Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. august 2022

Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o zmiernení bolesti - od dočasných zášklbov až po obrovské migrény. Migréna je charakterizovaná ako silná pulzujúca bolesť hlavy na jednej strane hlavy, ktorú môže sprevádzať rozmazané videnie, nevoľnosť a akútna citlivosť na svetlo a zvuk. Napäťové bolesti hlavy na rozdiel od migrény spôsobujú skôr stálu, miernu až stredne silnú bolesť ako pulzujúcu bolesť a nebývajú sprevádzané nevoľnosťou alebo citlivosťou na svetlo a zvuk. Covidové bolesti hlavy bývajú odolnejšie voči bežným liekom proti bolesti, pričom jednou z možností je užívanie voľnopredajných dekongestív na zmiernenie tlaku v dutinách. Klastrová bolesť hlavy sa považuje za jeden z najbolestivejších stavov, aké ľudia poznajú. Môže sa vyskytnúť slzenie z oka, začervenanie očného bielka a ľudia sa zvyčajne počas záchvatu cítia veľmi rozrušení, takže neustále chodia alebo sa kolíšu. Bolesti hlavy spôsobené nadmerným užívaním liekov liečime kombináciou opatrení týkajúcich sa životného štýlu, vitamínových doplnkov, zmeny stravy a iných liekov na prevenciu záchvatov. Bolesti hlavy spôsobené namáhaním očí sa zvyčajne objavujú, keď sa na niečo dlhodobo sústredíte, zvyčajne na obrazovku, a bolesť sa zvyčajne nachádza za očami alebo v ich okolí. Zvyčajne ustúpi, keď si oči na chvíľu oddýchnu. Ranné bolesti hlavy môžu súvisieť s rôznymi spúšťačmi, ako je napríklad zlá poloha počas spánku, čo vedie k napnutým teda napätým svalom. Sexuálne bolesti hlavy sú zriedkavé ale ak sa vyskytnú, je dôležité zavolať 112.
Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

7 % ľudí trpí cez deň migrénou a 9 % zažíva napäťovú bolesť hlavy

Celkovo existuje veľa rôznych kategórií bolestí hlavy, od dočasných zášklbov, ktoré prejdú v priebehu niekoľkých hodín, až po silné a dokonca život ohrozujúce bolesti. 

Migréna

Je charakterizovaná ako silná pulzujúca bolesť hlavy na jednej strane hlavy, ktorú môže sprevádzať rozmazané videnie, nevoľnosť a akútna citlivosť na svetlo a zvuk. Ženy sú oveľa náchylnejšie na migrénu z dôvodov, ktoré súvisia s kolísaním vaječníkových steroidných hormónov, ako je pokles estrogénu počas menštruačného cyklu.

Medzi najčastejšie spúšťače migrény patrí stres, vynechávanie jedla a nedostatočný spánok. Migréna sa môže objaviť aj ako reakcia na niektoré prvky vašej stravy, ako sú umelé sladidlá, spracované mäso, vyzreté syry a alkohol.

"Pomôže vám pravidelný spánok, pravidelné stravovanie a pravidelný pohyb. Ľuďom, ktorí majú pretrvávajúce migrény radíme mať pevný denný režim."

Hoci triptány boli dlho liekom voľby na liečbu záchvatov migrény, nefungujú u všetkých pacientov a majú vedľajšie účinky. Dve triedy liekov známe ako gepanty a ditany boli schválené na používanie v USA. Predpokladá sa, že u pacientov so srdcovými problémami sú bezpečnejšie ako triptány, pretože sa viažu na cievy, ktoré sa podieľajú na záchvatoch migrény, bez toho, aby cievy zužovali alebo sťahovali.

Napäťové bolesti hlavy

Ide o zďaleka najčastejší typ. Na rozdiel od migrény spôsobujú skôr stálu, miernu až stredne silnú bolesť ako pulzujúcu bolesť a nebývajú sprevádzané nevoľnosťou alebo citlivosťou na svetlo a zvuk.

Hoci sa dajú liečiť bežnými liekmi proti bolesti, ako je aspirín alebo paracetamol, napäťové bolesti hlavy sú často znakom toho, že v tele nie je v poriadku niečo iné. Môžu byť prejavom dehydratácie, nedostatku spánku, emocionálneho stresu, problémov so zubami, ako je zatínanie čeľuste alebo škrípanie zubami, alebo prílišného množstva kofeínu.

Ako naznačuje názov, napäťové bolesti hlavy môžu byť aj znakom zlého držania tela a stuhnutosti krčných svalov a existujú určité dôkazy, že fyzioterapia alebo akupunktúra môžu zabrániť ich vzniku. 

"Bolesti hlavy napäťového typu môžu prichádzať s nepravidelnosťou svalových sťahov v hlave, ako aj v krku a ramenách. Používanie tepla na svaly, ako aj masáž a jemné naťahovanie môžu byť užitočné."

