Aby Národný pochod za život a referendum o rodine neboli zbytočnými

Aby Národný pochod za život  a referendum o rodine neboli zbytočnými

Beznádej a sklamanie z blížiacich sa parlamentných volieb cítiť v posledných dňoch na každom kroku.  Bolo tomu tak aj po ostatné roky, ale dnes cítim, že tá pachuť je ešte oveľa silnejšia. Ľudia totiž  podľahli tlaku, že nič nezmenia.

Keď som pred dvomi rokmi vstupoval do občianskeho sektora a spoluzakladal som Alianciu za rodinu a po organizačnej stránke som pripravoval zber podpisov a následnú kampaň pre referendum, cítil som, že ľudia sa ešte vedia spojiť, vedia sa aktivizovať, vedia veľa obetovať... V prospech hodnôt rodiny. 

Rovnaké pocity som mal aj pri organizácii Národného pochodu za život. Pár dní pred ním som neveril, že sa nájde toľko oduševnených ľudí, ktorí prídu do Bratislavy a spoločne vyjadria svoj postoj k ochrane života nenarodených. A prišlo ich 80 000. 

Dnes stojíme pred dilemou ako sa zachovať v sobotu 5. marca pred volebnými urnami a či ísť vôbec voliť. Ak však chcete, aby Národný pochod za život a referendum o rodine neboli zbytočnými udalosťami našej histórie, mali by sme k voľbám pristúpiť ako k nádeji. Dnes je totiž jasné, že na poli občianskom sme dosiahli veľa, je však dôležité preniesť tieto hodnoty aj do parlamentných lavíc a spoločne sa pokúsiť o legislatívne zmeny k lepšiemu.

Nádej pre kresťanskú demokraciu

Hoci som srdcom konzervatívec a kresťanská demokracia je to najbližšie k čomu by som sa mal prikloniť, nikdy som nevolil KDH. Nevidel som v tejto strane potenciál a nemal som nádej, že poslanci, ktorí sedia v parlamente dlhé roky za KDH, dokážu ponúknuť takú kresťanskú politiku, ktorá by zaujala aj relatívne mladého človeka, ako som ja. Rovnako sa často kresťanským demokratom vyčítalo, že nemajú nové tváre a do parlamentu sa vždy dostali tí istí poslanci. Často to boli aj takí, ktorí by preferenčnými krúžkami skončili skôr na chvoste kandidátky, nie na jej začiatku. Dnes však mám veľkú nádej. KDH sa otvorilo a na svoju kandidátku pozvalo aktivistov a dlhoročných bojovníkov prolife hnutia.

Pred štyrmi rokmi priniesol do našej parlamentnej demokracie Igor Matovič so svojim hnutím OĽaNO isté nóvum v podobe výberu tých najlepších ľudí z kandidátky práve preferenčným krúžkovaním. Pevne dúfam, že tento volebný výber sa v týchto voľbách bude realizovať aj na kandidátkach ostatných strán.  Ak chcem, aby hlas referenda za ochranu rodiny, či Národného pochodu za život, nezostal len v rovine občianskych aktivít, ale preniesol sa na pôdu nášho parlamentu, budem s veľkou radosťou krúžkovať práve takýchto ľudí a pevne verím, že nebudem sám.

Marek Michalčík je pre mňa zárukou na zmenu KDH

Mareka Michalčíka poznám ako skvelého organizátora a dlhoročného prolife aktivistu. Už ako vysokoškolák spoluzakladal Fórum života, dnes jednu z najúspešnejších neziskových organizácii v oblasti ochrany života. Bol to práve on, ktorý ma prizval pred dvomi rokmi k Aliancii za rodinu, či Národnému pochodu, ktorého bol hlavným koordinátrom. Je vynikajúcim odborníkom na sociálnu problematiku, na otázky demografie, či neziskového sektoru. Je to človek oddaný Bohu a skvelý otec rodiny. 

KDH by v osobe Mareka získalo veľmi šikovného poslanca, o ktorom je nielen jasné, že by hájil hodnoty referenda, či pochodu, ale by ich aj prenášal do legislatívnej podoby. Zároveň je novou tvárou, ktorá má šancu pozdvihnúť kresťanskú demokraciu tou správnou cestou, aby bola lákavá, zrozumiteľná, ale hlavne atraktívnejšia aj pre mladšie ročníky. To práve kresťanskí demokrati potrebujú ako soľ a preto je pre mňa zárukou na zmenu KDH.   

Spolu s Marekom Michalčíkom na kandidátke KDH kandidujú aj ďalší skvelí ľudia ako sú Eva Grey, Tomáš Kováčik, či Maroš Čaučík a Renáta Ocilková. Všetci títo sú naozaj zárukou, že nesklamú. A hoci aj nesúhlasíte v mnohom s dnešnou podobou KDH, voľbou práve týchto kandidátov sa aj v takejto strane, môže veľa zmeniť k lepšiemu. Mám nádej na ozdravenie kresťanskej demokracie a pozývam k nej aj vás.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo