Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. september 2022

Znak Federácie skautov Európy

Znak Federácie skautov Európy (F.S.E.) tvorí osemramenný červený kríž nad zlatou ľaliou, ktorý zvolili zakladatelia hnutia v Kolíne nad Rýnom v roku 1956.
Znak Federácie skautov Európy

Na začiatku mal byť Maltézsky kríž, evokujúci ideál starovekého rytiera, najmä rádu svätého Jána z Jeruzalema, pričom červená farba bola farbou štedrosti a odvahy. Osem cípov kríža bolo pre maltézskych rytierov osem cností - blahoslavenstiev z Ježišovej reči na vrchu, ktoré si museli osvojiť. Následne bol kríž, hoci si zachoval svoj význam, mierne upravený, aby sa doň zmestila ľalia. V heraldike, ktorá sa zaoberá erbami a stanovuje pravidlá, sa na kríž nikdy nemôže "nasadiť" iný symbol; v prípade skautského znaku to však bolo možné, pretože ľalia symbolizuje Krista.

Červený kríž a zlatá ľalia boli nakreslené po prvýkrát v roku 1957 Pierrom Joubertom

Symbol ľalie na kríži na našej uniforme predstavuje práve skautský sľub a je umiestnený na dvoch konkrétnych miestach: na srdci a na hlave. Sľub totiž robíš hlavou, ale srdcom ho musíš dodržiavať.

Inzercia

Sme Vodkyne a Skauti Európy a naša skautská organizácia patrí do veľkej skautskej rodiny. Naše združenie je členom Medzinárodnej únie vodkýň a skautov Európy – Federácie európskeho skautingu (UIGSE-FSE). UIGSE-FSE je mimovládna organizácia uznaná Radou Európy od roku 1980. Spája asociácie rôznych kresťanských vyznaní (katolíckych, pravoslávnych a evanjelických komunít vyplývajúcich z reformácie). Našim cieľom je pomáhať rodinám pri výchove mladých ľudí a to v duchu zakladateľa skautingu Roberta Baden-Powella a v duchu kresťanských hodnôt, ktoré vniesol do skautingu Jacques Sevin, katolícky kňaz. Baden-Powell o ňom povedal, že najlepšou realizáciou jeho myšlienky je to, čo urobil tento veriaci Francúz.

Odporúčame

Blog
Mužská iniciácia vo Federácii skautov Európy: ROVERING

Mužská iniciácia vo Federácii skautov Európy: ROVERING

Mnohé skautské organizácie riešia ešte aj v 21.storočí problém, čo s mladými ľuďmi po dovŕšení 17-18 rokov, pretože nosnou vekovou kategóriou sú pre skautskú výchovu 12 až 17-ročné deti a mládež. Samozrejme, mladí dospelí ľudia môžu spolu tráviť voľný čas, chodiť na túry do hôr a príležitostne pomáhať mladším skautom. Je to však ešte skauting? Mnohé skautské organizácie vymysleli pre vekovú kategóriu nad 17 rokov rôzne (výchovné) programy. V tomto blogu nechceme rozoberať to, do akej miery sú tieto programy úspešné. Chceme predstaviť program, ktorý ponúka Federácia skautov Európy, pretože je veľmi adresný a rovnocenný programu pre ostatné skautské vekové kategórie. A chceme byť ešte konkrétnejší a predstaviť program pre mladých mužov- roverov a to, aký je jeho význam pri mužskej iniciácii.

Blog
Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

19. septembra oslávili storočnicu. V mladosti bol Emil vzorom mnohých, aj mojim, napodobňoval som jeho tréningy. Neskôr v Prahe som sa s ním viackrát stretol, vždy ma prosil, aby sme nezabudli na šport. Manželia boli veriaci, pri ich jubileu to treba tiež spomenúť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.