Stačí utrieť prach, alebo všetko vyhádzať zo skrine? Asi nie!

Cez ohradu nášho dvora pozeráme spravidla vôkol vtedy, keď potrebujeme susedov ohovoriť. Preto zostávame prekvapení, ak náš hlinený dom KDH spadol.

Dobrých rád, ktoré posielajú rôzne odkazy KDH sú spravidla v duchu slovenského príslovia: Kto má škodu, má aj posmech!

 

Som súputnik KDH. Sledoval som jeho vznik, konfiguráciu, výber ľudí, neprofesionalitu. Často vo vnútri, ale ako nezainteresovaný, lebo bolo to obdobie, keď som sa začal venovať obnove cirkevného (nie len katolíckeho) školstva a poučený postojom katolíckej cirkvi, ktorá sa jasne vyjadrila ku vzťahu k politike a politikom dokumentom Pacem in terris, prípadne ďalšími som sa stiahol z politiky, aby som nemohol vnášať tieto prvky investitúry do obnovy cirkevného školstva. Neskôr, ako predstaviteľ Klubu mnohodetných rodín, MVO som musel rešpektovať členov a neviazať ich na konkrétny politický subjekt. Lebo ponúk na vohľady bolo veľa, pretože je ľúbivé hovoriť o rodine, väčšina z nás cíti teplo v hrudi, keď sa hovorí o rodine.

 

Čo sa vlastne stalo? Predovšetkým treba si uvedomiť, že pravica prechádza naprieč Európou krízou spôsobenou nedostatkom filozofického charakteru. Pravica, ktorá spravidla prinášala uťahovanie opaskov po období rozšafného rozdávania nadobudnutého ľavicou strácala podporu voličov. Prečo sa máme postiť, preto, aby tí – a ukazovalo sa na povaľačov (rozumej menej schopných, nezamestnaných a pod.) sa mali dobre? Preto postupne pravica začala s preberať určité prvky od svojich socialistických kolegov. A ľavica, aby si udržala ekonomiku ako tak v poriadku, začala s pravicovými prvkami. Mal som suseda, ktorého blízky príbuzný bol zakladajúci člen Komunistickej strany Slovenska, a ktorý mal brata v zahraničí. Keď počas komunizmu sa vrátil z návštevy u neho, celý znechutený mi povedal: o to, čo mi celý život bojujeme, oni v kapitalizme už majú!

Keď vznikalo KDH bolo na Slovensku módou urobiť všetko na opak toho, čo tu bolo pred tým. Tak sa do názvu strany (hnutia) dostalo kresťanstvo. Napriek radám, alebo varovaniu kolegov z Rakúska, Nemecka. Bolo to prejavom oddanosti, príslušnosti ku skupine, ktorá si nárokovala „lepšie“ miesto v spoločnosti, lebo v minulosti bola zaznávaná a poniektorí aj trpeli. Bol som vtedy v nemocnici, tak som mal čas si preštudovať volebné programy všetkých 21 politických subjektov uchádzajúcich sa o priazeň. 20 malo v programe spomenuté kresťanstvo! Podobne, ako teraz, v posledných voľbách rodinu!

Kríza v orientácii západnej pravice je pozorovateľná desaťročia. Je to jedno, či je to Taliansko aj so škandálmi Berlusconiho, Francúzsko s Sarközim a jeho ženou talianskou modelkou, či stratou orientácie v Spojenom kráľovstve a nehovoriac o Írsku, kde vo vlaňajšom hlasovaní o rodine len dvaja poslanci parlamentu hlasovali v prospech zachovania tradičnej rodiny.

V tomto prostredí orientácia KDH a jeho pôsobenie bolo anachronizmom. Paralelu malo len v Bavorsku CSU, veľmi voľne v Nemecku v koalícii CDU/CSU. Lenže pozornému neujde, že tieto strany s kresťanstvom toho veľa spoločného nemajú. Čo s toho vyplýva? Že KDH vnútornou štruktúrou myslenia už v čase svojho vzniku je európskym reprezentantom medzivojnového obdobia, alebo možno až éry romantizmu. Viem, že toto tvrdenie asi viacerých zneistí, ale opäť si pomôžem vývojom v EÚ. Pravicové strany si vytvorili v Európskom parlamente vlastnú frakciu EPP. Na pôde EPP sa dohadovali spoločné postupy. V poslednej dobe je zaujímavý postoj ku „kontroverzným“ dokumentom ako správa Estrela, Lunacek a pod. Nie je cieľom predkladať konkrétne počty hlasujúcich za a proti týmto správam z frakcie EPP, ale je jasné, že EPP nemá vyjasnenú vnútornú dilemu tzv. pravicovosti, alebo liberálneho postoja. Dúfam, že sa veľmi nemýlim, keď zastávam stanovisko, že pre veľkú časť pravice tieto otázky nie sú podstatné. Ekonomika je najdôležitejšou, stáva sa mantrou. Ináč by nebolo možné, aby odmietala prijať návrh Smernice o ochrane tehotných a dojčiacich žien už teraz tretie obdobie v Európskom parlamente. S odôvodnením, že by bola sťažená zamestnanosť mladých žien, lebo sú potenciálne matky!!! Preto som bol prekvapený, že stanovisko, ktoré KDH predložilo o rodine EPP akceptovalo. Lebo dokument bol pripravovaný s obavami. Ďakujem konkrétnym predstaviteľom KDH, že konzultovali text a prijali niektoré skúsenosti z Klubu mnohodetných rodín.

Odklon o smerovania pravice v Európskom parlamente vyústil do založenia European Conservatives and Reformists Group. Pozoruhodné je, že práve táto frakcia dnes viac zastáva hodnoty, ktoré by možno boli bližšie voličovi KDH. Dnes sú v nej traja poslanci zo Slovenska – Škripek (OĽaNO), Žitňanská (NOVA) a Sulík (SaS).

Volič KDH stratil svoj idol. Vie, že iné politické subjekty nezodpovedajú jeho orientácii, lebo sú v nich „liberáli“, alebo nekresťania a pod. Ináč by nevznikol pojem „kresťanský podnikateľ“, „kresťanský časopis“ a pod. Len vždy ma strasie, keď vidím, ako nekresťanská je korupcia, nejasné financovanie a morálka na mnohých inštitúciách, ktoré dokonca nesú v mene „katolícky“ alebo kresťanský“. Lebo do parlamentu sa teraz nedostali dva politické subjekty, ktoré mali spomínané v mene kresťanstvo.

 

Skončím tým, s čím som začal. Stačí vymeniť fasádu, alebo zvaliť starú budovu a ponechať len priečenie s ťažko budovanou značkou KDH? Odpoveď nech si dajú tí, ktorí museli vyzvať predsedu, aby odstúpil. Lebo on sa vyjadril, že stanovisko k voľbám poskytne asi o dva týždne ....

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo