Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. august 2022

Ako padol Pixar

V prvej časti článku sa v krátkosti pozriem na jeden z prvých filmov Pixaru a v druhej na konkrétne dôvody pádu tohto legendárneho filmového štúdia.
Ako padol Pixar

Druhá pixarovka, nové tisícročie sa neodvratne blíži. Technologický posun na poli animovanej kinematografie je takisto nezvratný a otvára nové možnosti pre filmárov, ako rozprávať príbehy. Život chrobáka je mimoriadne pohodový film. Vizuálne (na tú dobu) geniálne spracovaná animovaná komédia rozpráva o dôležitosti skutočnej lásky a priateľstva a o tom, čo to znamená bojovať za správnu vec aj za cenu mierneho násilia (ktoré je mimochodom skutočne vtipne podané). Jedna z opakujúcich sa tém blízkych nielen svetu hmyziemu, je aj esenciálnosť jedla. Celý film vytvára spolu s príjemným Newmanovym soundtrackom vizuálne putovanie, ktorého súčasťou chce byť celá rodina. Veselý cirkus, kreatívne zvládnutá vynaliezavosť postáv či odvážna mravčia vzbura voči utláčateľským kobylkám, si jednoducho pýtajú vašu pozornosť. Vo filme nájdeme aj celkom hojne easter eggov (napr. malé cameo samotných režisérov), ktoré ocení nejeden filmový nadšenec. Je to dobrý film s ucelenou myšlienkou. To sa však písal rok '98.

A teraz, posuňme sa o 24 rokov vpred a pozrime sa, kde sme. Pixar si po technologickej stránke vysoko nastavenú laťku stále drží, o tom niet pochýb. Čo však príbeh, myšlienky vyjadrené vo filmoch? Je dôraz kladený na tie stále, dobré, klasické hodnoty? Aj keď to, čo legendárne filmové štúdio v súčastnosti vyvádza, neprekvapuje, dala by sa nad tým vyroniť nejedna slza. Diváci zvyknutí na vrcholovú kvalitu na poli animovanej kinematografie tak dostávajú prohomosexuálne filmy plné do očí bijúcej politickej korektnosti (špeciálne narážam na ich posledný film Lightyear). A ešte k tomu zacielené na malé deti (áno, k takýmto filmom sa neraz dostanú dokonca aj batoľatá). Čo tam po tom, že je to po technickej stránke detailisticky, animačne dokonale spracované? 

Pozrime sa na to, čo povedali o filme Lightyear mainstreamové médiá:

  • CNBC: “Vo filme [pre deti] je Buzzova blízka priateľka strážkyňa vesmíru, ktorá sa ožení so ženou.” (16. jún 2022)

  • The Wall Street JournalFilm Lightyear od Pixaru bol zakázaný na 14 trhoch za zobrazovanie vzťahov osôb rovnakého pohlavia. (15. jún 2022)

  • Fox News: „Hviezda filmu Lightyear Chris Evans nazýva kritikov scény s gay bozkávaním vo filme idiotmi.“ (15. júna 2022)

Propagácia homosexuálneho hriechu, špeciálne zameraná na veľmi jednoducho ovplyvniteľné deti, je už očividne trendom. Trendom, ktorý však predstavuje vážne nebezpečenstvo pre mládež. Z jednoduchého dôvodu - neprirodzené neresti prezentuje ako normálne a prijateľné. Ovplyvniteľnosť mladých ľudí tu zohráva kľúčový faktor.

Zároveň je to priame zosmiešnenie Boha a hlavne posvätnej a prirodzenej inštitúcie manželstva a rodiny. Tieto veci je potrebné zo všetkých síl brániť a rešpektovať. Mnohé filmy tu svoju úlohu zvládli veľmi solídne. Mnohé však spôsobili pravý opak.

V tejto dobe je tiež bežné nazývať ľudí (väčšinou sú to obyčajní, vnímaví diváci alebo znepokojení rodičia) idiotmi, extrémistami a homofóbmi. Ovocie tohto nálepkovania asi nikomu chutiť nebude.

Inzercia

Očividne, časy pohodových príbehov o skutočnej láske a priateľstve medzi chrobáčikmi a ich spoločnej snahe postaviť sa nepriateľovi sú fuč. Namiesto toho, aby majstri vizuálneho umenia tvorili diela, ktoré by slúžili divákom na upevnenie dobrých hodnôt, sme svedkami nechutného a podlízavého nátlaku na deti, aby akceptovali homosexualitu. Je to smutná realita, ktorá totálne podkopáva a spomaľuje tempo skutočného pokroku vo sfére kvalitného vizuálneho umenia, ktoré Pixar pred viac než dvoma desaťročiami nastavil. 