Covidové bolesti hlavy

Bolesti hlavy sú v súčasnosti jedným z prvých príznakov Covidu-19, zvyčajne sa objavujú na začiatku ochorenia a trvajú 3 až 5 dní. Bolesti hlavy pri Covide majú tendenciu byť pulzujúce, tlačiace alebo bodavé bolesti, ktoré sa vyskytujú na oboch stranách hlavy, a nie len v jednej oblasti.

Bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť pri mnohých respiračných infekciách, ako je chrípka, ale zdá sa, že sú obzvlášť výrazné pri Omicrone. Je to preto, lebo väčšie množstvo vírusu sa dostane do buniek tela, vyvolá zápal a mozog na to reaguje vytvorením bolesti podobnej migréne.

Bolesti hlavy pri Covide bývajú odolnejšie voči bežným liekom proti bolesti, pričom jednou z možností je užívanie voľnopredajných dekongestív na zmiernenie tlaku v dutinách.

Zhlukové (klastrové) bolesti hlavy

Zriedkavý typ silnej bolesti hlavy charakterizovaný neznesiteľnou bolesťou na jednej strane hlavy, často v okolí očí. "Klastrová bolesť hlavy sa považuje za jeden z najbolestivejších stavov, aké ľudia poznajú. Môže sa vyskytnúť slzenie z oka, začervenanie očného bielka a ľudia sa zvyčajne počas záchvatu cítia veľmi rozrušení, takže neustále chodia alebo sa kolíšu."

Tento typ bolesti hlavy sa oveľa častejšie vyskytuje u mužov a má tendenciu objavovať sa rytmicky každý deň v rovnakom čase. Na zmiernenie bolesti si vyžadujú špecializovanú liečbu, napríklad kyslíkovú terapiu, injekcie sumatriptanu alebo nosový sprej.

Liek s názvom verapamil, ktorý sa užíva vo forme tabliet niekoľkokrát denne, je hlavnou liečbou na prevenciu klastrovej bolesti hlavy. U niektorých jedincov však môže spôsobiť problémy so srdcom, preto si vyžaduje pravidelné monitorovanie pomocou elektrokardiogramu.

Bolesti hlavy spôsobené nadmerným užívaním liekov

Opakované bolesti hlavy sú strašiakom života mnohých pravidelných pacientov trpiacich bolesťami hlavy, pretože sa objavujú, keď niekto často užíva lieky proti bolesti, ako sú paracetamol, ibuprofén, triptány alebo opiáty, najmenej 3 mesiace.

Tieto lieky môžu byť dôležitým spôsobom zmiernenia bolesti, ale ak ich sústavne užívate viac ako 2 krát týždenne, môžu spôsobiť ďalšie bolesti hlavy. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí trpia chronickou migrénou alebo zažívajú viac ako 15 dní bolesti hlavy mesačne, sú obzvlášť náchylní na vznik bolesti hlavy z nadmerného užívania liekov.

Lekári tvrdia, že najdôležitejšie je pokúsiť sa identifikovať hlavné príčiny záchvatov bolesti hlavy a zamerať sa na vyhýbanie sa určitým spúšťačom, ako aj na hľadanie preventívnych terapií namiesto toho, aby sme sa snažili bolesť len maskovať.

"Ak už má niekto bolesti hlavy s vysokou frekvenciou alebo si všimne, že sa ich frekvencia časom zvyšuje, musí navštíviť lekára a porozprávať sa o prevencii. Tá môže zahŕňať kombináciu opatrení týkajúcich sa životného štýlu, vitamínových doplnkov, zmeny stravy a iných liekov na prevenciu záchvatov."

Bolesti hlavy spôsobené namáhaním očí

Namáhanie očí môže vyvolať napäťovú bolesť hlavy aj migrénu, ale môže byť aj samostatnou formou bolesti hlavy. Bolesti hlavy z namáhania očí sa zvyčajne objavujú, keď sa na niečo dlhodobo sústredíte, zvyčajne na obrazovku, a bolesť sa zvyčajne nachádza za očami alebo v ich okolí. Zvyčajne ustúpi, keď si oči na chvíľu oddýchnu.

Vzniká preto, že keď sa sústredíte na obrazovku zblízka, svaly v očiach a okolo nich musia pracovať intenzívnejšie a časom sú bolestivé a unavené. Opakované žmurkanie na niečo môže tiež vyvolať kŕče tvárových svalov, ktoré potom môžu vyústiť do bolesti hlavy z namáhania očí.

Ak máte tieto problémy mali by ste si dali vyšetriť oči. Medzi ďalšie riešenia patrí snaha znížiť oslnenie obrazovky, vyhýbať sa pozeraniu na obrazovku dve a viac hodín bez prestávky, umiestniť obrazovku aspoň 60 cm od očí a často žmurkať, aby ste si zvlhčili oči.

