Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. február 2016

Voľte slobodne a bez strachu

„Pán Vašečka, držím vám palce, ale nebudem vás voliť, lebo nie ste v správnej strane.“ Takéto a podobné komentáre sa občas zjavia pod mojimi príspevkami na sociálnych sieťach.
Voľte slobodne a bez strachu

Prvá reakcia, ktorá mi prebehne mysľou, je zvyčajne v nejakom takomto duchu: „V pohode. Hlavne, že pôjdete voliť. Boh vám žehnaj! Akurát, že ja nie som v žiadnej strane.“

Mnohí totiž pred voľbami riešia dilemu, ktorá by sa dala zjednodušiť: „Najradšej by som volil kresťanských kandidátov na kandidátke OĽANO-NOVA. Nesedí mi však ten Matovič a sú tam aj liberáli. KDH je zasa síce formálne celé konzervatívne, ale je skostnatené a bez života a sú tam politickí dinosauri, ktorí tam už dávno nepatria.“

V tomto blogu nebudem riešiť KDH. Budem hovoriť o OĽANO.

Demokracia funguje tým lepšie, čím silnejšie je spojenie volič-zastupiteľ. Náš súčasný volebný systém však toto spojenie nepodporuje. Nikdy nebol ideálny, ale Mečiar mu zasadil ťažkú ranu. Politické strany dodnes nenašli vôľu zmeniť ho. Namiesto toho sa mu prispôsobili a cítia sa v ňom ako ryba vo vode. Pokladajú za normálne, že ľudia si musia vyberať stranícke kandidátky a majú len malú reálnu šancu na nich niečo zmeniť. Ani sa netaja tým, že to považujú priam za nežiaduce.

Reči sa hovoria, chlieb sa je. Našiel sa však jeden človek, ktorý nielen hovoril to, čo si mnohí myslia, ale nazhromaždil dostatočný politický kapitál, aby priniesol zmenu. Nevyhováral sa, ale hľadal a našiel spôsob.

Igor Matovič spolu s Erikou Jurinovou, Jozefom Viskupičom a Martinom Feckom založili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, aby umožnili kandidovať nezávislým. Nezávislým od strán, ale závislým od voličov. Ľuďom, ktorí najlepšie reprezentujú svoju komunitu.

Áno, koncept OĽANO nie je ideálny. Prináša so sebou množstvo problémov. Nie je to ryba vo vode, ale obojživelník. Pokus vrátiť moc ľuďom aj za súčasného volebného systému. Jeden z jeho charakteristických znakov je rozhodnutie súčasných poslancov OĽANO kandidovať z konca kandidátky. Ja som napríklad číslo 145. Ak budem v novom parlamente, nebude to na základe rozhodnutia straníckeho orgánu, ale jedine kvôli tomu, že ma tam budú chcieť konkrétni ľudia. Moji voliči. Ak so mnou nie sú spokojní, nemusia urobiť nič na to, aby ma odvolali. Stačí, keď ma nebudú krúžkovať.

OĽANO ponúka vynikajúcu kandidátku. Je to bonboniéra, na ktorej si každý určite nájde svojho zastupiteľa. A opäť počujem hlasy ľudí so straníckou mentalitou: „Ale hlasmi kresťanov sa tam môžu dostať aj liberáli! Ste fajn človek, pán Vašečka, ale ste v nesprávnej strane!“

Nuž, ešte raz. OĽANO nie je strana. Ak chcete voliť klasické politické strany, nech sa páči, je ich dosť. Ak si chcete vybrať ľudí, ktorí vás budú najlepšie zastupovať – a o tom je myšlienka parlamentnej demokracie – je tu pre vás kandidátka OĽANO-NOVA.

Inzercia

A čo tí liberáli? Určite sa tam nedostanú „hlasmi kresťanov“. Budú tam len vtedy, ak budú mať dostatok svojich voličov. A tak je to spravodlivé a demokratické. Nemusíme sa o tom dohadovať. Jasný dôkaz máme v posledných eurovoľbách. Mnohí pred nimi opakovali vyššie uvedenú tézu. Že hlasmi kresťanov sa do EP dostane liberál na kandidátke OĽANO Jozef Viskupič. No nedostal. Ani zďaleka. Braňo Škripek, jediný europoslanec OĽANO, mal takmer dvojnásobok hlasov ako on. Prekrúžkoval sa zo štvrtého miesta. Podobný prípad nastal aj na kandidátke NOVA. Europoslankyňou je konzervatívna Janka Žitňanská a nie liberál Jozef Kollár, hoci bol jednotkou kandidátky. Keď ide totiž na Slovensku o priamy súboj konzervatívci vs. liberáli, vyhrávajú tí prví. Pretože to zodpovedá názorovému spektru.

