Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2022

Briti o polícii: Čo sa podľa bývalých špičkových policajtov pokazilo v Británii

Každý deň je viac ako 500 neobjasnených vlámaní. Sotva viac ako jedno percento zaznamenaných znásilnení sa dostane pred súd. V krajine vládne pocit bezprávia a beztrestnosti a políciu zachvátila kríza. Na Metropolitnú políciu boli uvalené osobitné opatrenia. V rokoch 2010 až 2018 sa znížilo financovanie polície o 30 %, pričom sa stratilo 44 000 funkcií - policajtov a pomocného personálu. "To sú uniformovaní dôstojníci aj spravodajskí analytici". "Nehovoríme len o zamestnancoch v zázemí, ale aj o kritickom operačnom personáli. Spolu s nimi odišli aj stáročia skúseností. Stratili sme vzťahy vybudované s verejnosťou. Zatvorili sa stovky staníc. Najobľúbenejšou vecou, ktorú sme robili, boli bezpečnejšie susedské jednotky. To sme zahodili. To je chyba politikov, nie polície." Strážnici v zásahových tímoch Met zostávajú len "2 - 3 roky", kým sa posunú ďalej, na rozdiel od "10 - 12 rokov", keď on začínal svoju kariéru v 90. rokoch.  Premiérka Theresa Mayová ako ministerka vnútra zničila policajnú štruktúru" v oblasti kariéry a povyšovania. Napríklad policajti, ktorí majú ambíciu postúpiť do najvyšších hodností, už nemusia slúžiť v rôznych zložkách, kým si zabezpečia povýšenie. Na začiatku nie sú postupy náboru a preverovania také spoľahlivé ako kedysi," hovorí jeden z policajtov. Návštevy uchádzačov v domácnostiach sa teraz vykonávajú "externe a online". "Procesy preverovania policajtov sú slabé. Počet policajtov na jedného seržanta v Metropolitnej polícii od roku 2007 zvýšil o polovicu, zo štyroch na šesť. Keď ide o pochybenie, suspendovanie dôstojníkov je až poslednou možnosťou. Zavedenie nezávislých predsedov na pojednávaniach o policajných priestupkoch situáciu ešte zhoršilo. Predovšetkým je to obnovenie susedskej polície, na ktorú sa najčastejšie hľadí ako na zázračné riešenie. Počas Mayovej vlády bola zničená a je potrebné ju posilniť a obnoviť, pričom by ju mali podporiť ostrieľaní detektívi so skúsenosťami. Hamran s Mikulcom zaviedli kontroly na hraniciach. V polícii aj v tajných službách prebieha boj medzi smerákmi a prívržencami tejto vlády. Tento boj ovplyvňujú oligarchovia, taký Haščák vysúdil na európskom súde peniaze za nezákonné zadržanie.
Briti o polícii: Čo sa podľa bývalých špičkových policajtov pokazilo v Británii

Česká polícia začala vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom

ČR: Na hraniciach so Slovenskom zadržali od štvrtka už vyše 300 utečencov

Pred tromi rokmi si 77 percent opýtaných myslelo, že polícia odvádza dobrú prácu. Teraz si to myslí sotva polovica. Pýtame sa bývalých policajtov, ako polícia stratila svoju cestu - a ako to napraviť.

Nový komisár Metropolitnej polície Sir Mark Rowley už vie, že čelí policajnému zboru v kríze. Napriek úspechu pri zabezpečovaní kráľovninho pohrebu sa musí vyrovnať s korupciou, mizogýniou a rasizmom vo svojich radoch a mimo nich s klesajúcou dôverou verejnosti. 

Každý deň je viac ako 500 neobjasnených vlámaní. Sotva viac ako jedno percento zaznamenaných znásilnení sa dostane pred súd. V krajine vládne pocit bezprávia a beztrestnosti a políciu zachvátila kríza. Na Metropolitnú políciu boli uvalené osobitné opatrenia. Chlapci a dievčatá v modrom čelia všeobecnému odsúdeniu.

"Vlámania a zločiny v autách sú symbolické," hovorí Mike Barton, Durhamský veľmi úspešný bývalý hlavný policajt. "Lupiči sa nezastavia, kým ich nechytíte. Ich chytanie robí z polície lepších kriminalistov." Každý by mal byť hodnotený podľa miery odhalenia krádeží vlámaním a trestných činov súvisiacich s autami.

Nedávno bol zatknutý policajt v službe, ktorý údajne okrádal motoristov a peniaze potom používal na platenie za sex v nevestincoch.

