Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. august 2022

Poet, rozdrvený ruskými tankami v Prahe...

Pred 90 rokmi sa narodil slávny sovietsky/ruský básnik Jevgenij Jevtušenko. Do svojho jubilea sa nedožil 5 rokov. V Rusku jeho výročie skoro ignorovali. Publikum neuveriteľne náhle zabudlo na jedného z nedávnych idolov.

Tento poet bol veľmi kontroverznou osobou. Jeho básne publikovali aj v hlavných komunistických novinách „Pravda“, aj v disidentskom samizdate – niekedy takmer súčasne. Niektorí ho považovali za kremeľského propagandistu, iní za statočného a nezmieriteľného bojovníka za slobodu a demokraciu.

Kritici často vyčítali Jevtušenkovi nadmernú publicitu jeho básni. Rovnako, ako kedysi Vladimír Majakovckij (ktorého umiestnil do zoznamu svojich učiteľov), využil svoj talent najprv na to, aby reagoval na aktuálne spoločenské problémy. V tých časoch sovietsky ľud formoval svoje nové občianske povedomie – a básnik sa aktívne podieľal na tomto procese.

Jevtušenko bol v ZSSR jedným z nemnohých, ktorí sa otvorene postavili sovietskej invázii do Česko-Slovenska v roku 1968. Deň po tej udalosti vytvoril známu báseň:  

„Tanky idú po Prahe

V krvavých lúčoch úsvitu.

Tankmi utláčajú pravdu,

Ti, ktorí ju neprivítajú...

Bože, je to tak hnusné!

Bože, postavím sa tomu! 

Zbraň proti Jánovi Husovi,

Puškinovi a Petofimu...“

 

Na záver prosil, aby na jeho hrobe napísali: „Ruský spisovateľ, rozdrvený ruskými tankmi v Prahe“ (https://www.culture.ru/poems/26404/tanki-idut-po-prage). Žiaľ, že zúfalý čin poeta nedostal uznanie ani v Česku, ani na Slovensku, hoci iné krajiny mu udelili vyznamenania.

Divné je, že toto gesto nemalo pre neho žiadne dôsledky, hoci bola tá báseň rozšírená samizdatom a zverejnená v zahraničí. Orgány mu odpustili to, čo by neodpustili iným. Preto niektorí jeho neprajníci sú si až doteraz istí, že spolupracoval s KGB.

Táto verzia sa však nezhoduje s inou senzačnou Jevtušenkovou básňou – „Dediči Stalina“. Ako jeden z prvých varoval pred pravdepodobnosťou a nebezpečenstvom návratu stalinizmu. Vyzval na posilnenie ochrany hrobu „vodcu“, aby ten z neho nevyšiel (https://www.culture.ru/poems/26385/nasledniki-stalina). Samozrejme to bol len poetický obraz, určený na umocnenie dojmu z politického obsahu diela...

Jevtušenko patril k vedúcim básnikom 60. rokov, o ktorých jeho kamarát Andrej Voznesenskij povedal: „Je nás málo, možno len štyria“. Mal na mysli, okrem seba aj Jevtušenka, vtedajšiu manželku posledného Bellu Achmadulinovu Bulata Okudžavu. To ich poézia najviac ovplyvňovala mládež tohto obdobia.  

Inzercia

Dnes je skoro neuveriteľné, že verejné vystúpenia poetov prilákali tisíce divákov, ktorí trávili celé hodiny, počúvajúc čítania básní. Celá generácia, ku ktorej patrím aj ja, sa formovala pod vplyvom myšlienok a nálad, vyjadrených v ich dielach.

Starší ľudia, vychovaní v pevných sovietskych tradíciách, však ich tvorbu a správanie neschvaľovali. Pamätám si epizódu zo školských rokov - učiteľka vynadala môjmu spolužiakovi za nejaký skutok a potom odsudzujúco dodala: „Z takých, aký je ty, vyrastajú jevtušenki!“ Pre ňu to ani nebolo osobné priezvisko, ale pojem, znamenajúci negatívny jav...