Ak chcete istoty, môžete si vybrať stranu, ktorá je vám ideologicky i programovo najbližšie. Zároveň tým – možno nechtiac – podporíte aj súčasný zlý volebný systém, ktorý je najväčším škodcom demokracie na Slovensku. Ak to risknete a vyberiete si kandidátov, ktorí sú závislí od vás, pomôžete tým posunúť sa Slovensku dopredu.

Iste, v týchto voľbách sú nestraníci a aktivisti v malých množstvách aj na kandidátkach tzv. štandardných politických strán. Nie sú tam však vítaní, ale skôr trpení. Ako nevyhnutnosť, keď to už ten Matovič naštartoval. Sú v stranách, ktoré veria v seba samé, nie v ľudí. Odmietajú funkčné referendum. Ich poslanci sú zoradení na samom začiatku kandidátky a sú v podstate neodvolateľní. Budú v parlamente, aj keď ich ľudia nebudú voliť. Aktivisti dostali nezvoliteľné miesta. Verím však, že aspoň niektorí z nich sa prekrúžkujú.

Viacerým prekáža zas osoba samotného Igora Matoviča. Igorov mediálny obraz je úmyselne udržiavaný v úzkom výseku reality. A nie je to len vina médií, ale aj nastavenie divákov. Video s Igorovým prejavom o pos*atej kompe malo milión pozretí. Možno ste ho videli aj vy. Zaregistrovali ste však Igorov prejav v Národnej rade, keď takmer hodinu predstavoval konkrétne riešenia pre podnikanie na Slovensku? Igor je totiž veľmi schopný a úspešný podnikateľ a o podnikaní a zamestnanosti niečo vie. Zároveň je neuveriteľne čestný a až úzkostlivý v čistom zaobchádzaní s peniazmi – najmä tými verejnými. Aj to, že poslanci slovenského parlamentu sa už nemôžu schovávať za priestupkovú či trestnoprávnu imunitu, je ovocím pôsobenia Igora Matoviča v politike.

Ok, ani ja by som samozrejme nerobil všetky veci takým spôsobom ako Igor. Ale uvedomte si, že svojím rozhodnutím nevoliť OĽANO kvôli Matovičovi, nerozhodujete o Matovičovi. Ten tam bude tak či tak, rovnako ako celé OĽANO, pretože má dostatok svojich voličov. Dosiahnete tým akurát to, že v parlamente možno nebudú ľudia, ktorých pokladáte za svojich najvhodnejších zástupcov.

Čo sa týka mňa osobne, bolo to veľmi jednoduché. Dostal som od OĽANO pred minulými voľbami ponuku kandidovať a po rozlišovaní, či je to Božia vôľa, som ju prijal. A bol som zvolený. Pred týmito voľbami som dostal ponuky z viacerých strán (OĽANO nerátam). Nebudem uvádzať detaily, ale dve z nich boli „tutovky“. Opäť som sa zamyslel, ale nakoniec som s úctivým poďakovaním odmietol. Vnímam, že Božia cesta pre mňa je kandidovať na kandidátke OĽANO-NOVA a pokúsiť sa priviesť do parlamentu ďalších vhodných ľudí, kresťanov, ktorí budú na službu v politike pripravení lepšie ako ja pred štyrmi rokmi. Takto to vidia aj lídri najväčších kresťanských spoločenstiev na Slovensku, ktorí sa rozhodli otvorene podporiť konkrétnych kandidátov na kandidátke OĽaNO-NOVA, vrátane mňa (web Naša voľba).

Počul som už aj vyčítavé slová: „To ste nám dali! Koho máme teraz voliť?“ Počúvam ich ale stokrát radšej ako skeptickú poznámku: „Nie je koho voliť!“ Výber je na vás. Vyberajte slobodne a vyberajte múdro. Zvoľte si ľudí, ktorí vás budú najlepšie zastupovať v Národnej rade.

Ak si vyberiete tak či onak, neurobíte zle. Zlé je nevoliť. Neverte však straníckym kuvikom, ktorí vás strašia a obmedzujú, tvrdiac, že jedine oni sú tou správnou voľbou. A že iné zoskupenia sú zlé. Choďte voliť a voľte slobodne a bez strachu. Je to naša krajina a naša zodpovednosť.

Odporúčame

Blog
Čierny dym

Čierny dym

Nič prekvapujúceho. To sa čakalo. Výsledok prvého hlasovania v konkláve bol oznámený svetu v dvojkovej sústave čierny/biely. Tentoraz čierny. 115 zrelých mužov Cirkvi s priemerným vekom 72 rokov. Ako to, že sa nezhodli? Veď sľubujú, že budú voliť toho, koho chce Boh. Modlia sa k Duchu Svätému a chc...