Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. september 2022

Matka Tereza a jej sklamanie zo Slovenska

Dnes som si vypočul i prečítal krátky životopis svätej Matky Terezy. Čosi mi tam chýbalo: hĺbka a historické fakty.
Matka Tereza a jej sklamanie zo Slovenska

Iste, ak chceme stručne opísať životný príbeh, tak nie je možné povedať všetko. Mňa osobne mrzí, ak sa aspoň trošku nesnažíme súčasníkom sprítomniť kontext minulosti v súvislosti s našou krajinou a s presahom do dnešných dní.

Historický kontext

Práve v tomto roku by bolo vhodné povedať viac o svätej Matke Tereze v súvislosti so Slovenskom, s Jozefom kardinálom Tomkom a možno v týchto dňoch ešte viac s Michailom Gorbačovom. Cez jej životný príbeh vieme pochopiť dobu okolo nás i v našej krajine. 

Matka Tereza v roku 1979 získala Nobelovú cenu mieru. "O rok neskôr otvorila dom vo východnom Berlíne. Neskôr sa to podarilo takmer vo všetkých komunistických krajinách vrátane 15 domov v Sovietskom zväze. No nikdy sa to nepodarilo v Číne.“ Toľko citát. To, že sa to nepodarilo ani v komunistickom ČSSR tam chýba.

V týchto dňoch, keď vnímame úmrtie Michaila Gorbačova, aj na tomto príklade vidíme zásluhy Gorbačovovej otvorenosti i voči dielu a charizme Matky Terezy. Na druhej strane nedá nám nespomenúť zatvorené hranice i srdcia politikov v ČSSR voči charizmatickej práci tejto svätice. Jej sestry pokorne pracovali tak v arabských krajinách ako i na Kube. Na Slovensku pred rokom 1989 to nebolo možné. U nás normalizačný komunistický režim riešil jedno jediné: aby už konečne vymreli všetky rehoľné sestry... O žiadnej novej reholi nemohla byť ani reč. Jeden z účastníkov Sviečkovej manifestácie 25. marca 1988, Martin Ciel, dokonca vnímal, že naša krajina sa izoluje tak ako KĽDR.

Súčasťou tejto éry normalizácie bola federalizácia spoločného štátu a po stránke cirkevnej aj vznik Slovenskej cirkevnej provincie (30. december 1977). Práve vznik Slovenskej cirkevnej provincie bol prezentovaný ako naplnenie odvekej túžby slovenských katolíkov, avšak nezabudnime, že v oblasti náboženskej slobody sa neuvoľnilo nič. Až vďaka Novembru 1989 došlo k náboženskej slobode a aj Slovenky sa mohli stať nositeľkami diela a charizmy Matky z Kalkaty. Prvou bola rehoľníčka Ján Mária Sládkovičova.

Na tento historický kontext by sme nemali zabúdať. Rovnako ani na slová sklamania Matky Terezy, keď si pri návšteve Slovenska povzdychla, že všade na svete ju príjmajú, len u nás nie. V čase, keď príjmala rôzne ocenenia, službu v moslimskom Jemene a neskôr aj v ZSSR, ju v ČSSR odmietali. 

Hĺbka...

Svätú Matku Terezu je potrebné spoznávať cez hĺbku s ňou spojených udalostí a jej skutky. 

Inzercia

Čo je tou hĺbkou v jej živote? Sľub, vnútorne ticho, Žízním!, dôvera... 

Sľub. Je to aj jej sľub z roku 1949: „Dám Bohu všetko a nikdy mu nič neodmietnem." "Úplné odovzdanie sa Bohu je prostriedkom ako prijať samotného Boha....žijem pre Boha a vzdávam sa vlastného ja, čo spôsobuje, že Boh žije pre mňa."

Je to vnútorné ticho, ktorému predchádzalo slovo, ktoré nájdeme v každej kaplnke, kde sú nasledovníčky svätice z Kalkaty. Slovo: "Žíznim!" Čo znamenalo toto slovo pre Matku Terezu a čo znamenajú pre jej nasledovníčky je ďalšou veľkou témou. 

Dôvera. Je to dôvera. "Ak Boh nebude chcieť, aby sme boli, tak nebudeme..." Na zajtra nemáte ani štipku jedla pre seba a Vám zvereným a Vy poviete tieto slová... A skúsenosť, jej empirická skúsenosť je tá, že On sa skutočne postará. Vieme vnímať túto skúsenosť a dôveru plnšie práve v tomto čase? 

Je to len náčrt tém, ktoré ponúkajú cestu k zamysleniu

Záverom

Skúsme dnes, keď si pripomíname jej odchod na večnosť... trošku popremýšľať a pozrieť si ju LIVE v roku 1979. Skúsme vnímať jej pohľad, skúsme sa započúvať do je slov. Skúsme v sebe objaviť túžby, ktoré nesklamali svätú Matku Terezu a iste nesklamú ani nás.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Stretnutie v Limbachu

Stretnutie v Limbachu

Každý príbeh je na román. Spoznávať príbehy druhých, vytvárať priestor na stretnutie, diskutovať. Všetko to bude súčasťou už tretieho podujatia, ktoré sa uskutoční v obci Limbach. Dnes (pondelok 20. jún) budú o 18.30 hod. diskutovať hudobníci: Peter "Petko" Opet z Limbachu (člen skupiny Polemic) a Félix Tkáč, ktorý príde aj so svojou kapelou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.