Jevtušenko je autor geniálnej frázy: „Poet je v Ruskú viac ako poet“. Nie príliš znalí ľudia ju niekedy pripisujú Puškinovi či Nekrasoví, pretože má naozaj klasický zvuk. Povedal to predovšetkým o sebe – považoval sa nielen za básnika, ale aj za duchovného vodcu a kazateľa.

To nesvedčí o jeho skromnosti, no také vysoké sebavedomie malo svoje opodstatnenie. Presvedčila ho o tom nielen domáca popularita, ale aj to, že počas jeho početných ciest po svete sa s ním ochotne stretávali lídri popredných štátov, hoci nemal žiadne oficiálne postavenie (https://ru.wikipedia.org/wiki/Евтушенко,_Евгений_Александрович#/media/Файл:Yevheny_Yevtushenko.jpg). Videli v ňom posla prebúdzajúceho sa ruského ľudu.

V roku 2014 počas kyjevského Euromajdana (masový protest proti pozastaveniu integrácie Ukrajiny do EÚ) už ťažko chorý básnik sa z Ameriky obrátil na Ukrajincov so slovami podpory:

„Matka predkov mojich - Ukrajina,

Kde sa Rusi krstili v Dnipro,

Naozaj z teba bude ruina?

Nech ta Boh uchráni od toho...“

(https://gordonua.com/news/maidan/Evtushenko-Razve-malo-vam-Babego-YAra-i-vam-nado-drug-s-drugom-voyny-10413.html).

V originále autor zámerne striedal ruské a ukrajinské slová, aby zdôraznil úzke spojenie dvoch jazykov a národov. Zároveň vyjadril pevnú vieru v ich spoločnú európsku budúcnosť. Nie je ťažké pochopiť, na ktorej strane by boli dnes jeho sympatie. Určite by to, čo sa deje na Ukrajine, bral ako osobnú tragédiu.  

Na tomto pozadí sa možno len čudovať, ako rýchlo krajania zabudli naňho a na ďalších členov „skvelej štvorky“. A to aj napriek tomu, že sa v postkomunistickom Rusku neobjavili noví populárni a vplyvní básnici a poézia úplne prestala byť výrazným faktorom verejného života.

Možno sa tak stalo preto, že odpovedali na požiadavky len svojej generácie a doby, ktorá už uplynula? Obávam sa, že to nie je len o relevantnosti, ale aj o literárnej kvalite ich tvorby, ktorá neprešla skúškou času. Napríklad ich starší predchodcovia - vynikajúci básnici, ako Anna Achmatova, Marina Cvetaeva, Boris Pasternak a iní nie sú zabudnutí a nestratili popularitu, ako aj klasická poézia 18-19 st.

Nepochybne však splnili dôležitú verejnú misiu – pripravili ľudí k novým trendom, k voľnomyšlienkarstvu a otvorenosti svetu. Kolaps sovietskeho systému by nebol možný, keby sa neuskutočnili predchádzajúce zmeny vo vedomí obyvateľstva. Takže poeti 60-rokov, medzi ktorými bol Jevtušenko asi najjasnejším javom, si už týmto zaslúžili uznanie a rešpekt.    

Byvalý profesor histórie na Moskovskej štátnej Lomonosovovej univerzite. Bol organizátorom ruského demokratického hnutia, spolupracovníkom Michaila Gorbačova a poslancom ruského parlamentu. Od roku 2002 žije v Bratislave, bol spoluzakladateľom Paneurópskej vysokej školy.

Odporúčame

Blog
Rusko v tieni

Rusko v tieni

Pred 100 rokmi v ZSSR prvý krát zverejnili knihu svetoznámeho spisovateľa Herberta Wellsa „Rusko v tieni“ („Russia in the Shadows“). Teraz je Rusko zase v tieni. A táto kniha poskytuje príležitosť k porovnaniam a paralelám.

Blog
Ako padol Pixar

Ako padol Pixar

V prvej časti článku sa v krátkosti pozriem na jeden z prvých filmov Pixaru a v druhej na konkrétne dôvody pádu tohto legendárneho filmového štúdia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.