Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. september 2022

Necháme sa paralyzovať strachom z budúcnosti?

Vieme, že je zle, ale pokúsme sa nájsť východisko.

Ladislav Kováč v knihe “prírodopis komunizmu” charakterizoval náš druh ako ustráchaný, hyperemocionálny, stádovitý ,hierarchický a mýtofilný.

Jeho hypotéza o ľudskej povahe bola nedávno krásne potvrdená  ,verifikovaná  masovou reakciou ľudí počas pandémie , ale potvrdzuje ju každá kríza.

Ľudia sa boja, prežívajú pociťované hrozby hyperemocionálne, ľahko sa nechajú manipulovať a často uveria mýtom, ktoré im predkladá niekto z vodcov, alebo ľudia, ku ktorému sa pričlenili.

Takto nejak to bolo po celé naše dejiny, takže sa pravdepodobne nedeje nič zvláštne. Zjavne sa menia len spúšťače strachu, ktoré sú niekedy reálne, inokedy mýtickej povahy.

Intenzita reakcie je rôzna. Niekedy sa ľudia boja ticho doma, inokedy vybiehajú do ulíc a lynčujú niekoho, koho im určia za nepriateľa, niekoho inej viery, názoru.

Ja osobne však nie som priaznivcom sociálnych búrok v spoločnosti.

Paradox dnešnej doby je, že  máme objektívne veľa dôvodov mať obavy o budúcnosť. Ja osobne mám starosť o mier. Mám starosť o to, že náš národ a aj národy EU sú stále menej vzdelané. Mám starosť o morálne zdravie spoločnosti.

Mám strach o mladú generáciu, či nám nevyrastá neodolná a precitlivená.

Taktiež intenzívne vnímam klimatický mlynček, súhlasím s MUDr. Jurajom Mesikom, ktorý tvrdí, že sme vťahovaný do klimatického mlynčeka do ktorého je vťahovaná naša civilizácia, ale mnoho ľudí skutočné hrozby nevníma, zato ochotne veria niečomu, čo im je ako hrozba predkladané.

Zároveň si však uvedomujem, že naše neustále obavy o budúcnosť nás okrádajú o jednu z najcennejších vecí, ktorú máme – o prítomnosť.

Viktor Frankl písal, že to, čo potrebujeme v neistých ťažkých časoch je - „Koperníkovský obrat“- ochotu prehodnotiť všetko čo sme si mysleli a otvoriť sa neistote a novým hľadaniam odpovedí.

Inzercia

Verím Franklovi. Ten Koperníkovský obrat vidím v tom, že si musíme uvedomiť, že sem nás priviedlo všetko, čo sme doteraz robili.

A keďže nevidíme možnosť jednoduchej opravy, musíme sa kriticky pozrieť ďaleko do minulosti, kde sme mohli urobiť chybu.

Totiž na racionálnej úrovni sa dá strachu brániť poznaním – napríklad aj dejín.

Strach je ale (aj) emočný fenomén a kontrola emócií je naša slabá stránka (rovnako ako nedostatok racionality a poznania, v dôsledku čoho sa bojíme relatívne neškodných vecí a nebojíme životne vážnych).

Prekonať je možné aj tak, že otvoríme svoje srdce existenciálnym otázkam súčasného sveta.

Je lepšie pokúsiť sa nájsť niečo dobré aj v náročnej situácii bez jednoduchého riešenia ako sa rozhodnúť pre strach.

Kedysi v minulých storočiach sa na ľudí valili aj väčšie pohromy a nejako ich boli schopní ustáť. My sme túto odolnosť stratili, sme pokazení blahobytom a "nesmiernou ľahkosťou žitia."

 

 

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Blog
Dilema predčasných volieb

Dilema predčasných volieb

Stalo sa už akýmsi zvykom, že problémy našej vlády zvaľujeme na vlastnosti lídra OĽANO. Argumentácia “lebo Matovič nie je normálny” však debatu príliš zjednodušuje. Pretože aj keby bol charizmatický a talentovaný politik, stále by stál pred otázkou, pred ktorou stojí každý politik, otázkou predčasných volieb a toho, kam až nechá svojich koaličných partnerov zájsť bez toho, aby vypovedal koaličnú zmluvu.

Blog
Pápež František a Slovenská cirkev

Pápež František a Slovenská cirkev

Návšteva pápeža Františka v septembri 2021 na niekoľko dní zviditeľnila Slovensko. Po mesiacoch pandémie priniesla radosť a duchovné povzbudenie omnoho viac ľuďom než 100 tisícom, ktorí sa s ním osobne stretli. V máji 2022, trištvrte roka po návšteve, sa uskutočnila „ďakovná“ púť do Ríma, ktorej sa zúčastnilo vyše 5 tisíc veriacich aj vedúci predstavitelia cirkvi i parlamentu. Návšteva potešila pápeža i účastníkov. Dôležitejšie je však zamyslieť sa nad posolstvom pápeža Slovensku, ako ho v našej Cirkvi a štáte čo najlepšie prakticky uskutočňovať, aby priniesla ovocie do budúcnosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.