Podľa správy Národného kontrolného úradu sa v rokoch 2010 až 2018 znížilo financovanie o 30 %, pričom sa stratilo 44 000 funkcií - policajtov a pomocného personálu. "To sú uniformovaní dôstojníci pre podporu komunity, spravodajskí analytici," poznamenáva Sutherland. "Nehovoríme len o zamestnancoch v zázemí, ale aj o kritickom operačnom personáli. Spolu s nimi odišli aj stáročia skúseností. Stratili sme vzťahy vybudované s verejnosťou. Zatvorili sa stovky staníc. V Metropolitnej polícii som pracoval 25 rokov. Najobľúbenejšou vecou, ktorú sme robili, boli bezpečnejšie susedské jednotky. To sme zahodili. To je chyba politikov, nie polície." 

"Ak som inšpektor v službe a mám už len jedno auto na nasadenie," hovorí Sutherland, "keď príde hlásenie o vlámaní v rovnakom čase ako hlásenie o pobodaní, je len jedno miesto, kam auto pôjde. "Viac ako 50 % všetkých ich príslušníkov všetkých hodností má odpracovaných menej ako päť rokov." Odhaduje, že strážnici v zásahových tímoch Met zostávajú len "2 - 3 roky", kým sa posunú ďalej, na rozdiel od "10 - 12 rokov", keď on začínal svoju kariéru v 90. rokoch.  

Potom je tu duševné zdravie. Vzhľadom na škrty v sociálnych službách sa polícia, ako hovorí jeden z dôstojníkov, ocitá v situácii, keď "ako služba prvej a poslednej inštancie zbiera kusy" a prijíma "obrovské množstvo volaní, ktoré súvisia s duševným zdravím - nie sme na to ani vyškolení, ani vybavení".

Liz Trussová počas svojej líderskej kampane povedala, že bude trvať na tom, aby policajti "strážili naše ulice, a nie debaty na Twitteri". "Existujú tímy pre trestné činy z nenávisti, ale nejde o masívne presmerovanie zdrojov."

Podľa Bartona nemôže žiadna polícia používať nárast digitálnej kriminality - dokonca ani kybernetickej kriminality a podvodov - ako ospravedlnenie za neúspechy v "tradičnejších" oblastiach, pretože ani v jednej z nich nerieši kybernetickú kriminalitu a podvody "v takom rozsahu alebo s takou vytrvalosťou".

Bývalý komisár Met lord John Stevens: "Prioritou musí byť to, čo ľudia chcú. Bezpečnosť na uliciach. Vlámania, vraždy, znásilnenia. 

Ak sa politici stavajú do radu, aby kritizovali políciu, polícia sa stavia do radu, aby kritizovala politikov - a to najmä jedného: Theresa Mayová. "Jej vedenie ako ministerky vnútra bolo pre políciu katastrofou," hovorí Stevens. "Zničila policajnú štruktúru" v oblasti kariéry a povyšovania. Napríklad policajti, ktorí majú ambíciu postúpiť do najvyšších hodností, už nemusia slúžiť v rôznych zložkách, kým si zabezpečia povýšenie. Ďalej sú tu "obvineniami z kamarátstva".

Inzercia

Shabnam Chaudhri: "Nie je to len toxická kultúra, ktorá sa vyskytuje v rámci jednej sily. Je rozšírená vo všetkých zložkách

Hrozí, že polícia bude v súčasnosti produkovať menej kvalitných príslušníkov. Na začiatku nie sú postupy náboru a preverovania také spoľahlivé ako kedysi," hovorí jeden z policajtov. Návštevy uchádzačov v domácnostiach sa teraz vykonávajú "externe a online". "Procesy preverovania policajtov sú slabé," hovorí Chaudhri a tvrdí, že nedávni nováčikovia s neonacistickými a antisemitskými sklonmi neboli zachytení. 

V rámci polície sa všeobecne uznáva, že seržanti, ktorí dohliadajú na policajtov, sú pravdepodobne najkritickejšou hodnosťou, ktorá určuje kultúru na staniciach a v teréne. Počet policajtov na jedného seržanta v Metropolitnej polícii od roku 2007 zvýšil o polovicu, zo štyroch na šesť.

Keď ide o pochybenie, suspendovanie dôstojníkov je až poslednou možnosťou." Podľa Bartona zavedenie nezávislých predsedov na pojednávaniach o policajných priestupkoch situáciu ešte zhoršilo. Chaudhri poukazuje na prípad Robyn Williamsovej, ktorá bola prepustená po tom, ako sa zistilo, že vlastní video so zneužívaním detí, len aby ju nezávislý tribunál oslobodil a dostal písomné varovanie. "Je to nesmierne škodlivé pre policajnú prácu," hovorí o boji za prepustenie policajtov. "Umožňuje to policajtom veriť, že sa môžu naďalej správať tak, ako sa správajú." 

