Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2022

Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Väčšina obyvateľov formálne kresťanského a demokratického Slovenska si želá, aby vojnu na Ukrajine vyhralo Rusko. Protivládny protest s heslami „Za národ, za Boha, za Rusko“ viedli členovia SMERu exkomunistu Fica s nacionalistickým hnutím Republika. Poslanec Smeru Takáč povedal, že kvôli predčasným voľbám sa spoja aj „s čertom a diablom". Pápež František jasne povedal, že na spravodlivú obranu možno Ukrajine dodávať aj zbrane.
Spolky s čertom a zbrane pre Ukrajinu

Formálne kresťanské a demokratické Slovensko patrí v Európe, aj medzi postkomunistickými štátmi k tým, kde najviac ľudí verí „alternatívnym“ dezinformačným médiám a Putinovmu Rusku. Kde je najmenej zaočkovaných proti Covidu, a od vlády JUDr. Mečiara až po koniec vlády SMERu exkominstu Fica, s ich hlavným koaličným partnerom SNS, aj ku krajinám s najväčšou korupciou a najhoršou justíciou. Väčšina občanov SR (58,4 %) by si želala autoritárskeho Vodcu „aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov.“ Takéto názory prevažujú medzi voličmi SNS (80 %), Smeru (79  %), Hlasu (78  %), Republiky (70 %) a Sme rodina (61 %). Televízia JOJ zverejnila prieskum, Tieto strany pred poslednými parlamentnými a prezidentskými voľbami podporili aj viacerí cirkevní predstavitelia a kresťanskí aktivisti.

Na Slovensku prevažuje želanie, aby vojnu na Ukrajine vyhralo Rusko, ktoré ju vyvolalo s porušním svojich záväzkov rešpektovať slobodu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny. (Budapeštianske memorandum, 1994) https://dennikn.sk/3008629/na-slovensku-prevazuje-zelanie-aby-vojnu-vyhralo-rusko/  Politická orientácia väčšiny ľudí s takýmito názormi a postojmi je podobná ako v prieskume o autoritárskom Vodcovi. Pritom „Prekvapujú tridsiatnici, ktorí majú zo všetkých vekových skupín najviac proruský postoj. Intuitívne vysvetlenie by mohlo byť, že ide o generáciu, ktorá už nemá hmatateľnú skúsenosť s okupáciou Československa v roku 1968,“ uviedol Denník N. To dokazuje, že naše školy, politici, rodičia, cirkvi i médiá zlyhávajú v objasňovaní našej nedávnej histórie i učení rozlišovať na základe kresťanských a demokratických hodnôt. Je to aj ovocie dezinformačných médií.

Exkomunisti, korupčníci a nacionalisti

Politici a aktivisti tých istých strán organizovali 20. 9. 2022 protivládnu manifestáciu pred prezidentským palácom. Spoluorganizátori boli aj trestne stíhané osoby, obvinené zo založenia zločineckej skupiny. Expremiér exkomunista Fico, ktorý v nedávnej minulosti podporoval Putina, tam kritizoval prezidentku a vládu za energetickú krízu, a žiadal predčasné voľby. (preto aby sa do vedenia polície a justície vrátili „naši ľudia“ a zastavili vyšetrovanie korupčných káuz jeho vlády.) Zúčastnil sa aj expredseda parlamentu Danko (SNS). Rečnil aj herec Marek Ťapák, ktorý bol donedávna programovým riaditeľom verejnoprávnej RTVS, a spolupracuje s dezinformačným webom Infovojna. Hlásateľ RTVS Ťapák má vlastnú reláciu na dezinformačnom portáli Vystúpil aj marxista Eduard Chmelár, podľa ktorého žiadna vláda na Slovensku nebola taká neschopná ako tá súčasná, čim fakticky podporil Ficovládu. Protest podporil aj Ficov dlhoročný komplic Pellegrini.

Fakticky ich podporujú aj lekárske odbory, ktoré mlčali, keď Ficovláda 12 rokov rozkrádala a zadlžovala (nie len) zdravotníctvo, a teraz stupňujú zištné požiadavky keď je systém i štátna kasa oslabený Covid-pandémiou a ruskou vojnou.

