaput ďalej upozorňuje na to, že James Martin spolupracuje s organizáciami, ktoré sú proti učeniu cirkvi o homosexualite a podporuje „mesiac hrdosti“ („pride month“). List Kongregácie pre náuky viery o pastorácii homosexuálnych osôb z roku 1986 však varuje pred spoluprácou s organizáciami, ktoré podkopávajú učenie katolíckej cirkvi.
Obrázky „dúhovej madonny,“ ktoré vzbudili búrlivé reakcie. (Zdroj - americanmagazine.org)
Washingtonský arcibiskup píše, že ak chceme katolícku cirkev viac otvorenú a inkluzívnu pre homosexuálov (akú ju chce aj James Martin), nemôže to byť cirkev, ktorá jednostranne zdôrazňuje iba milosrdenstvo a prijatie, ale aj výzvu k svätosti, ktorá je povolaním pre všetkých. Požiadavky autentického kresťanského života sú rovnaké pre každého kresťana a to platí aj pre osoby s homosexuálnou orientáciou.
Mnohých katolíkov provokovala Martinova modlitba, v ktorej je s narážkou na homosexuálne cítacie osoby uvedená formulácia „milujúci Bože, ty si ma stvoril takého, aký som.“ Kritici v tom videli, že Martin naznačuje to, že Boh niektorých ľudí stvoril s homosexuálnou orientáciou a že je to dobré.
Hoci James Martin vyhlásil, že jeho zámerom nikdy nebolo a nebude podkopať to, čo cirkev učí o homosexualite, zostáva pre mnohých katolíkov kontroverznou postavou. Kým jedna strana ho uznáva za jeho otvorený postoj k LGBTI komunite, niektorí ho kritizujú za jeho hmlisté postoje k vierouke a ďalší ho rovno zatracujú a označujú za odpadlíka.
Zdroje
"Building a Bridge" - Fr. James Martin SJ | Live @ IFTJ 2017 https://www.youtube.com/watch?v=ibpbYLocgk8&t=1200s&ab_channel=America-TheJesuitReview
https://en.wikipedia.org/wiki/James_J._Martin_(priest)
https://www.franciscanmedia.org/st-anthony-messenger/december-2017/to-build-a-bridge-an-interview-with-james-martin-sj
https://archphila.org/archbishop-chaputs-weekly-column-father-james-martin-and-catholic-belief/
Titulný obrázok - americanmagazine.org