Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. august 2022

Alkoholikom a ich rodinám, časť 1 (intro)

„Konzumácia alkoholu patrí v 21. storočí popri obezite, fajčení tabaku a nedostatku pohybovej aktivity k štyrom najčastejším preventabilným činiteľom zhoršujúcim zdravie a skracujúcim dĺžku života... Závislosť od alkoholu je závažná psychická porucha chorobného charakteru s ďalšími škodlivými telesnými, duševnými a sociálnymi dôsledkami a s vysokou pravdepodobnosťou smerovania k chronickému recidivujúcemu priebehu... Škody spôsobené alkoholom majú dosah nielen na jedinca so závislosťou, ale aj na jeho rodinu, blízke osoby a celú spoločnosť... Slovensko patrí v celosvetovom meradle ku krajinám s vysokou spotrebou alkoholu na obyvateľa. Podľa údajov OECD publikovaných v roku 2018 bola priemerná ročná spotreba čistého alkoholu na dospelého (vrátane abstinujúcich) na Slovensku 10,1 litra, kým priemer medzi rozvinutými krajinami združenými v OECD bol 8,9 litra... Ročne sa v SR realizuje vyše 100 000 ambulantných vyšetrení s diagnostickým záverom závislosť od alkoholu (F10.2 v MKCH-10), pričom 99,9 % z nich sú dospelí pacienti a vyše 70 % z nich tvoria muži... V SR je každé šieste pitvané násilné úmrtie v súvislosti s intoxikáciou alkoholom...“ (výber z Komplexného manažmentu pacienta so závislosťou od alkoholu v SR zo dňa 15.05.2021)
Alkoholikom a ich rodinám,  časť 1 (intro)

Predstavte si šťastnú, pokojnú a radostnú predvianočnú rodinnú atmosféru. Máte asi sedemnásť rokov. Zdobíte vianočný stromček, v pozadí počúvate vianočné koledy, cítite vôňu pečúcich sa medovníkov a tešíte sa na blížiaci sa Štedrý večer. V tom však počujete, ako do domu vstupuje váš podnapitý a pre niečo frustrovaný otec, nadávajúc na vašu mamu. Keď sa ho snažíte konfrontovať, prečo sa tak správa, dostanete odpoveď, že vy nič neviete, a všetko pochopíte (uvidíte), keď budete veľký.  Samozrejme predvianočná pohoda je preč a začínate chápať, že nad vašu rodinu prišli mračná, ktoré tak ľahko neodídu. Potom má otec vypité aj ďalší a ďalší deň a hnev ho neopúšťa. Hádky s mamou pribúdajú a vy sa už snažíte otcovi radšej vyhnúť, lebo sa pri ňom cítite zle. Nastane Štedrý deň, ale je to celkom iný deň ako ste si predstavovali, a aký ste zažívali po iné roky, aj keď všetci sa snažia nejako zamaskovať a tváriť sa aspoň v daný deň normálne. To sa už začínate hnevať aj vy a na polnočnej omši sa vám nejako ťažko zohýnajú kolená a s hnevom hovoríte Bohu, prečo toto na vás dopúšťa.

Áno, otec pil aj pred týmto okamihom, ale tieto Vianoce nastal zlom, lebo predtým v rodine alkohol nenarušil takto viditeľne rodinný pokoj a pohodu v posvätnom čase Vianoc.  Čo nasledovalo počas nasledujúcich osemnástich rokov, ktoré boli zavŕšené smrťou môjho otca, priblížim v nasledujúcej sérii blokov, mysliac pri tom na všetkých alkoholikov a ich rodiny, ktoré si prechádzajú obdobnými situáciami v súčasnosti. Kiež by im príbeh mojej rodiny pomohol a dodal nádej aj v situáciách, ktoré sa zdajú beznádejne.