Spolky s čertom

Na kritiku vicepremiérky Remišovej že Ficov Smer sa na protestoch za predčasné voľby spája s hnutím Republika, ktoré založili exKotlebovci, reagoval poslanec Smeru Takáč slovami, že kvôli predčasným voľbám sa Smer spojí aj „s čertom a diablom". Tým nadviazal na dlhoročnú tradíciu, „spájania s čertom“ ktorú treba aspoň stručne pripomenúť:

V auguste 1939 sa spojil Stalin s Hitlerom aby si rozdelili Európu, zvlášť Poľsko. (pakt Molotov-Ribbentrop) Pobaltské štáty, ktoré na základe toho Moskva okupovala, boli do r. 1991 súčasťou ZSSR, ktorého rozpad považuje Putin za najväčšiu geopolitickú katastrofu XX. storočia. Len z Lotyšska odvliekli za pár mesiacov 30 tisíc ľudí do pracovných táborov, a vo všetkých prebiehala silná rusifikácia, podobne ako na Donbase.

V rokoch 1933-39 sa spojilo nacistické Nemecko a Horthyovské Maďarsko, aby odňali demokratickému Československu Sudety a 20 % územia Slovenska. Rovnakú taktiku a propagandu o ochrane svojich národnostných menšín používa teraz Putin na Ukrajine. (viac napr. tu: https://www.postoj.sk/100267/hitlerova-taktika-komunistu-putina )

V knihe „14. marec 1939“ píše Pavol Čarnogurský, ktorý bol v r. 1938-45 poslancom snemu Slovenského štátu: „Každý z nás vedel, že odhlasovaním slovenskej štátnej samostatnosti sa staneme len nástrojom Hitlera, nie vyjadrovateľmi vôle národa.“ (viac tu:  https://www.postoj.sk/41495/ako-hitler-a-horthy-zakladali-slovensky-stat )  A. Mach, podpredseda vlády SŠ a veliteľ Hlinkovej gardy povedal v r. 1943: „spojíme sa hoci s čertom, len nech nám zaručí štátnu samostatnosť." V tej malo Slovensko ako vazal Hitlera podstatne menej slobody aj územia ako keď bolo súčasťou demokratickej ČSR.

Cez vojnu bol našim spojencom v boji proti Hitlerovi aj Sovietsky Zväz. Na jej konci odňal Stalin Československu s porušením svojich dohôd Podkarpatskú Rus. Na základe hlasovania pod dozorom politrukov a samopalov Červenej armády. Rovnaké sú teraz „referendá“ na Rusmi okupovanom Donbase.

Komunisti, ktorí roky odsudzovali „klérofašistický“ Slovenský štát, sa u nás po roku 1989-90 spojili s jeho uctievačmi, aby pod vedením Mečiara rozkradli Slovensko. Pod vedením najmä „slovensky a národne cítiacich“ exkomunistov Harabina a Gašparoviča zabetónovali v justícii komunistické kádre, ktoré výrazne prispievali k mafiánskemu korupčnému rozkrádaniu aj za vlády SMERu exkomunistu Fica a SNS. Teraz tí istí a ich nasledovníci a odchovanci manifestujú za predčasné voľby, čiže návrat k moci, a za Rusko pod vedením miliardára, exkomunistu a dôstojnika KGB Putina.

Vrana k vrane sadá...

Kvality Putinovho Ruska ukazujú aj jeho spojenci. ...V reakcii na agresiu proti Ukrajine dali prihlášku do NATO desaťročia vojensky neutrálne Švédsko a Fínsko. Francúzsky prezident Macron, ktorý s Putinom priateľsky rokoval ešte v čase, keď už Putin pripravoval vojnu, odsúdil 17. 9. „zverstvá“ vo východoukrajinskom meste Izium, kde úrady po odchode ruských vojsk  objavili stovky masových hrobov. Voči osobám zodpovedným za tieto činy bude podľa neho vyvodená zodpovednosť. „Neexistuje mier bez spravodlivosti,“ napísal na sociálnej sieti. (tasr) Turecký prezident Erdogan, v mnohom blízky Rusku, ktorý doma tiež nerešpektuje demokraciu, v rozhovore pre americkú televíziu PBS povedal že Všetky Ruskom okupované územia by mali byť vrátené Ukrajine. Ak má byť nastolený mier, tak vrátenie pôdy, ktorá bola napadnutá, bude skutočne dôležité. Ukrajine má byť podľa neho vrátený aj Krym. https://www.postoj.sk/114666/vsetky-ruskom-okupovane-uzemia-by-mali-byt-vratene-ukrajine

Pod Putinovým velením bojujú na Ukrajine už od r. 2014 neonacistickí Wagnerovci, ktorí verbujú nových bojovníkov medzi odsúdenými zločincami v ruských väzniciach, Čečenci, aj islamisti zo Sýrie.

