Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2022

Má Biblia skrytý kód?

“Celé Písmo pochádza od Boha a je užitočné na vyučovanie, na karhanie, na nápravu všetkého a na výchovu k tomu, čo je správne, aby bol Boží človek celkom spôsobilý, úplne vyzbrojený na každé dobré dielo.” - 2. Timotejovi 3:16, 17.

ASI dva roky po atentáte na izraelského premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995 novinár tvrdil, že s pomocou počítačovej technológie objavil predpoveď tejto udalosti ukrytú v pôvodnom hebrejskom biblickom texte. Novinár Michael Drosnin napísal, že sa snažil varovať premiéra viac ako rok pred atentátom, no neúspešne.

Teraz boli publikované ďalšie knihy a články, ktoré tvrdia, že tento skrytý kód poskytuje absolútny dôkaz o Božej inšpirácii Biblie. Existuje takýto kód? Mal by byť skrytý kód základom pre vieru, že Biblia je inšpirovaná Bohom?

Nový nápad?

Myšlienka skrytého kódu v texte Biblie nie je nová. Je ústredným pojmom v Cabale alebo tradičnom židovskom mysticizme. Podľa kabalistických učiteľov jednoduchý význam biblického textu nie je jeho skutočným významom. Veria, že Boh použil jednotlivé písmená hebrejského biblického textu ako symboly, ktoré pri správnom pochopení odhaľujú väčšiu pravdu. Podľa ich názoru Boh určil každé hebrejské písmeno a jeho pozíciu v texte Biblie s konkrétnym zámerom.

Podľa Jeffreyho Satinovera, výskumníka biblického kódu, títo židovskí mystici veria, že hebrejské písmená použité na zaznamenanie správy o stvorení v Genesis majú neuveriteľnú mystickú silu. Píše: „Genesis, skrátka, nie je len opis; je to samotný nástroj samotného aktu stvorenia, náčrt v mysli Boha prejavený vo fyzickej forme.“

Kabalistický rabín z 13. storočia Bachya ben Asher zo Saragossy v Španielsku napísal o istých skrytých informáciách, ktoré mu boli odhalené prečítaním každého 42. písmena v časti Genezis. Táto metóda preskakovania písmen podľa určitej sekvencie v snahe objaviť skryté správy je základom moderného konceptu biblického kódu.

Inzercia

Študent Biblie a primeraných textov so vzťahom na Druhý príchod Ježiša Krista.

Odporúčame

Blog
Briti o polícii: Čo sa podľa bývalých špičkových policajtov pokazilo v Británii

Briti o polícii: Čo sa podľa bývalých špičkových policajtov pokazilo v Británii

Každý deň je viac ako 500 neobjasnených vlámaní. Sotva viac ako jedno percento zaznamenaných znásilnení sa dostane pred súd. V krajine vládne pocit bezprávia a beztrestnosti a políciu zachvátila kríza. Na Metropolitnú políciu boli uvalené osobitné opatrenia. V rokoch 2010 až 2018 sa znížilo financovanie polície o 30 %, pričom sa stratilo 44 000 funkcií - policajtov a pomocného personálu. "To sú uniformovaní dôstojníci aj spravodajskí analytici". "Nehovoríme len o zamestnancoch v zázemí, ale aj o kritickom operačnom personáli. Spolu s nimi odišli aj stáročia skúseností. Stratili sme vzťahy vybudované s verejnosťou. Zatvorili sa stovky staníc. Najobľúbenejšou vecou, ktorú sme robili, boli bezpečnejšie susedské jednotky. To sme zahodili. To je chyba politikov, nie polície." Strážnici v zásahových tímoch Met zostávajú len "2 - 3 roky", kým sa posunú ďalej, na rozdiel od "10 - 12 rokov", keď on začínal svoju kariéru v 90. rokoch.  Premiérka Theresa Mayová ako ministerka vnútra zničila policajnú štruktúru" v oblasti kariéry a povyšovania. Napríklad policajti, ktorí majú ambíciu postúpiť do najvyšších hodností, už nemusia slúžiť v rôznych zložkách, kým si zabezpečia povýšenie. Na začiatku nie sú postupy náboru a preverovania také spoľahlivé ako kedysi," hovorí jeden z policajtov. Návštevy uchádzačov v domácnostiach sa teraz vykonávajú "externe a online". "Procesy preverovania policajtov sú slabé. Počet policajtov na jedného seržanta v Metropolitnej polícii od roku 2007 zvýšil o polovicu, zo štyroch na šesť. Keď ide o pochybenie, suspendovanie dôstojníkov je až poslednou možnosťou. Zavedenie nezávislých predsedov na pojednávaniach o policajných priestupkoch situáciu ešte zhoršilo. Predovšetkým je to obnovenie susedskej polície, na ktorú sa najčastejšie hľadí ako na zázračné riešenie. Počas Mayovej vlády bola zničená a je potrebné ju posilniť a obnoviť, pričom by ju mali podporiť ostrieľaní detektívi so skúsenosťami. Hamran s Mikulcom zaviedli kontroly na hraniciach. V polícii aj v tajných službách prebieha boj medzi smerákmi a prívržencami tejto vlády. Tento boj ovplyvňujú oligarchovia, taký Haščák vysúdil na európskom súde peniaze za nezákonné zadržanie.

Blog
Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Väčšina obyvateľov formálne kresťanského a demokratického Slovenska si želá, aby vojnu na Ukrajine vyhralo Rusko. Protivládny protest s heslami „Za národ, za Boha, za Rusko“ viedli členovia SMERu exkomunistu Fica s nacionalistickým hnutím Republika. Poslanec Smeru Takáč povedal, že kvôli predčasným voľbám sa spoja aj „s čertom a diablom". Pápež František jasne povedal, že na spravodlivú obranu možno Ukrajine dodávať aj zbrane.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.