Predbehnúc opis všetkých týchto udalostí, so všetkými alkoholikmi a ich rodinami sa delím o posmrtný list adresovaný môjmu otcovi, ktorý napriek tomu, že sme si prešli cez veľmi ťažké veci, s obdobiami kedy som sa naňho ohromne hneval, a aj sme boli vo vzájomných bojoch, je a ostáva mojim milovaným otcom:

Ahoj oco,

v prvom rade ti chcem poďakovať za všetko, čo si pre mňa tu na zemi v živote urobil. Osobitne ti ďakujem za moje detstvo, za všetky chvíle, ktoré sme trávili spolu. Veľmi rád spomínam na našu spoločnú prácu, a to niekedy ešte aj s ňankom (starým otcom). Spomínam najmä na chvíle, keď sme spolu hotovili drevo, rezali ho na cirkulante, kosili, hrabali a zvážali seno, keď si mi dal šoférovať traktor, keď sme spolu robili v záhrade, nosili kamene z kameňolomu, sadili zemiaky, hotovili piesok, keď si ma zobral pracovať so sebou do roboty (keď mi hranol spadol na prst na nohe a mal som ho celý čierny). Ale aj za to keď sme išli spolu na huby, keď si raz za mnou chodil každý deň z práce v Banskej Bystrici, keď som bol chorý a mama bola niekde preč, rád som s tebou aj pozeral televízor, či keď sme chodili na vianočný stromček, či na puzičky (bahniatka), keď si mi vyrezal z dreva samopal a mnohé ďalšie. Bol som rád, keď si ma pochválil a tešil sa z mojej sily a zo mňa. Keď som bol malý aj ja som sa tešil z tvojej sily, odvahy, pracovitosti a húževnatosti. Vďaka, že si aj postavil s pomocou ňanka (starého otca) dom.

Odpúšťam ti všetko, čo si najmä alkoholom v živote pokazil, keď si bol násilnícky voči mame (najmä slovom), keď si sa správal nedôstojne, nezodpovedne, obviňoval z problémov iných, a spustil si sa až tak, že si už nemal síl prestať, bol si pár mesiacov aj vo väzení (čo som niesol ťažko) a aj si zomrel v opitosti. Je mi ľúto, že časť života som musel s tebou bojovať, ale patrím i tak k tým šťastlivcom, ktorých otec ešte vopred bojovať naučil, resp. poskytol im zdravý základ mužnosti. Keby si nepil, viedol by si požehnaný život, aj keď na charaktere musí pracovať každý. Tiež si myslím, že ja by som nemusel zvádzať toľko bojov v oblasti sebadôvery a strachov z niektorých situácií. Pán ma však z mnohého už uzdravil, a niektoré veci som si zavinil i sám predchádzajúcim spôsobom života. Tiež viem, že mi je teraz otcom Nebeský Otec a On ma bude povzbudzovať, podopierať, uzdravovať a posilňovať i naďalej. Necítim voči tebe nijakú horkosť, ale lásku s túžbou, aby si bol spasený, čo najskôr v nebi, a aby sme sa tam raz mohli stretnúť.

Vďačný som však aj za všetky tvoje časy triezvosti i v mojom dospelom veku, kedy sme boli spolu ako syn s otcom aj napriek problémom. Napriek všetkému zlému nepochybujem, že som bol tvoj milovaný syn a bol si na mňa hrdý. A aj ty si môj milovaný otec. Keby si tu bol z celej sily by som ťa vystískal a viac by som ti prejavoval, že ťa mám rád (aj keď ku koncu tvojho života som sa o to už snažil). Všetko odovzdávam Bohu s prosbou nech sa moje rany premenia na perly, nech som dobrým otcom a manželom, pomáhajúcim druhým, a nech mi ty z neba k tomu pomáhaš. Ja zas budem pamätať na teba v modlitbách tu na zemi. Tak večne sa raduj v sláve nášho Boha.

Tvoj syn

Inzercia

Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom "...lebo, Ty si so mnou.".

Odporúčame

Blog
Politická strana, či organizovaná skupina?

Politická strana, či organizovaná skupina?

Pozostatky extrémistov od Kotlebu- Uhrík, Mazurek a Suja verbujú do svojej politickej strany ľudí z bezpečnostných zložiek. Bývalí policajti, príslušníci vojenského spravodajstva či armády sa tak zaraďujú k extrémistickým krikľúňom ako Mazurek a v partii budú s bývalým "vojakom" mnohonásobného vraha Černáka, Sujom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.