Taliban podpísal s Ruskom dohodu o dodávkach ropných produktov, plynu a pšenice ). Je to prvá známa významná medzinárodná ekonomická dohoda uzavretá islamistickým hnutím od jeho návratu k moci pred viac ako rokom.

Rusko a Čína sa dohodli na prehĺbení obrannej vojenskej spolupráce.  Peking a Moskva vo februári deklarovali, že vzťahy Číny a Ruska sú „bez limitov“.  https://www.postoj.sk/114571/rusko-a-cina-sa-dohodli-na-prehlbeni-obrannej-vojenskej-spoluprace

Rusko nakupuje delostreleckú muníciu od KĽDR Podľa predstaviteľov americkej vlády tieto informácie svedčia o tom, že západné sankcie sa už začali prejavovať a znižujú schopnosť Ruska pokračovať v okupačnom ťažení na Ukrajine. (Kremľu zostali Irán a Severná Kórea. Rusi sa u nich snažia nakúpiť rakety a muníciu  = Všetko režimy tvrdo prenasledujúce cirkev.

„Za Boha, za národ, za Rusko“

Všetkých vyššie menovaných politikov a režimy podporovali a podporujú aj niektorí kresťania, ktorí v tomto konajú proti tomu čo hovoria pápeži. Na Slovensku zvlášť pred voľbami v r. 2019-20, pri odmietaní opatrení proti pandémii Covid-19, aktuálne podporou Putinovho Ruska. Zviditeľnili to aj niektoré transparenty na protivládnom proteste 20. septembra: „Za Slovensko, za Rusko, brat za brata, za mier“. Či „EU, NATO, USA vrahovia národov" a "Za boha, za národ, za rodinu".  https://www.topky.sk/cl/10/2383711/V-Bratislave-sa-konal-protest--Opozicia-poslala-vlade-jasny-odkaz--Hodzovo-namestie-bolo-plne--prisiel-Slota-ci-Kalinak

Kresťania, ktorí ignorovali 20-30 vyhlásení pápeža na podporu Ukrajiny, ktorá sa bráni proti nespravodlivej, barbarskej, a bratovražednej agresii, teraz šírili komentár marxistu Chmelára, odmietajúci jej vojenskú podporu. Robí to špeciálnou interpretáciou pápežovho vyjadrenia cestou z medzináboženského stretnutia v Kazachstane, kde František povedal, že je morálne dobré aj zbraňami podporiť obranu pred vojenskou agresiou.

Vyjadrenia pápeža pravidelne aj po slovensky prinášajú Vatican News, viaceré Postoj aj civilné médiá. Niektoré som aj so zdrojmi a súvislosťami citoval v predchádzajúcich blogoch. V reakcii na článok J. Šústa oficiálne vyhlásenie Svätej Stolice z 30. 8. 2022, kde sa vojna „ktorú začala Ruská federácia“ odsudzuje ako „morálne nespravodlivá, neprijateľná, barbarská a svätokrádežná“. Vatikánsky „minister zahraničia“ arcibiskup Gallagher, po návšteve Ukrajiny v máji povedal: „Ukrajina sa musí brániť a k tomu potrebuje pomoc, vrátane vojenskej." 

Takže teraz pripomeniem len vyjadrenia pri príležitosti náboženskej konferencie v Kazachstane. Štátny sekretár Vatikánu kardinál Parolin, 12. 9. 2022: „Vojna nikdy nie je nevyhnutnou udalosťou. Korene má v srdci človeka, ktorý sa necháva viesť márnomyseľnosťou, nadutosťou, pýchou a chamtivosťou, ako hovorili cirkevní otcovia.“ ( https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2022-09/kardinal-parolin-vojna-nikdy-nie-je-nevyhnutnostou.html ) To dokonale sedí na miliardára autokrata Putina, ktorý má luxusné sídlo v cene ročného príjmu 180-tisíc Rusov. K tomu treba pridať slová Jána XXII. z encykliky Pacem in terris, že zástupy utečencov a „neuveriteľné utrpenia“ spôsobujú vlády, ktoré svojim občanov a iným národom berú slobodu. Dodávky zbraní na Ukrajinu sú morálne legitímne, potvrdil František.  počas spiatočného letu z Kazachstanu 15. septembra. Zároveň vysvetlil princípy „spravodlivej vojny“, ktoré umožňujú proporcionálne použitie smrtiacich zbraní na sebaobranu proti národu agresora. „Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti... Tí, ktorí niečo bránia, to milujú,“ Od 24. februára mnohokrát zopakoval, že Ukrajina sa bráni pred agresiou. https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2022-09/papez-je-tazke-viest-dialog-s-tym-kto-zacal-vojnu-no-treba.html