"Niekedy stačí znížiť intenzitu obrazovky, aby sa znížila pravdepodobnosť vyvolania bolesti hlavy".

Inzercia

Ranné bolesti hlavy

Ide o bežnú formu napäťovej bolesti hlavy, ktorá môže súvisieť s rôznymi spúšťačmi, ako je napríklad zlá poloha počas spánku, čo vedie k napnutým teda napätým svalom. Odborníci odporúčajú obrátiť sa na lekára, ak pociťujete pretrvávajúce ranné bolesti hlavy, pretože to môže byť aj príznakom spánkového apnoe, pri ktorom počas spánku čiastočne zlyhávajú svaly hrdla a prerušujú dýchanie.

Ranné bolesti hlavy môžu súvisieť aj s nespavosťou, škrípaním zubami počas spánku alebo s chýbajúcim kofeínom. Keďže pravidelná konzumácia kofeínu spôsobuje zúženie ciev, náhle zníženie alebo zastavenie jeho príjmu umožňuje otvorenie ciev a zvýšenie prietoku krvi do mozgu. To môže spôsobiť bolestivé bolesti hlavy, pretože mozog sa prispôsobuje zvýšenému množstvu krvi.

Sexuálne bolesti hlavy

Sú zriedkavé, ale vyskytujú sa približne u jedného percenta populácie, zvyčajne po 30. alebo 40. roku života. Existujú dve hlavné formy bolesti hlavy spojené so sexom. Prvá sa začína ako tupá bolesť počas predohry a pretrváva počas celej sexuálnej aktivity, predtým, ako sa zhorší po vyvrcholení, ale druhá je špecificky iniciovaná orgazmom.

Orgazmické bolesti hlavy sú ako pocit, "akoby vás niekto udrel kriketovou pálkou do zátylku", a ak sa vyskytnú, je dôležité zavolať 112. Táto bolesť hlavy totiž môže byť síce nezhubná, ale môže byť spôsobená aj mozgovou aneuryzmou, ktorá môže viesť ku krvácaniu do mozgu.

"Je to jedna z mála bolestí hlavy, pri ktorej treba ísť na pohotovosť. Môže sa to stať samo o sebe bez krvácania a môže sa to stať aj s krvácaním. Nedokážete to rozlíšiť, takže musíte vyšetriť každého, pretože krvácanie ohrozuje život."  Telegraph

 

Progresivizmus a jastraby

6 najčastejších podvodov - a ako sa im vyhnúť

Vojna proti Západu: oduševnená odpoveď na antirasizmus

Strach a odpor búrajú základy americkej moci. Majú pochybnosti o sebe samých.

Progresívna Amerika pomaly umiera. Vo Facebooku rozhoduje Clegg nie Zuckerberg.

Ako chápu slobodu slova progresívci, teda socialisti Napr. Bidenov syn podvodník

Hudba pre Igora

Čo čítať, komu veriť v tejto dobe rozdelenia na očkovanie či vojnu

Covid

Nadbytočné úmrtia spôsobené Lockdownom sú 3 krát vyššie ako covidové úmrtia.

Covid nebol katastrofou pre vzdelávanie mladých ľudí. Bol to Lockdown.

Ako žiť zdravo

Čo skutočne spôsobuje bolesť hlavy - a ako ju liečiť

Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

6 kalorických mýtov o zdraví - ktoré vás robia tučnými

5 spôsobov, ako sa vyrovnať s bolesťou kĺbov pri artritíde

4 spôsoby ako prestať a chrápaním

6 najlepších potravín na posilnenie imunitného systému

8 spôsobov, ako túto jeseň schudnúť a udržať si váhu natrvalo

17 vecí, ktoré musíte teraz urobiť, aby ste boli zdraví v neskoršom veku

5G a rakovina, strata pamäti, cukrovka, obličky. Europoslanci a lekárske štúdie.

Veľa čítam a občas niečo napíšem.

Odporúčame

Blog
Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

Najlepší denný režim - cirkadiánny cyklus - pre zdravý život pre mužov a ženy

"Stravujeme sa v nepredvídateľnom čase, spíme v nepravidelnom čase, pracujeme alebo sa socializujeme online aj v nepravidelnom čase. To sa zahráva s naším rytmom." Dlhodobé narušenie cirkadiánnych hodín naším životným štýlom môže zvýšiť riziko chronických ochorení. Dokonca aj z krátkodobého hľadiska môže obmedziť našu duševnú čulosť, otupiť naše uvažovanie a rozhodovanie, poškodiť našu náladu a sociálne vzťahy. 

Blog
Ako padol Pixar

Ako padol Pixar

V prvej časti článku sa v krátkosti pozriem na jeden z prvých filmov Pixaru a v druhej na konkrétne dôvody pádu tohto legendárneho filmového štúdia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.