Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. august 2022

Lockdown bol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Nebol to covid.

Len začíname chápať škody, ktoré spôsobil panický zhon pri zatváraní všetkých škôl. Pandémia nezatvorila školy ani nezrušila skúšky: to urobila lockdown. Zatvorenie škôl bolo "morálnou katastrofou" a že "neuznanie toho môže viesť k ďalšej katastrofe v budúcnosti". Slovensko bolo predposledné v počte týždnov so zatrvorenými školami v Európe. Najmenej zatvárali školy vo Švédsku a Švajčiarsku, kde to bolo menej ako 10 týždňov, u nás to bolo viac ako 50 týždňov.
Lockdown bol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Nebol to covid.

Británia dnes. Ťažko si predstaviť pôsobivejšiu žiačku šiestej triedy, než je Lella Halloumová. Keď jej zrušili maturitu, vytvorila si vlastnú online triedu, aby sa žiaci ako ona mohli ďalej učiť (ako sama hovorí) "v reálnom čase". To upútalo pozornosť spoločnosti IBM, ktorá si ju najala, aby jej pomohla s prácou so študentmi. Odvtedy vystupovala na podujatiach organizovaných Organizáciou Spojených národov, získala cenu Diana za svoju prácu pri lockdowne a z maturity jej predpovedali tri A*. Potom ju však odmietlo všetkých päť univerzít, na ktoré sa prihlásila.

Práve som sa vrátil z trojtýždňového pobytu vo Švédsku, kde bola pandémia, ale žiadna inflácia známok. Ani žiadny univerzitný chaos. To preto, že tam nebola žiaden lockdown a ani jeden deň núteného zatvorenia školy pod šiestym ročníkom. Výraz "Covidova generácia" sa používa na britskú mládež, akoby vírus nakazil ich životné šance, ale tu bola nákaza politická. Školy sa v panike zatvorili a my sa stále vyrovnávame s výsledkami.

Zrušenie skúšok tiež mnohých z nich pripravilo o vzdelanie. Jeden z mladých stážistov v The Spectator mi povedal, že nič nepoškodilo jeho vzdelanie viac ako rozhodnutie Gavina Williamsona zrušiť maturitné skúšky. 

Je to škandál, ktorý presahuje rámec škôl. Existujú správy o študentoch tretieho ročníka medicíny, ktorí si pri skúškach počínali šokujúco zle, pretože príkazy na uzavretie školy veľmi zasahovali do ich univerzitného vzdelávania. Približne tretina študentov učňovských odborov bola prepustená.

Sajid Javid, bývalý kancelár, je dobrým príkladom. Bol pripravený zanechať školu, ako to urobil jeho brat. Len vďaka veľkorysosti učiteľa, ktorý mu ponúkol súkromné hodiny zadarmo, sa dostal (len) na šiestu vysokú školu. A odtiaľ na Exeterskú univerzitu, do banky Chase Manhattan a ku všetkým pokladom, ktoré Británia ponúka.

Ale aká je nádej pre rodiny ako Javidovci počas lockdownu? Keď kriminalizujete osobné vzdelávanie, odoberiete im sociálnu podporu aj školské poradenstvo. Každá rodina je odkázaná na svoje vlastné zdroje. Javidovci, sedemčlenná rodina, ktorá sa v istom okamihu tiesnila v dvojizbovom byte, by nemali veľmi užitočnú skúsenosť s "domácim vzdelávaním". 

Tí, ktorí bojovali proti zatváraniu škôl, tak robili z tohto dôvodu: že by to spôsobilo takú hlbokú škodu, že by sa dala len ťažko zmerať. A hoci bolo málo dôkazov, že zatvorenie škôl by malo významný vplyv na pandémiu, bolo veľa dôkazov, že aj týždeň mimo školy môže zanechať trvalé stopy.

"Covidova generácia" mladých ľudí sa nachádza po celom svete. Poškodenie ich životných šancí však nezávisí od vírusu, ale od toho, ako vysoko politici počas krízy uprednostňovali ich blaho.

Preto je tak dôležité správne zvoliť jazyk. Pandémia nezatvorila školy ani nezrušila skúšky: to urobila lockdown. Toto nie je záležitosť histórie ani snaha pomenovať vinníkov. Všetci hádali a obrovské rozhodnutia sa museli robiť rýchlo na základe takmer žiadnych dôkazov.

Teraz je však svet zaplavený dôkazmi. Preskúmala ich nedávna štúdia Monash Bioethics Review, ktorá dospela k záveru, že zatvorenie škôl bolo "morálnou katastrofou"a že "neuznanie toho môže viesť k ďalšej katastrofe v budúcnosti".

O to ide - a ďalšia kríza môže prísť skôr, ako si myslíme. Môže sa objaviť nepríjemný vírus chrípky, nový variant Covidu alebo úplne nový patogén. Opäť sa objavia výzvy na uzavretie škôl a učiteľské odbory budú pravdepodobne požadovať ich zatvorenie. Takéto rozhodnutia sa budú prijímať v čase paniky.

V tomto vzácnom období relatívneho pokoja sa teda môžeme pýtať: aké škody spôsobili uzatvorenia škôl? Aký prínos z nich vyplynul? A keď sa na to pozrieme spätne, stálo to za to?