Inzercia

„Oslobodenie“ Donbasu a Putinov kuchár

K hlavným metódam dezinformátorov patria polopravdy vytrhnuté zo súvislostí a zámena príčiny a následkov. Také šíria v súlade s ruskou propagandou aj niektorí slovenskí kresťania. Napríklad o oslobodzovaní Donbasu a ruského obyvateľstva spod ukrajinského útlaku. Šíria napríklad videá či texty z (pro-)ruských zdrojov ako vraj v r. 2014 zlí Ukrajinci útočili na Rusov v Donbase. Zamlčiavajú že podľa ruského cárskeho sčítania ľudu z roku 1897  tvorili Ukrajinci 52,4 % populácie regiónu, etnickí Rusi 28,7 %. V okrese Mariupol tvorili 36,7 % krymskí Tatári. Pomer Moskva desaťročia menila násilnou deportáciou, hladomorom a rusifikáciou. V r. 1989 sa k ruskému pôvodu hlásilo 45 % obyvateľov. (viac tu: Donbas: Pohnutá historie oblasti, kterou trýznil Hitler i Stalin ) Vojnový reportér na Ukrajine: Na Donbase o žiadnej genocíde nevedia, celá je fake a vymyslená   Skutočnosť že Ruská armáda v regiónoch, ktoré vraj „oslobodzuje“ cielene útočí aj na civilistov a civilné ciele bez zisťovania národnosti, a mestá ako Mariupol fakticky zrovnala zo zemou dokazuje, že Putinovi a jeho verchuške nejde o Rusov ani Ukrajincov, ale všetci sú mu len prostriedkom na ziskanie moci, územia a surovín. Dokazuje to aj fakt, že na Ukrajine utekajú milióny ľudí vrátane rusky hovoriacich na Západ, a z Ruska ušli tisíce najmä z kvalifikovanej strednej triedy hneď po začatí vojny, a po vyhlásení mobilizácie za pár dní vyše 200 tisíc. Napríklad Na rusko-gruzínskych hraniciach sa vytvoril desaťkilometrový rad ... Úrady povolávajú aj starších, chorých či študentov. Verejnosť je rozhorčená

Na druhej strane - Takmer 90 percent Ukrajincov je proti akýmkoľvek územným ústupkom Rusku. Prieskum zároveň ukázal, že ústupky Moskve odmieta 57 % ukrajinských etnických Rusov a 85 % rusky hovoriacich etnických Ukrajincov.  https://www.postoj.sk/114380/takmer-90-percent-ukrajincov-je-proti-akymkolvek-uzemnym-ustupkom-rusku

Oligarcha Prigožin ktorého volajú „Putinov kuchár“ teraz priznal, že založil Wagnerovu skupinu žoldnierov, známu brutálnymi zákrokmi v rôznych krajinách, ktorá je vraj pilierom vlasti. Putinov kuchár Prigožin láka k vagnerovcom aj trestancov  Sľubuje im slobodu, ak pôjdu bojovať na Ukrajinu – a guľku do hlavy, ak dezertujú. Povedal že „prvého útoku na Ukrajinu sa zúčastnilo 40 väzňov, z ktorých traja zahynuli a siedmi utrpeli zranenia“. Prigožin tiež spresnil, že Vagnerovu skupinu založil v roku 2014 s cieľom vyslať bojovníkov do východoukrajinského regiónu Donbas. „Od tohto momentu, od 1. mája 2014, sa zrodila skupina patriotov“, povedal. To je ďalší dôkaz, že násilie na Donbas importoval Kremeľ, a Ukrajinská armáda odvtedy len bránila svoje územie, ktorého celistvosť sa Rusko zaviazalo rešpektovať v r. 1994. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/641591-putinov-kuchar-prigozin-priznal-ze-zalozil-vagnerovu-skupinu/ Teraz Moskvou dosadení šéfovia pod nátlakom zbraní a bez nezávislých pozorovateľov organizovali falošné referendá a žiadosti o pripojenie k Rusku. 

