Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. október 2022

Kde sú víťazi?!

Dnešný deň je dňom, keď hľadíme, kto kde zvíťazil vo voľbách v roku 2022. Víťazom volieb blahoželáme a prajeme veľa síl v ich službe. Kandidátom, ktorí išli s odvahou a vervou do volieb, no nebudú môcť zastupovať svoje videnie sveta a riešenia problémov na úrovni obce, kraja prajeme odvahu pokračovať v tom, čo začali - odvahu slúžiť širšiemu spoločenstvu. Víťazov volieb poznáme. Kto sú však skutočnými víťazmi?
Kde sú víťazi?!

Pre nás v OZ Nenápadní hrdinovia sú víťazmi mnohí prenasledovaní, politickí väzni, ktorí napriek tomu, čo zažili, nezatrpkli. Sú to študenti a učitelia, ktorí zaznamenali príbehy nenápadných hrdinov a budú svoje práce prezentovať v Bratislave 16. novembra 2022. Je to viac ako 60 darcov, ktorí nám pomáhajú, aby sme výstavu Nenápadní hrdnovia dostali do verejného priestoru

Aj vy sa môžete zaradiť medzi tých, ktorí si všimnú skutočných víťazov. Môže to urobiť ktokoľvek z nás/vás. Na veku nezáleží. Stačí mať len otvorené oči. Kedy a ako na to?

Práve dnes, v tieto dni, keď pôjdete vo svojej rodnej obci, alebo v inom meste, mieste na cintorín, tak popremýšľajte, či je tam pochovaný človek, ktorého príklad v oblasti vedy, techniky, či svätosti presahuje hranice vašej obce, regiónu. A napíšte nám o tom. Alebo natočte krátky rozhovor doma, či pri hrobe danej osoby, prečo práve tento človek je podľa vás VÍŤAZOM.

Ak by som mal vybrať troch VÍŤAZOV v svätosti za moju rodnú obec, tak by som napísal asi toto: "Štefan Barnáš, biskup, mučeník. Zomrel na následky väzenia vo veku 64 rokov. Jeho príklad priťahuje. V obci vzniklo aj OZ Chápať srdcom podľa vzoru jeho biskupského hesla. Štefan Soľava, gymnazista, násť ročný. Zomrel tragicky pri autonehode spolu so svojim otcom. Bol príkladom modlitby, túžil sa stať kňazom. Maroško, žiak základnej školy, miništrant. Zomrel hneď po svätej omši." 

A takto môžete aj vy nájsť iných VÍŤAZOV. Môžete hľadať v oblasti svätosti, no rovnako aj v oblasti vedy, výskumu a pod. Záleží len na Vás.

Ak ich nájdete, tak nam napíšte do OZ Nenápadní hrdinovia na adresu: vitazi@november89.eu

Ideálne vo formáte: OBEC, MENO A PRIEZVISKO daného človeka, OBLASŤ (veda, politický väzeň, svätec a i.), stručná charakteristika daného človeka.

Poznáme mená víťazov v našom regióne? Voľby roku 2022 skončili. Máme odvolené. Dajme svoj hlas aj nenápadným hrdinom vo svojom regióne. Podeľme sa o víťazov, ktorých príbeh je nadregionálny a možno aj nadnárodný. Záleží len na nás. 

Ak sa Vám podarí poslať nám príbeh nenápadného hrdinu z vašej obce, regiónu, tak vás radi odmeníme aj vecnými cenami, ak nám napíšte takúto krátku charakteristku do 15. novembra 2022. 

Inzercia

Rímske príslovie hovorí: "Čo sa nenapísalo, to sa nestalo." Nedovoľme, aby mená tých, ktorých sme poznali a vieme o ich svätosti života, diele, činnosti... ostali zabudnuté, stratené, bezmenné. Je to otázkou zodpovednosti a ešte viac vďačnosti. Patrí sa poďakovať! Naučme sa aj krátkou zmienkou o VÍŤAZOCH prejaviť vďačnosť za ich zápas v ich osobnom živote, a tak často aj v tom našom.

František Neupauer,

OZ Nenápadní hrdinovia

Foto: autor článku, komiks - z pripravovanej výstavy OZ Nenápadní hrdinovia.

PS: Pekné reakcie:

Posielam Ti kratky dokumentarny film o sr. Šimonke Maslíkovej, ktorá bola zástupkyňou na ZŠ sv. Andreja Svorada a Benedikta v Trenčíne, kde som učila, zomrela mladá, 50 ročná v povesti svätosti..., tichá, jemná, pokorná anjelská bytosť

Gr.kat.kňaz, Jožko Zorvan, neskutočne talentovaný na lámanie a skrutácie písma, dokázal výborne poradiť, duchovne viesť, učil Starý zákon na Gr. kat.teol.fakulte. Zomrel na rakovinu žalúdka, asi 51 ročný.

Otec Dávid Zorvan, zomrel 46 ročný, bol to synovec o. Jozefa Zorvana. Bol kňaz, spevák, hudobník, vždy radostný a plný energie. Pochádzal zo silného kňazského rodu Zorvanovcov. https://www.youtube.com/watch?v=h1IsIK8BzvQ.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Lepšie ako ranná káva

Lepšie ako ranná káva

Končí mesiac október. Mesiac, keď sa mnohí modlíme svätý ruženec o trošku častejšie. Premýšľal som, ako napísať niečo povzbudivé k téme modlitby svätého ruženca. Text, ktorý si teraz môžete prečítať bol prednesený pri poslednej rozlúčke s Katkou z Trnavy. Nech povzbudí aj vás.

Blog
Kvalita vysokoškolského vzdelávania v ohrození

Kvalita vysokoškolského vzdelávania v ohrození

Akademická integrita by mala mať výsostné postavenie v inštitucionálnej stratégii kvality, mala by byť jej základnou súčasťou. Zároveň by mala poskytovať usmernenie, ako to dosiahnuť. Mala by poskytovať usmernenie, ako si počínať pri odhaľovaní prác napísaných na objednávku a tiež prác vygenerovaných generátormi textov za podpory umelej inteligencie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.