Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. september 2022

Dnes začala jeseň

Leto sa už minulo, večerami cítiť chlad. Opar sa dvíha nad lúky, lesy žltnú. Vietor zráža suché listy na vlhkú zem.  Po ranných hmlách a prvých mrazoch do lesov vidno stále hlbšie. Rozsudok je vynesený, obete v nádhernom šate pokorne čakajú na krutý ortieľ.
Dnes začala jeseň

Zahanbené topole stoja holé, pyšné brezy vietor čerí a pohládza. Zajtrajší severák však prežije iba žltý vŕšok. Večné vetvy jedlí šumia pieseň rozlúčky. Najprv dážď ševelí, potom husto padá a prúdy nostalgie sa lejú na tiché chotáre.

Ó dobo unylá,

tvé tiché sbohemdání,

tvá krása smuteční jak dojíma mne dnes

 - a jak je miluji tvé pyšné uvadání,

když v zlato oděl se a v purpur starý les

- ten táhlý vétví šum, to žalné naříkáni

tu mlhu v chumáčich jež stoupa do nebes

šíp slunce, vzácny už - i první mrazy ranní

a v dáli zimy pěst, té přísné Šedé Paní.

(Alexander S. Puškin, preklad Jozef Hora, nepoznám lepší)

Inzercia

Jemná srieň pripravuje zimné večery. Biele páperie prikrylo dvor a lúky. Život prvých vločiek je krátky, ale tých ďalších sa predlžuje. Martin prišiel na bielom koni. 

Vianoce všetko stíšia. Narodil sa Kristus Pán, veseľme sa.

Deti veria, že vyhrá Starý rok, ale zasa majú pravdu starí.

O slepačí krok prídu mudrci, ktorí uverili hviezde. 

Zima je tu, ale nebude stále. Onedlho boj prehrá...

Oziabalo už príliš dlho, sneh netešil. Vo vzduchu bolo cítiť niečo nové. Zavoňala nová nádej. Šípková Ruženka sa prebudila zo spánku, snežienky a fialky zvestovali radosť, nesmelé  bahniatka sa hlásia o slovo.

Červené, ružové a biele maky prebúdzajú nostalgiu, pyšné slnečnice sa otáčajú  k lepšiemu.

Ruže vykvitli v noci, oblaky pozdravujú ražné polia. Letia nad nimi, nemožno ich zastaviť...

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

19. septembra oslávili storočnicu. V mladosti bol Emil vzorom mnohých, aj mojim, napodobňoval som jeho tréningy. Neskôr v Prahe som sa s ním viackrát stretol, vždy ma prosil, aby sme nezabudli na šport. Manželia boli veriaci, pri ich jubileu to treba tiež spomenúť.

Blog
Ako rastie pápežovo semienko v našej Cirkvi?

Ako rastie pápežovo semienko v našej Cirkvi?

„Vyruš nás, Pane, keď sme so sebou až priveľmi spokojní, keď sa naše sny uskutočnili, pretože sme snívali v malom; keď sme bezpečne dorazili do cieľa, pretože sme sa plavili príliš blízko brehu. Vyruš nás, Pane, keď nám hojnosť vecí, ktoré vlastníme, ukradla smäd po vode života. Daj, Pane, aby sme mali odvahu vstúpiť na divokejšie moria, kde nám búrky zjavia tvoju suverenitu; keď stratíme z dohľadu pevninu a objavíme hviezdy. Prosíme ťa, zväčši horizonty našich nádejí a voveď nás do budúcnosti v sile, odvahe, nádeji a láske. Amen.“ (Modlitba z knihy Zašpinená sláva od P. Greiga)

Blog
Kto vypálil Moskvu?

Kto vypálil Moskvu?

Teraz sa celý svet pýta: sú ruskí lídri naozaj schopní použiť na Ukrajine zbrane hromadného ničenia alebo úmyselne spôsobovať nehody v jadrových elektrárňach? Vráťme sa do histórie, aby sme našli odpoveď.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.