Katyň, Buča, Izium ....

NKVD, predchodca KGB, ktorej dôstojníkom bol Putin, v roku 1940 popravila v Katyňskom lese 26-tisíc poľských vojakov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie. Po objavení masových hrobov to Moskva desaťročia popierala, priznali to až za Gorbačova. Putin zakázal všetok výskum zločinov Stalinizmu a väčšina Rusov považuje Stalina za najväčšiu osobnosť ruských dejín.

Odvtedy ako Ukrajinci oslobodili spod ruskej okupácie mesto Buča, až po nedávno oslobodený Izium a jeho okolie sa objavili už dôkazy stoviek Rusmi zavraždených civilistov. Mnohých z nich predtým mučili. Z masového pohrebiska pri Iziume exhumovali 436 tiel Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia, oznámili gubernátor Charkovskej oblasti Synehubov a šéf polície Tymoško. Rusi to samozrejme popierajú rovnako ako predtým katyňský masaker a nacisti vraždenie v koncentračných táboroch. Odvtedy objavili ďalšie podobné masové hroby.

Rusko vystupňovalo útoky na civilnú infraštruktúru na Ukrajine Reagovalo tým na svoje vojenské neúspechy, tvrdí britské ministerstvo obrany. https://www.postoj.sk/114515/rusko-vystupnovalo-utoky-na-civilnu-infrastrukturu-na-ukrajine

30. 09. Rusi útočili na civilistov  Obete čakali na príbuzných, ktorí utekajú z okupovaného územia Útok si vyžiadal najmenej 23 obetí a množstvo zranených. Rusi ostreľovali konvoj viac než desaťkrát. Na videozázname, ktorý zverejnili na sociálnych médiách, vidieť mŕtvych a zranených ľudí ležať na ceste.  https://www.postoj.sk/115345/rusi-pri-zaporozi-ostrelovali-konvoj-civilistov

V Charkovskej oblasti našli desať lokalít využívaných na mučenie  Šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko informoval, že „môžeme hovoriť o najmenej desiatich mučiacich centrách“ v obciach Charkovskej oblasti. Priblížil, že dve takéto lokality boli nájdené v meste Balaklija na severovýchode Ukrajiny. https://www.postoj.sk/114417/v-charkovskej-oblasti-nasli-desat-lokalit-vyuzivanych-na-mucenie ...Kovové skrutky mu z ruky vyťahovali hrdzavými kliešťami, prišiel o 30 % váhy. Hrozný stav ukrajinského zajatca šokoval svet https://www.interez.sk/kovove-skrutky-mu-z-ruky-vytahovali-hrdzavymi-kliestami-prisiel-o-30-vahy-hrozny-stav-ukrajinskeho-zajatca-sokoval-svet/

Putinov miništrant a jeho veriaci

Keď moskovský patriarcha Kirill v rozhovore s pápežom obhajoval Putinovu vojnu, pápež mu povedal, že by nemal hovoriť ako Putinov miništrant. Odvtedy Kirill vojnu viac krát podporil. Teraz Patriarcha Kirill vyhlásil, že smrť vo vojne proti Ukrajine zmýva všetky hriechy Ak niekto „pri výkone vojenskej povinnosti zomrie, tak nepochybne spácha čin rovnocenný obeti. … zmýva všetky hriechy, ktoré človek spáchal.“. https://www.postoj.sk/115014/patriarcha-kirill-vyhlasil-ze-smrt-vo-vojne-proti-ukrajine-zmyva-vsetky-hriechy Rovnako posielajú na smrť samovražedných teroristov ideologickí vodcovia Islamského štátu.

Putinovu politiku však rôznym spôsobom podnes obhajujú aj niektorí kresťania. Vyhláseniam Lavrova, že Rusi útočia len na vojenské ciele, veria viac než desiatkam svedectiev a fotografiám rozstrieľaných civilných budov, Putinovi a jeho propagandistom viac ako ukrajinským biskupom, ruskej propagande viac ako slobodným médiám. Šíria konšpirácie ako Rusko vlastne len reaguje na pripravovaný útok USA a NATO. Nepravdivosť týchto tvrdení dokázali viacerí, mnohé z toho som v blogoch k vojne na Ukrajine uviedol a citoval aj ja. Na niektoré takéto vyjadrenia J. Čarnogurského a V. Palka nedávno dobre odpovedal M. Krajniak tu: Na čo Palko, Daniš a Daniška zabúdajú, keď píšu o Ukrajine

Vierou niektorých v „alternatívne“ zdroje a (pro)ruský výklad reality však neotrasú žiadne fakty a argumenty. Rovnako ako niektorí (často tí istí) popierali Covid, aj keď s ním ležali v nemocnici, a veria Ficovi napriek všetkým dôkazom o superkorupčnosti jeho vlády.

