Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. august 2022

O slovenskom nacionalizme

Prečo by mal byť štát niečo viac ako len nástroj na udržanie bezpečnosti a zdroj rôznych druhov podpory? Je to otázka, na ktorú odpovedá nacionalizmus, myšlienka, že by sme sa ako národ mali niekam dostať. Ak je nacionalizmus dostatočne silný a zdravý, národ pripomína húževnatú a cieľavedomú svorku. Ak nie, podobá sa na stádo, ktoré spája akurát tak spoločná ohrada.
O slovenskom nacionalizme

Každé zmýšľanie o národe má dve podstatné časti.  Sú nimi jednota národa, čiže národné povedomie, a spoločná vízia a ciele, ktoré ako spoločnosť chceme dosiahnuť. Obe musia pôsobiť naraz, pretože jednotný národ bez cieľov bude iba prešľapovať na mieste a nejednotný národ s cieľmi ich nikdy nedosiahne. Pre Slovákov bolo dlhodobým cieľom získanie nezávislosti. Po úspešnom naplnení tohto cieľa sa zdá, že popri všetkých úspechoch nám chýba spoločná myšlienka, ktorá by dokázala zjednocovať a motivovať.

Problém siaha hlboko do 19. storočia, kedy bolo slovenské národné myslenie formulované. Stalo sa to, že slovenskí národovci odpozerali svoje názory od Nemcov, bez toho, aby ich prispôsobili slovenskej realite. Hlavný rozdiel je, že Nemci sú veľký národ. Preto bol ich nacionalizmus vždy spojený s univerzálnosťou a grandióznosťou, s tým, že budú najbohatší a najlepší národ. V skratke: "Keď sa spojíme, dokážeme čokoľvek!" Samozrejme, že to nedokážu, ale bežný Nemec pri pohľade na svojich 80 miliónov spoluobčanov, na nemecké hospodárstvo a históriu na to pokojne dokáže zabudnúť.

Slovenskí národovci spravili to, že nemecký nacionalizmus s jeho ambíciami dali na plecia malého slovenského národa. Pre náš malý počet však chtiac-nechtiac všetci cítime jeho nedosiahnuteľnosť. A teda je veľmi prirodzené, že národne uvedomelý Slovák skĺzne k dvom extrémom. Prvý je ten, že pre absenciu možnej predstavy budúcnosti sa nacionalizmu postupne vzdá a buď ho nahradí niečím iným, alebo Slovensko opustí. To však nesúvisí s tým, či má Slovensko rád alebo nie, je to otázka národnej vízie, nie národného povedomia. Veď ak za zmysel národa považujeme čo najväčší materiálny úspech, prirodzene, že sa rozhodne pre národ, kde sa to darí viac.

Druhá možnosť je, že si pred relatívnou slovenskou slabosťou zatvorí oči a začne nasilu pretláčať velikášsky a arogantný nacionalizmus, pri ktorom ale cíti, že nikdy nebude môcť ísť do skutočnej súťaže s inými národmi. Preto musí takýto nacionalizmus pod vplyvom strachu z pravdy nevyhnutne smerovať k izolacionizmu, ignorancii a zatrpknutosti. Na prvý pohľad prirodzený názor, že riešením pre Slovensko je, aby mu Slováci viac verili, nemôže nikomu pomôcť, pretože pod "vierou v Slovensko" sa rozumie viera v to, že Slovensko dosiahne silu Nemcov alebo Poliakov.

Podobne jednoducho sa dá vysvetliť aj výrazná prítomnosť panslavizmu. Keďže slovenský národ samostatne nedokáže dosiahnuť veľkosť, treba ho podporiť, ak nie rovno nahradiť, myšlienkou Slovanstva. Keď sa spoja všetky slovanské národy, budeme mať obrovský štát, armádu a hospodárstvo a môžeme byť tí najsilnejší a najväčší na svete. Panslavizmus je vlastne logickým vyústením súčasného slovenského nacionalizmu, pretože rozšíril definíciu národa tak, aby „nemecké“ ciele boli dosiahnuteľné.              

V konečnom dôsledku to vyzerá tak, ako by naša spoločnosť a politika išla iba zo zotrvačnosti. Inak to ale nemôže byť, pretože my nevieme, kam vlastne chceme ísť! Preto by malo byť prvoradou úlohou nájsť zmysel slovenského národa vo svete a spôsob, akým sa presadiť, ktorý nám bude šitý na mieru. A nemôže to byť jednoduchá hospodárska súťaž, pretože tú nikdy vyhrať nemôžeme.

Pri tom všetkom ale máme jednu zásadnú výhodu. Je ňou naša malosť. Vďaka tomu, že nás je tak málo, nemusíme skĺznuť do arogancie a namyslenosti, ktorú majú veľké národy. Môžeme tak premýšľať jasnejšie a prichádzať s novými pohľadmi.

Inzercia

Okrem iného sa zaujímam o históriu, politiku a spoločenské trendy. Študujem históriu na UK v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Myslenie starovekého Rimana

Myslenie starovekého Rimana

Veľké impériá boli zvyčajne založené veľkými národmi. Rímska ríša je jedinečná v tom, že sa na najrozhľahlejší štát svojej doby (3. stor. po Kr.) vyvinula z malého mestečka na periférii civilizovaného sveta. Keď sa ale bližšie pozrieme na starú rímsku spoločnosť v období ranej republiky, je jasné, prečo to tak bolo. Vládla v nej prísnosť a praktickosť, najväčšie hodnoty boli rodina a štát, nepriateľmi citlivosť, luxus a umenie. „Národné príbehy“, na spôsob našich Svätoplukových prútov, boli plné mužov, ktorí pre štát neváhali zabiť seba alebo dokonca svoje deti.

Blog
Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o zmiernení bolesti - od dočasných zášklbov až po obrovské migrény. Migréna je charakterizovaná ako silná pulzujúca bolesť hlavy na jednej strane hlavy, ktorú môže sprevádzať rozmazané videnie, nevoľnosť a akútna citlivosť na svetlo a zvuk. Napäťové bolesti hlavy na rozdiel od migrény spôsobujú skôr stálu, miernu až stredne silnú bolesť ako pulzujúcu bolesť a nebývajú sprevádzané nevoľnosťou alebo citlivosťou na svetlo a zvuk. Covidové bolesti hlavy bývajú odolnejšie voči bežným liekom proti bolesti, pričom jednou z možností je užívanie voľnopredajných dekongestív na zmiernenie tlaku v dutinách. Klastrová bolesť hlavy sa považuje za jeden z najbolestivejších stavov, aké ľudia poznajú. Môže sa vyskytnúť slzenie z oka, začervenanie očného bielka a ľudia sa zvyčajne počas záchvatu cítia veľmi rozrušení, takže neustále chodia alebo sa kolíšu. Bolesti hlavy spôsobené nadmerným užívaním liekov liečime kombináciou opatrení týkajúcich sa životného štýlu, vitamínových doplnkov, zmeny stravy a iných liekov na prevenciu záchvatov. Bolesti hlavy spôsobené namáhaním očí sa zvyčajne objavujú, keď sa na niečo dlhodobo sústredíte, zvyčajne na obrazovku, a bolesť sa zvyčajne nachádza za očami alebo v ich okolí. Zvyčajne ustúpi, keď si oči na chvíľu oddýchnu. Ranné bolesti hlavy môžu súvisieť s rôznymi spúšťačmi, ako je napríklad zlá poloha počas spánku, čo vedie k napnutým teda napätým svalom. Sexuálne bolesti hlavy sú zriedkavé ale ak sa vyskytnú, je dôležité zavolať 112.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.