Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. september 2022

Reportáž z 19. Kalvárskych olympijských hier

Devätnáste sa skončili, o rok budú dvadsiate! Tieto boli Memoriálom Petra Kováča, ktorý bol fotografom mnohých predchádzajúcich, ale nedávno od nás náhle navždy odišiel.
Reportáž z 19. Kalvárskych olympijských hier

V sobotu ráno, 3.9.2022, v kalvárskom kostole v Nitre ešte spievali, ale pred ním na trávniku sa už stĺkali bránky, aby sa hráči nevadili, či bol alebo nebol gól.

Okolo stovky Kalvarčanov troch generácií tam po celý deň pretekali. Ospravedlnením neúčasti bol iba úradne overený úmrtný list podpísaný postihnutým.

Prvým číslom bol tradičný futbal. Kalvária mala biele dresy, Stračia cesta modré. Viacerí štandardní hráči Kalvárie dali prednosť podujatiam v zahraničí. Budú za to tresty, ale mužstvu to už nepomôže. Mikloškovci, aj s dvoma babami (Rita 14, Saša 13) a Danom (12) prehrali 7:1. Ďalej túto správu nešírte, je to prísne tajné. Stračiaci mali nakúpených futbalových profesionálov bez pasov Stračej cesty. Strieľali ako diví, keby bránky neboli priklincované, zvalia ich. Vlani bolo 4:4, ani jedenástky nerozhodli, tak každý dostal svoj pohár. Stračáci si ho teda nechali a Kalvárčania tiež. Najlepším hráčom zápasu bol vyhlásený Daniel Mikloško ml. (12), ktorý trénuje a hrá za FC Kalinkovo. Na internete je už veľa obrázkov z týchto súťaží, takže tu nebudeme pridávať ďalšie.

Súťažilo sa v klasických olympijských disciplínach:  futbal, kráľ strelcov, basketbalové šestky, šipky, guľky, streľba šlajdrom a káričky.

V každej disciplíne prebehlo veľa kôl, kým sa nerozhodlo o víťazoch. Tí, čo netrafili, ani pri opravách, vypadli a išli handry fajčiť – ostatní súťažili, stále ďalej od cieľa.

Guľky boli na dorgy, klasické mramorové, šotol neplatil, išlo sa bez kroka, kačičky sa menili na päťdorgový cieľ. Hakerka mohla byť vajcovka, nesmela byť sklenená, prísne sa kontrolovali aj prešlapy.

Šlajdre boli starostlivo pripravené, gumičky perfektné - aj Dunlopky. Šlajder sa ako fajka nepožičiava súperom, ale majitelia urobili výnimku a z lásky k blížnym – požičali, hoci málokomu to pomohlo. K medailám treba celý rok trénovať a nechodiť po krčmách.

Šipky boli štyri, najhoršia sa škrtla, kôl bolo päť so stále menším počtom súťažiacich.

Guláš bol na obed, s dobrým chlebom, pivom a vínom (sponsorom bolo Združenie kresťanských seniorov Slovenska). Stoly a stoličky, aj bielu vodu (52%) doniesol Igor Furka.

Káričky boli bez bŕzd, trojkolové s riadením a malé štvorkolové. Vlani tiekla aj krv, teraz nie.

Nestihli sme bangídžamping z veže kostola, ani skok do reči a do truhly, ani vojnu s papierovými guľami a slalom na bicykli dole kopcom. Nabudúce.

Všetky generácie, aj muži aj ženy boli, ako vždy, spolu.

Kto netrafil, išiel handry fajčiť, darmo sa štorcoval. Diplomy a vecné ceny boli pre víťazov, ale každý niečo dostal, aj keď bol posledný.

Na rok musíme zaviesť aj kategóriu do 90, aby som tiež niečo vyhral.

Organizačný výbor, ktorý sa nikdy nezišiel, pracoval v zložení Caco, Dede, Filip, Dodo, Saki a Igor. Všetko klapalo aj bez uznesení a záverov.

Inzercia

Dôležité bolo, že na 19. Kalvárskych olympijských hrách sa stretli mnohí starí kamaráti, aj staré lásky.  Indianski nepriatelia - Apači a Komančovia - vyfajčili fajku mieru, nikto sa nevadil a nepobil.  

Toto sú výsledky (v zátvorke je počet súťažiacich a počet kôl):

Futbal (rozhodca Jozef Steszkál):

Stračia cesta: Kalvária 7:1

Kráľ strelcov (21 účastníkov):

 1. Daniel Mikloško st.
 2. Richard Hudák
 3. Alexandra Miklošková ml.

Basketbalové šestky (22, 5):

 1. Jozef Strnisko
 2. Alexandra Miklošková st.
 3. Jozef Steszkál

Guľky na dorgy (17, 6):

 1. Jozef Holka
 2. Peter Blickling
 3. Alexandra Miklošková st.

Šipky (20, 5):

 1. Rita Miklošková
 2. František Tomášik
 3. Rastislav Palacka

Strelba šlajdrom (16):

 1. Jozef Strnisko
 2. Jozef Steszkál
 3. Igor Furka

Káričky:

 1. Daniel Mikloško ml.
 2. Juraj Mikloško
 3. Alexandra Miklošková ml.

Pri bodovaní za zlatú medailu 5, striebornú 3 a bronzovú 2, bolo celkove poradie takéto:

 1. Jozef Strnisko                               10
 2. Jozef Steszkál, Jozef Holka, Daniel Mikloško ml., Daniel Mikloško st. , Rita Miklošková            5
 3. Alexandra Miklošková st., Alexandra Miklošková ml.        4

Mikloškovci z Dunajskej Lužnej vyhrávali, ale nebola to ich chyba, že deti väčšiny pretekárov mali dôležitejšie veci a neprišli. Ide aj o budúcnosť týchto súťaží, sľubovali sme si, že ešte bude dlho trvať, keď posledný Kalvárčan zhasne svetlo a odíde.

Do videnia na 20. letných KOH, ktoré budú 2. septembra 2023. Počasie bude, ako vždy, až príliš slnečné. Vraj budú aj kolotoče a ohňostroj.

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Augustove termíny

Augustove termíny

Je to vzácny mesiac. Končí leto, lastovičky sa už pripravujú a onedlho začne „boldinovská“ jeseň. Pre mňa je vzácny tento mesiac aj z iných dôvodov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.