Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. september 2022

Briti o Ukrajine 3: Čo by sa stalo, keby Putin spustil jadrový útok

Aj taktické jadrové zbrane však majú obrovskú ničivú silu 1 až 50 kiloton dynamitu. Atómová bomba, ktorú Spojené štáty zhodili na Hirošimu, mala výbušnosť približne 15 kiloton dynamitu. Putin má právomoc v prípade existenčného ohrozenia odpáliť jadrové zbrane. Hovorí sa, že má vždy po ruke "čeget" alebo jadrový kufrík. "Nie, nie, nie," odpovedal pán Biden na otázku, ako by reagoval na Putinovo použitie takýchto zbraní. "Zmenilo by to tvár vojny ako nič od druhej svetovej vojny." Ukrajinské vzdušné sily zverejnili pôsobivé zábery stíhačiek Mig-29, ktoré strieľajú protiraketové strely dodané USA. Jediný spôsob, ako môžu ruskí operátori na zemi prežiť, keď na nich bude namierená strela Harm, je vypnúť radar ovládajúci protilietadlové rakety. HMS Prince of Wales 65 000-tonová britská vlajková loď NATO za 3 miliardy libier sa plaví na cvičenie s americkým námorníctvom aj so stíhačkami F-35B Lightning. Ukrajina rozmiestňuje falošné Himary, aby oklamala ruské sily a vyvolali paľbu najmenej 10 riadených striel Kalibr, ktoré vypálila námorná flotila Moskvy v Čiernom mori. Európa sa stala kolóniou USA, lebo nemá vlastnú armádu s jednotným velením. Tu sa ukazuje ze spoločenstvo štátov bez spoločnej armády a financií nemá budúcnosť. Aj Rakúsko-Uhorsko po rozdelení malo spoločné iba ministerstvo financií a ministerstvo vojny. Pritom EÚ má dostatočné množstvo vojakov aj techniky, len nemá spoločné velenie. EÚ má veľa zbraní z USA ale má aj vlastné zbrane, vyvinuté v Európe. Jadrové zbrane majú Francúzi.
Briti o Ukrajine 3: Čo by sa stalo, keby Putin spustil jadrový útok

Ruské sklady jadrových zbraní

Opätovná hrozba Vladimira Putina jadrovou vojnou, ktorú vyslovil počas trpkého a rozvláčneho prejavu, oživila obavy, že by mohol zhodiť atómovú bombu na Ukrajinu alebo dokonca na spojenca NATO v rámci tzv. taktického úderu.

"Chcem vám pripomenúť, že naša krajina má aj rôzne prostriedky na ničenie," povedal v stredu. "Ak bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, určite použijeme všetky dostupné prostriedky na ochranu Ruska a nášho ľudu.

Podľa britského bezpečnostného think tanku Rusi má ruský taktický arzenál dolet obmedzený na približne 500 km- v porovnaní so strategickou jadrovou strelou s doletom 5000 km.

Taktické zbrane majú aj nižšiu výbušnosť, napríklad SSC-8 s výbušnosťou 10 kt [kiloton dynamitu].

Aj taktické jadrové zbrane však majú obrovskú ničivú silu. Atómová bomba, ktorú Spojené štáty zhodili na Hirošimu, mala výbušnosť približne 15 kiloton dynamitu.

Lawrence Freedman, odborník na vojnové štúdie z King's College London, povedal: "Potenciálne ciele obmedzených jadrových úderov [na Ukrajine] sú tie, ktoré už boli identifikované pre konvenčné údery - kritická infraštruktúra viac ako mestá."
Začiatkom tohto mesiaca Rusko uskutočnilo aj cvičenia jadrových ponoriek v Arktíde, čo je ďalšia oblasť, kde by sa mohla uskutočniť demonštrácia.

Dokonca aj jadrový úder s nízkou silou by spôsobil obrovskú deštrukciu veľkého populačného centra, ako je Birmingham alebo Londýn. Analytici jadrových zbraní tvrdia, že bomba zhodená na Washington by zabila až 300 000 ľudí, nepočítajúc tých, ktorých by poškodila jadrová radiácia v širšej oblasti.

