Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. september 2022

Hudba je Boží dar - Requiem a Vzkriesenie

9.9. 2022, v symfonickej sále slovenského rozhlasu bol vypredaný koncert s programom: Gustáv Mahler: Symfónia č. 2, Vzkriesenie. Dirigentom bol Ondrej Lenárd, aj z príležitosti svojej osemdesiatky. Sólisti boli Eva Hornyaková a Terézia Kružliaková. Spieval Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Adamom Sedlickým. Maestro Lenárd vo výbornej kondícii vydržal poldruhahodinové tempo a napätie. Bol to veľký zážitok.
 Hudba je Boží dar - Requiem a Vzkriesenie

Mahlerove symfónie sú dlhé s veľkým obsadením orchestra, často aj so sólistami a zborom. Hudobníci neraz hrajú aj zo sály a balkónov. Autor si vymýšľal rôzne netradičné nástroje a najmä hráčom na bicie nedal vydýchnuť. Lietali od bubna k bubnu, všade mali svoje stojany a noty. Celé dielo trvalo skoro poldruha hodiny, budova Rozhlasu sa napriek tomu nezrútila.

V r. 1965 som sa s Mahlerom prvýkrat „stretol" v Lipsku, bolo to v budove opery na uvedení Symfónie č.3. Vyšiel som omámený, vonku ma čakal skamenený les starý 100 miliónov rokov. Mám rád najmä jeho nepárne symfónie.

Mahlerovej rodine zomreli dve dcéry. Jeho smutné piesne o mŕtvych deťoch som neraz počúval a na ne spomínal, aj dcéra Mária ich spievala.  

Včera, 10.9.2022, som bol na výbornom koncerte, ktorý v Csákyho kaštiely v Prievoze zorganizoval Cultus Ružinov. Odznelo slávne Verdiho Requiem, venované všetkým obetiam vojnových konfliktov. Účinkujúci boli z krajín Vyšehradskej štvorky: Slovenská filharmónia, Maďarský národný zbor, slovenský basista Peter Mikuláš, maďarský tenorista István Horváth, česká sopranistka Helena Beránková a poľská mezzospranistka Agnieszka Cząstka-Niezgódka. Dielo sa predviedlo pod majstrovskou taktovkou slovenského dirigenta Miloslava Oswalda. Pod stálou hrozbou vetra a dažďa účinkujúci ho zvládli v neľahkých podmienkach. Trvalo temer poldruha hodiny. Silno fúkalo, ale neodfúklo - noty, mikrofóny, aj ľudí, spŕchlo, ale nepršalo a koncert pokračoval do konca s drahými nástrojmi a kostýmami. Kvapky začali pár krát padať, diváci otvárali dáždniky, ale účinkujúci vydržali. Nebo poslúchlo modlitby – ba pri Lux Eterna sa ukázala nad nami modrá obloha, upozornila ma na to Barbara Branická!

Verdiho Requeim som počul mnohokrát. Mám ho ešte na modrej dvojplatni s azbukou, ktorú som pred polstoročím doniesol z Moskvy. Najviac však  spomínam na jeho prevedenie 13.4.2005 v kostole Panny Márie Anjelov v Ríme, po smrti pápeža. Bolo nezabudnuteľné počúvať ho v Michelangelovom kostole, s orchestrom a zborom rímskej opery, s výbornými sólistami na pozadí pápežovho hlasu a projekcie jeho fotografie. Slzy sa tlačili do očí a zimomriavky behali po chrbte. Až vtedy som si dobre uvedomil, že Ján Pavol II. navždy odišiel.

V každom diele - Vzkiesení a Requiem - sa stále skloňuje Boh, Ježiš Kristus, smrť, spása, večný život. Verím, že plné auditória najmä mladých nevnímali iba krásnu hudbu, ale aj tieto slová.

PS: Blog som publikoval v rýchlosti, pred omšou o 10,30. Ospravedlňujem sa pre viaceré chyby, ktoré som až teraz opravil.

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Pavol - prvý hriešnik

Pavol - prvý hriešnik

Prvý list Timotejovi patrí v zaužívanom kánonickom poradí biblických kníh k prvému spisu novozákonnej skupiny známej ako tzv. „pastorálne listy“. Okrem neho tu patria aj Druhý Timotejovi a list adresovaný Títovi. S ostatnými Pavlovými listami ich spája meno uvedeného autora. Ich osobitosť spočíva v tom, že sú adresované nie komunite, ale konkrétnemu spolupracovníkovi a že sa svoj takmer celý obsah venujú praktickým radám na usporiadanie života v ranných miestnych cirkvách. Odtiaľ aj meno „pastorálne“, čiže „pastierske“.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.