Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. september 2022

Jedno dieťa v rodine stačí!?

Jedno dieťa pre rodičov stačí!? Stretávame sa s touto myšlienkou často, hlavne v tejto dobe.
Jedno dieťa v rodine stačí!?

S touto vetou môže súhlasiť nejedna žena, ktorá sa stala matkou. Možno ďalšie dieťa nemohla mať, alebo viac detí nechcela, čo je pre každú matku jej slobodné rozhodnutie.

Ja, ako mladé dievča som vždy s úsmevom na tvári hovorila svojmu terajšiemu a jedinému manželovi, že by som raz chcela mať aspoň dve deti. Hovorím aspoň preto, lebo sa mi to zdalo úplne samozrejmé porodiť dve deti a možno neskôr aj tretie. Tento počet detí vytváral vo mne ideál rodiny, ktorú som vždy plánovala mať.

Keď som po uzavretí manželstva s túžbou mať dieťa čo najskôr, porodila svojho syna po šiestich rokoch liečby u gynekológa so zdarným koncom, naše šťastie s manželom bolo obrovské. Nad vetou lekára, že lekárska veda je niekedy nevyspytateľná a ja som otehotnela som sa iba v dobrom pousmiala a v duchu ho poopravila. Mal pravdu, ale k tomu Božia vôľa a modlitba mojej mamy v Lurdoch za narodenie nášho syna bola tou pravou príčinou.

Ale dnes má dvadsať rokov môj druhý syn. Neuspokojila som sa s vetou, že jedno dieťa v rodine stačí. Chcela som svojmu prvorodenému synovi dať ten najväčší darček pre celý jeho život, a to súrodenca. A ja som túžila sa opäť stať matkou napriek všetkému. A tak k trojročnému synovi pribudlo do našej rodiny ďalšie dieťa, práve na deviate výročie našej svadby. 

Naši synovia sa nedajú porovnávať. Obaja sú rovnako jedineční v tom, akí dospelí ľudia z nich vyrástli. S láskou a vierou od nás rodičov kráčajú svojou vlastnou cestou a ja ako matka ich pozorujem a učím sa od nich nielen snívať, ale aj plniť si svoje sny.  

Ak by som sa po narodení prvého dieťaťa rozhodla „nepokúšať sa” o druhé, nikdy by som nepocítila to, čo zažívam každý deň. Vďaku, radosť a pocit šťastia, ktorý sa nedá opísať, iba ho zažiť.  

Inzercia

A tak nad otázkou, či pre rodičov stačí jedno dieťa nemôžem dať správnu odpoveď, ako nikto z nás. Hovoriť o tom, že priviesť ďalšie dieťa do terajšej ťažkej doby, či neistoty je iná téma. Naše prastaré mamy by o ťažkej dobe v ktorej žili, vedeli inak rozprávať. Ak sa však každá matka zamyslí nad budúcnosťou svojho jediného dieťaťa a má názor, že jedno dieťa mať stačí, tak matky, ktoré majú dve deti vedia s istotou povedať, že mať dve deti je ešte lepšie. Keď sú deti maličké sú to niekedy náročné chvíle. Ale vzájomne sa dopĺňajú, mladší súrodenec napreduje podľa staršieho, lebo ho vidí pri rôznych situáciách a učí sa od neho. Delia sa o svoje hračky a spolu sa hrajú. Keď je medzi súrodencami veľký vekový rozdiel, pre staršieho súrodenca je to niekedy otravné starať sa o brata, či sestu. Ale možno sa učí pre dospelosť to, ako vychovávať raz svoje vlastné deti.

A tak prejdú roky od narodenia, škôlky, školy až po dospelosť. A práve v nej mať súrodenca, robí život ešte krajší a veselší. Ten súrodenec má neskôr svoju vlastnú rodinu, čo jedináčik tiež. Ale bez možnosti zdieľať s bratom, či so sestrou svoj život. 

Keď rodičia odídu z tohto sveta, súrodenci idú vlastnými životmi. Majú však niekoho, s kým prežili svoje detstvo, s kým majú množstvo spoločných zážitkov. A neskôr nad hrobmi svojich rodičov budú stáť vedľa seba spolu s vedomím, že rodičia im nemuseli zanechať žiaden majetok. Majú jeden druhého a to má najväčšiu cenu pre každého z nich.

Ľuba Struková

 

 

Mám rada život so všetkým, čo prináša. Rada píšem. Najviac na tému zvládnutia každej životnej situácie vlastnou vôľou a vierou v Boha. Ľúbim svoju rodinu. A milujem tanec :)

Odporúčame

Blog
Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

Emil a Dana Zátopková majú sto rokov

19. septembra oslávili storočnicu. V mladosti bol Emil vzorom mnohých, aj mojim, napodobňoval som jeho tréningy. Neskôr v Prahe som sa s ním viackrát stretol, vždy ma prosil, aby sme nezabudli na šport. Manželia boli veriaci, pri ich jubileu to treba tiež spomenúť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.