Nový komisár Metropolitnej polície Sir Mark Rowley si dal 100 dní na zmenu situácie

Keď príde na riešenie krízy v polícii, "vedenie" je jednoduché slovo. Rowley hovorí, že náprava toxickej kultúry sa začne od neho a jeho príkladu. Stevens však naznačuje, že je potrebné viac než len reči. "Za mojich čias sme mali tajnú jednotku... ktorá bola potrebná. Mali sme čiernych ľudí, ktorí jazdili na športových autách, a videli sme, ako s nimi policajti zaobchádzajú." Barton hovorí, že mal "všade informátorov". 

Mike Barton, bývalý hlavný policajný komisár Durhamu: "Zlodejov nezastavíte, kým ich nechytíte. Ich chytanie robí z polície lepších kriminalistov.

"To musí byť podporené dobrým systémom informovania. Obávam sa, že v tomto smere musíte byť úplne nemilosrdní," hovorí Stevens. "Ľudia sa musia skutočne obávať, že ak sa budú správať takýmto spôsobom, budú prichytení." Práve preto Rowley výrazne posilňuje vnútornú vyšetrovaciu jednotku Metropolitnej polície.

Je to bitka, ktorá sa vyhrá a prehrá na úrovni seržantov. "Sú rozhodujúci pre zmenu kultúry na frontoch," hovorí Chaudhri. A pre tých, ktorí sa odmietajú zmeniť, hovorí Stevens, to znamená reformu, ktorá má urýchliť a zjednodušiť suspendovanie a prepúšťanie. 

Dodáva, že práve zdokonalené zručnosti sú potrebné na to, aby bolo možné postihnúť "kohortu mužov, ktorí sa priživujú na najzraniteľnejších" ženách a dievčatách, a robia to opakovane. "Nemyslím si, že policajné zložky si celkom uvedomili, že existuje skupina mužov, ktorú by sme mali dôkladnejšie vyšetrovať, pretože to robia často.

Predovšetkým je to obnovenie susedskej polície, na ktorú sa najčastejšie hľadí ako na zázračné riešenie. 

"Počas Mayovej vlády bola zničená a je potrebné ju posilniť a obnoviť, pričom by ju mali podporiť ostrieľaní detektívi so skúsenosťami, ako zatýkať ľudí a, čo je rozhodujúce, ako ich usvedčiť," hovorí Stevens. Rowley opäť súhlasí: "V poslednom desaťročí sa policajná činnosť v susedstve oslabila. Telegraph

 

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Briti o Ukrajne 2: Ako Západ usiluje o to, aby ukrajinské zbrane neumĺkli

Briti o Ukrajne 2: Ako Západ usiluje o to, aby ukrajinské zbrane neumĺkli

Väčšina západných zbraní dodaných Ukrajine pochádza buď z vojnových zásob, ktoré sú podľa štandardov NATO zastarané. Tieto zásoby sa začínajú vyčerpávať. "Skutočným problémom je výroba tankov a bojových vozidiel pechoty, ktorá trvá 36 mesiacov." Zásoby 155 mm delostreleckých granátov sa po dodávke 806 000 nábojov na Ukrajinu "nepríjemne vyčerpali". Výroba sa teraz nevyhnutne musí zvýšiť. Ukrajina odmieta mierové rokovania s Ruskom bez väčších ústupkov a vrátenia okupovaného územia. Preto sa zdá sa, že ukrajinská armáda bude naďalej závislá od zbraní vyrábaných v zahraničí a dodávaných zahraničnými vládami. Vojna na Ukrajine je vojnou námorných veľmocí USA a Británie, proti suchozemskej veľmoci Rusku. Problémom američanov a britov je spojenectvo Ruska a Nemecka. Keď je toto spojenectvo v poriadku, tak profituje z toho celá Európa. USA sa snaží zrušiť toto spojenectvo, lebo EU by mohla byť konkurentom USA, ako svetovej veľmoci. Ďalší a väčší konkurent USA je Čína, tiež suchozemská veľmoc.

Blog
Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Väčšina obyvateľov formálne kresťanského a demokratického Slovenska si želá, aby vojnu na Ukrajine vyhralo Rusko. Protivládny protest s heslami „Za národ, za Boha, za Rusko“ viedli členovia SMERu exkomunistu Fica s nacionalistickým hnutím Republika. Poslanec Smeru Takáč povedal, že kvôli predčasným voľbám sa spoja aj „s čertom a diablom". Pápež František jasne povedal, že na spravodlivú obranu možno Ukrajine dodávať aj zbrane.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.