Devi Sridhar, edinburský akademik, ktorý radil Nicole Sturgeonovej pri zatváraní škôl, nedávno zaželal škótskym deťom "nádherný začiatok nového školského roka" a dodal, že "vzdelanie je jediná vec, ktorú vám nikto nemôže vziať". Ale lockdown ukázal, ako ľahko sa dá vzdelanie vziať a ako ťažko sa škody napravujú. To najmenej, čo sa teraz dá urobiť, je otvorene hovoriť o tom, čo sa stalo - a o tom, že sa to už nikdy nesmie opakovať. Telegraph

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.

9 spôsobov, ako sa zbaviť Covidu. Smrtiace patogény z ukrajinských labolatórií.

Inzercia

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 5. Podviedli ma popierači úniku z labáku

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 2.

Čo píšu anglickí konzervatívci 4. Kamionisti v Kanade 1.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 2

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 1.

Počty lekárov, sestričiek, lôžok u nás a v Rakúsku, Česku, Holandsku, Anglicku

75 amerických zákonodarcov zbohatlo na vakcínach. Pandémia plne očkovaných Škótsko

Covid u detí klesá, pretože „väčšina už vírus mala“. Očkujte dôchodcov. Anglicko

2-krát toľko ľudí v nemocniciach prináša lockdown v najkritickejšom momente

Vedci tvrdia, že rúška, práca z domu iba oddialia úmrtia do jesene budúceho roku

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Fanatici lockdownu sa nemôžu vyhnúť vine za tento škandál. Tí, ktorí varovali pred nevyhnutným nárastom počtu úmrtí nekovidových pacientov, boli odsúdení ako samoľúbi vrahovia. Úmrtia súvisia s odkladmi a odkladmi liečby ochorení, ako sú rakovina, cukrovka a srdcové choroby. Pacienti trpiaci rakovinou teraz umierajú, pretože sa nedostali na vyšetrenie počas lockdownu alebo nechceli byť na príťaž. Lockdowny boli príliš horlivou reakciou na pandémiu - politika strachu, ktorá držala ľudí doma, odháňala ich od nemocníc a pripravila ich o liečbu. Stalo sa to napriek tomu že v Británii sa výdavky na zdravotnú starostlivosť sa v posledných rokoch v pomere k HDP prudko zvýšili. Ako je to na Slovensku, kde sa výdavky na zdravotníctvo nezvýšili, sestričky a lekári utekajú? V poslednom štvrťroku 2020 bolo riziko, že zomriete na covid-19, ak máte menej ako 60 rokov, bolo nižšie ako 0,5 %. Kto by teraz nebral tieto šance v porovnaní s tým, že mu diagnostikujú rakovinu, ochorenia súvisiace s krvným obehom alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami a nechá ho čakať mesiace na liečbu po pandémii?

Blog
O slovenskom nacionalizme

O slovenskom nacionalizme

Prečo by mal byť štát niečo viac ako len nástroj na udržanie bezpečnosti a zdroj rôznych druhov podpory? Je to otázka, na ktorú odpovedá nacionalizmus, myšlienka, že by sme sa ako národ mali niekam dostať. Ak je nacionalizmus dostatočne silný a zdravý, národ pripomína húževnatú a cieľavedomú svorku. Ak nie, podobá sa na stádo, ktoré spája akurát tak spoločná ohrada.

Blog
Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o zmiernení bolesti - od dočasných zášklbov až po obrovské migrény. Migréna je charakterizovaná ako silná pulzujúca bolesť hlavy na jednej strane hlavy, ktorú môže sprevádzať rozmazané videnie, nevoľnosť a akútna citlivosť na svetlo a zvuk. Napäťové bolesti hlavy na rozdiel od migrény spôsobujú skôr stálu, miernu až stredne silnú bolesť ako pulzujúcu bolesť a nebývajú sprevádzané nevoľnosťou alebo citlivosťou na svetlo a zvuk. Covidové bolesti hlavy bývajú odolnejšie voči bežným liekom proti bolesti, pričom jednou z možností je užívanie voľnopredajných dekongestív na zmiernenie tlaku v dutinách. Klastrová bolesť hlavy sa považuje za jeden z najbolestivejších stavov, aké ľudia poznajú. Môže sa vyskytnúť slzenie z oka, začervenanie očného bielka a ľudia sa zvyčajne počas záchvatu cítia veľmi rozrušení, takže neustále chodia alebo sa kolíšu. Bolesti hlavy spôsobené nadmerným užívaním liekov liečime kombináciou opatrení týkajúcich sa životného štýlu, vitamínových doplnkov, zmeny stravy a iných liekov na prevenciu záchvatov. Bolesti hlavy spôsobené namáhaním očí sa zvyčajne objavujú, keď sa na niečo dlhodobo sústredíte, zvyčajne na obrazovku, a bolesť sa zvyčajne nachádza za očami alebo v ich okolí. Zvyčajne ustúpi, keď si oči na chvíľu oddýchnu. Ranné bolesti hlavy môžu súvisieť s rôznymi spúšťačmi, ako je napríklad zlá poloha počas spánku, čo vedie k napnutým teda napätým svalom. Sexuálne bolesti hlavy sú zriedkavé ale ak sa vyskytnú, je dôležité zavolať 112.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.