Počet jadrových zbraní

Pokiaľ ide o logistiku, Putin má podľa ruských zákonov právomoc v prípade existenčného ohrozenia odpáliť jadrové zbrane. Hovorí sa, že má vždy po ruke "čeget" alebo jadrový kufrík, ktorý ho spája s velením a kontrolou ruského jadrového programu.

Čeget však neobsahuje jadrové "červené tlačidlo". Namiesto toho prenáša rozkaz na ruský generálny štáb alebo ústredné vojenské velenie.

Toto ústredné velenie má dva spôsoby, ako spustiť odpálenie - môže buď poslať kódy veliteľom zbraní, alebo použiť záložný systém, ktorý obchádza všetky veliteľské reťazce a umožňuje odpálenie pozemných jadrových zbraní.

Inými slovami, Putin by mohol nastražiť pascu - ak bude Ukrajina pokračovať v protiofenzíve na okupovanom území, ktoré Moskva po fiktívnych referendách vyhlási za "ruské", potom by mu to mohlo poskytnúť zámienku na jadrový úder.

Porovnanie jadrových hlavíc

Ak by sa však stalo niečo nepredstaviteľné a ruské jadrové zbrane by boli vypálené na Západ, potom by zrejme odpovedal rovnakou silou.

Liz Trussová, predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva, povedala, že je "pripravená" stlačiť jadrový gombík počas súťaže o post lídra toryovcov - aj keby to, ako povedal jej respondent, viedlo ku "globálnemu vyhladeniu".

Reakcia na jadrový úder menšieho rozsahu na ukrajinskom území je však menej jasná. S najväčšou pravdepodobnosťou by ju viedol Joe Biden, prezident USA, ktorý minulý týždeň v rozhovore odmietol podrobne rozviesť svoju reakciu na prípadný chemický alebo "taktický" jadrový úder.

"Nie, nie, nie," odpovedal pán Biden na otázku, ako by reagoval na Putinovo použitie takýchto zbraní. "Zmenilo by to tvár vojny ako nič od druhej svetovej vojny." Telegraph

Sledujte z kokpitu, ako ukrajinská stíhačka vypúšťa smrtiace rakety

Ukrajinské vzdušné sily zverejnili pôsobivé zábery stíhačiek Mig-29, ktoré strieľajú protiraketové strely dodané USA.

Strely AGM-88 Harm sú navrhnuté tak, aby sa zameriavali na vyžarovanú radarovú energiu z protilietadlových radarov.

Ako také majú rozhodujúci význam pri poskytovaní krytia pre všetky lietadlá, ktoré chcú útočiť na ciele vo vzdušnom priestore kontrolovanom Ruskom.

Jediný spôsob, ako môžu ruskí operátori na zemi prežiť, keď na nich bude namierená strela Harm, je vypnúť radar ovládajúci protilietadlové rakety.

Inzercia

Predpokladá sa, že USA darovali základnú verziu rakety, ktorá sa musí naprogramovať pred vypustením, čo si vyžaduje aktuálne informácie o pravdepodobných ruských hrozbách. Telegraph

HMS Prince of Wales v sobotu odpláva z Portsmouthu do Spojených štátov

HMS Prince of Wales 65 000-tonová vlajková loď NATO za 3 miliardy libier sa plaví na cvičenie s americkým námorníctvom, ako aj s kanadským kráľovským námorníctvom a námornou pechotou Spojených štátov. Očakáva sa, že súčasťou programu budú aj cvičenia so stíhačkami F-35B Lightning.