Pápežov almužník a „strašné veci“

Pápežov almužník kardinál Krajewski bol na Ukrajine od 24. februára 2022 štyri krát. Aby vyjadril podporu pápeža Františka, priviezol humanitárnu pomoc vrátane dvoch sanitiek, a iste aj aby pápežovi priniesol informácie. Pri návšteve v septembri, keď priniesol potraviny pre asi 4000 ľudí a pápežom požehnané ružence, sa jeho konvoj dostal pod ruskú paľbu. Krajewski dodal, že v kritickej situácii im pomohol vojak z ich sprievodu, ktorý vedel, kde presne sa nachádza najbližší kryt. Navštívil aj masové hroby, objavené po odchode ruských vojsk v lese pri Izjume, a zúčastnil sa aj na exhumácii tiel. Sprevádzal ho ukrajinský biskup Charkova a Záporožia Pavlo Hončaruk. „Niet slov, ani sĺz …. Človek je ohromený takouto hrôzou.“ povedal kardinál Krajewski o svojej skúsenosti pre Vatican News. V ten istý „ťažký deň“ navštívil aj policajnú stanicu, ktorá bola zmenená na mučiareň. S úctou sa vyjadril o tých čo vykonávali exhumáciu: „Ukázali ľudskú krásu na mieste, kde mohla byť jedine pomsta. Avšak nie, naopak. Pripomenul som si slová Svätého písma, že zlo treba vždy premáhať dobrom.“ https://www.vaticannews.va/sk/svet/news/2022-09/kardinal-krajewski-v-izjume-ludskost-aj-uprostred-hroz-vojny.html

Na konci generálnej audiencie 28. septembra pápež venoval „myšlienky mučenej Ukrajine, ktorá tak veľmi trpí, a úbohým ľuďom, ktorí sú tak kruto skúšaní“. Pápež František sa modlil za „kruto mučený“ ukrajinský ľud. Pápež dodal: „Dnes ráno som sa rozprával s kardinálom Krajewským pri jeho návrate z Ukrajiny a porozprával mi strašné veci.“

Odvtedy hlásili ďalšie ostreľovanie konvojov utekajúcich civilistov, pri ktorých Rusi zabili desiatky ľudí vrátane detí. A niektorí slovenskí kresťania naďalej ospravedlňujú ruskú agresiu, veria Putinovej propagande a šíria ju.

Úvodná fotografia - kardinál Krajewski pri masových hroboch v Izjume

Dopĺňam 3.10. - na generálnej audiencii 2.10. pápež František menovite vyzval  aby prezident Ruskej federácie zastavil "túto špirálu násilia a smrti"... Ukrajinského prezidenta vyzýva "aby bol otvorený serióznym mierovým návrhom" .... ´také, ktoré sú "založené na rešpektovaní posvätnej hodnoty ľudského života a tiež suverenity a územnej celistvosti každej krajiny,"  https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2022-10/mimoriadna-vyzva-papeza-za-primerie-na-ukrajine-a-odvratenie-jad.html

 

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Pápež František a Slovenská cirkev

Pápež František a Slovenská cirkev

Návšteva pápeža Františka v septembri 2021 na niekoľko dní zviditeľnila Slovensko. Po mesiacoch pandémie priniesla radosť a duchovné povzbudenie omnoho viac ľuďom než 100 tisícom, ktorí sa s ním osobne stretli. V máji 2022, trištvrte roka po návšteve, sa uskutočnila „ďakovná“ púť do Ríma, ktorej sa zúčastnilo vyše 5 tisíc veriacich aj vedúci predstavitelia cirkvi i parlamentu. Návšteva potešila pápeža i účastníkov. Dôležitejšie je však zamyslieť sa nad posolstvom pápeža Slovensku, ako ho v našej Cirkvi a štáte čo najlepšie prakticky uskutočňovať, aby priniesla ovocie do budúcnosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.