Propagácia homosexuálneho správania a bozkávania osôb rovnakého pohlavia či ohrozovanie nevinnosti detí v akejkoľvek forme ani zďaleka nebola stavebným základom kedysi nepremožiteľnou tvrdzou 3D animácie. Kedysi - lebo bohužiaľ, bola premožená ideologickou zvrátenosťou a nátlakom, ktorému musia odolávať hádam všetci kreatívci. Od tých najmenších, nezávislých, po filmových gigantov akým je Pixar. Je až žalostné sledovať cestu pokroku, akým sa toto filmové štúdio (pod patronátom Disneyho), raz neprekonateľná citadela 3D animácie, vydalo. Luca je pravdepodobne jedna z posledných pixaroviek, o ktorú som mal úprimný záujem ju vidieť. Aj napriek nechutným interpretáciám abecedovej mafie sa z diela nakoniec vykľul veľmi pekný film s hodnotnou myšlienkou. Po zhliadnutí sa však vo mne, ako dlhoročného fanúšika kvalitných filmových štúdií (ktorými kedysi Disney/Pixar boli) začali ozývať obavy. Ako dlho im to vydrží? Neupadnú hneď do šialenstva politickej korektnosti? Bolo však asi len otázkou času. Odpoveď prišla celkom očakávane.

Disney/Pixar svetu ukázali, ako sa prichádza o fanúšikov. Ako sa prichádza o ľudí, ktorých zabávali a zaujímali príbehy zo sveta hračiek, hmyzieho sveta, či podmorskej ríše. Tie dobré, hodnotné filmy našťastie ostávajú. Klasiky, ako už spomenutý Život chrobákaToy Story či Autá budú stále filmami blízke môjmu srdcu, ktoré si rád opäť pozriem. Je však smutné, že ostanú len ako pamiatka po niečom minulom - Pixare, ktorý je úplne iný ako ten zo súčasnosti. Na druhej strane, trošku optimisticky dúfam v jednu vec. Že budú slúžiť aspoň ako memento pre súčasných filmárov. Ako memento toho, aké úžasné, hodnotné a ozaj kvalitné diela môžu vzniknúť aj bez poklony moderným ideologickým trendom.

 

Poznámka: Na záver by som chcel vrelo odporúčiť každému podpísať petíciu za odstránenie snímku Lightyear z filmových platforiem. Jej tvorcom je americká iniciatíva TFP Student Action. Ide o projekt Americkej spoločnosti na obranu tradície, rodiny a majetku. Už od roku 1973 neúnavne bojuje proti liberálnym, socialistický a komunistickým prúdom, ktoré veľmi rýchlo zaplavujú Ameriku a postupne aj zvyšok Západu. Podobne ako známy brazílsky intelektuál Plinio Corrêa de Oliveira stál za inšpiráciou pre americkú TFP, tak aj ja som sa inšpiroval práve aktivitou americkej TFP, ktorý ako jedny z prvých poukázali skutočnú závažnosť vyčíňania štúdia Disney.

Petícia za odstránenie snímku Lightyearhttps://tfpstudentaction.org/petitions/shame-on-disney-for-targeting-toddlers-with-pro-homosexual-film-lightyear-sign-your-protest

Zdroj titulného obrázka: https://flic.kr/p/7gNRYq

Som mladý katolík študujúci na gymnáziu. Venujem sa tvorbe filmov a písaniu na rôzne témy. Od cestovania/vzdelávania po sebazdokonaľovanie. Silnými predmetmi môjho záujmu sú aj politika, náboženstvo či história. V podstate čokoľvek, čo považujem za zaujímavé a užitočné pri robení z tohto sveta lepším miestom. Miestom, ktoré si ctí a žije podľa konzervatívnych hodnôt. Taktiež sa venujem skautingu, fotografii a hudobnej tvorbe.

Odporúčame

Blog
Municipalizácia a komunálna reforma

Municipalizácia a komunálna reforma

S blížiacimi sa komunálnymi voľbami prichádza zamyslenie, či je jestvujúce členenie územia Slovenska do takmer 2900 miest a obcí (Spáč, Sloboda, 2014) efektívne. Mnohé z nich sú počtom obyvateľov malé, v periférnych regiónoch ďaleko od mestských centier, disponujúc obmedzeným rozpočtom, ktorý nevie pokryť požadovaný rozsah dostupných služieb. Dve tretiny obcí na Slovensku majú počet obyvateľov menší ako 1000, 10% má dokonca menej ako 200 obyvateľov. Extrémnym príkladom bola obec Ondavka (okres Bardejov) s iba 17 obyvateľmi, kde sa v r. 2014 o pozíciu starostu a obecných poslancov nik nehlásil (SME, 2014).  

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.