Vzhľadom na to, že vlajková loď flotily HMS Queen Elizabeth bude na jeseň tohto roku nasadená aj v Stredozemnom mori a v Baltskom mori v srdci silnej operačnej skupiny kráľovského námorníctva, bude to znamenať, že obe britské lietadlové lode budú prevádzkovať stíhačky F-35B vzdialené tisíce kilometrov. Telegraph

Ako atrapy Himaru vyčerpávajú ruské zásoby rakiet

Americký M142 Himars a britská húfnica M777

Ukrajina rozmiestňuje falošné Himary, aby oklamala ruské sily. Systém Himars s dosahom 80 km.

Nástražné verzie raketometných systémov dodávaných USA vyvolali paľbu najmenej 10 riadených striel Kalibr, ktoré vypálila námorná flotila Moskvy v Čiernom mori. Ruské bezpilotné lietadlá vraj pri prieskume bojiska na ukrajinské ciele nedokázali rozlíšiť drevené atrapy cieľov od skutočných.

Washington dodal Ukrajine 16 systémov Himar, zatiaľ čo ostatní západní spojenci vrátane Británie poslali raketové systémy M270, ktoré majú podobné schopnosti.

Vzhľadom na to, že ruské zásoby presných zbraní dlhého doletu sa považujú za vyčerpané, každá premárnená strela na falošné Himary je pre ukrajinské ozbrojené sily značným víťazstvom.

Keďže Ukrajina môže použiť svoje Himary na údery hlboko za frontovou líniou, ďalšou vnímanou výhodou klamných cieľov je, že by mohli prinútiť Rusko premiestniť muničné sklady a riadiace centrá mimo dosahu. Telegraph

Miestom budúcej vojny je Európa?

Vyjadrenia George Friedmana. George Friedman je americký spravodajský expert a odborník na národnú bezpečnosť. Zakladateľ súkromnej spravodajskej agentúry Stratfor ("tieňová" CIA). Klikni na video viac krát kôli prehratiu.

Skryté tajomstvá peňazí - Pád impérií - Rím vs. USA

epizóde 9 skrytých tajomstiev putujeme od tajomstiev peňazí k vodcom impérií a ich menovým politikám. Tieto menové politiky odsúdili civilizácie napr. staroveký Rím a môže to zasiahnuť aj USA. Bude Federálny rezervný systém (FED) schopný stiahnuť ďalšie kolo extrémnych zásahov do meny a odložiť menovú krízu?

Briti o Ukrajine 3: Čo by sa stalo, keby Putin spustil jadrový útok

Briti o Ukrajne 2: Ako Západ usiluje o to, aby ukrajinské zbrane neumlkli

Briti o Ukrajne 1: Pripravte sa na rozpad samotného Ruska

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Briti o Ukrajne 1: Pripravte sa na rozpad samotného Ruska

Briti o Ukrajne 1: Pripravte sa na rozpad samotného Ruska

Ako ukazuje prvý článok, briti si želajú rozpad Ruska a potom lacnu ropu a plyn. Najvyšší nemecký veliteľ armády má pochybnosti o tom, či by Ukrajina dokázala udržať protiofenzívu, a uviedol, že jej chýbajú ľudské zdroje. Putin na sumite v Samarkande povedal o rokovaní o mieri" "Pán Zelenskyj verejne povedal... že nie je pripravený a nebude hovoriť s Ruskom. Takže nie je pripravený? No dobre!" Čínsky prezident Xi povedal, že svet vstúpil do obdobia nepokojov a že jeho kolegovia lídri by sa mali spojiť, aby potlačili "farebné revolúcie" a spoločne sa postaviť proti zasahovaniu do vnútorných záležitostí iných krajín pod akoukoľvek zámienkou. Hoci veľká väčšina Rusov stále tvrdí, že podporuje Putina, súkromný prieskum Kremľa, ktorý unikol v júli, ukázal, že Rusi sú rovnomerne rozdelení medzi podporu pokračovania konfliktu alebo uzavretia mieru. Ukrajinská vláda nepodporuje mierové rokovania. Kto chce vojnu? Americký generál sa chystá vyznamenať ukrajincov za vojnové zásluhy priamo na Ukrajine. Kto vedie vojnu?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.