Zoberú vám 100 eur a vrátia len 10

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zoberú vám 100 eur a vrátia len 10

Podľa rozpočtu verejnej správy za posledné 4 roky narástlo daňové zaťaženie o 4 miliardy EUR ročne. Na sociálne balíčky resp. neadresné dávky vláda vyčlenila na tento rok 400 miliónov. Je to akoby ľuďom zobrala z jedného vrecka 100 EUR a do druhého vrátila len 10.

Takáto politika nemá so sociálnym cítením nič spoločné. Vláda totiž ľuďom berie veľa, no naspäť dáva málo. Veľa peňazí sa totiž stráca v korupčnej diere a cez posielanie peňazí tam, kam to ani nie je treba. Niektorí ľudia si povedia, že ich sa to netýka, lebo už nepracujú. Aj oni však väčšinou majú deti a vnúčatá a v konečnom dôsledku štát za posledné roky pripravil aj ich rodinu o viac peňazí ako im vrátil späť.

Iní si myslia, že štátnu kasu napĺňajú najmä firmy. Pravdou však je, že najviac na vysoké dane a odvody doplácajú zamestnanci, ktorým štát zoberie takmer polovicu z toho, čo im cez mzdové náklady dá ich zamestnávateľ. Medzi firmami zase existujú dve skupiny. Prvá, ktorá štátnu kasu ťažko napĺňa a druhá, ktorá sa priživuje na peniazoch z daní všetkých ostatných.

 
M. Moravčík: Štát berie veľa, dáva málo

Život na Slovensku môže byť krajší a spravodlivejší. Stačí, ak štát nebude brať ľuďom viac ako treba a za ich peniaze im bude poskytovať kvalitné služby. Nie je fér, keď štát zamestnancovi zoberie polovicu peňazí, ktoré mu dá jeho zamestnávateľ. Nie je fér, keď štát nedovolí študentom zarobiť si počas letných prázdnin. A myslíte, že je v poriadku, keď sa ekonomike darí a dôchodky rastú len o jedno euro a deväťdesiat centov?

Zveřejnil(a) Poznáš Miloša? dne 9. únor 2016 Zdieľať

 

Ak sa chceme mať na Slovensku lepšie, musí sa to zmeniť. Štát by ľuďom nemal brať viac ako treba a za ich peniaze by im mal poskytovať kvalitné služby v školstve, v zdravotníctve, v doprave a v ďalších oblastiach. Dá sa to. Je však potrebné urobiť dve veci. Na jednej strane znížiť daňové zaťaženie a na druhej strane dávať lepší pozor ako sa peniaze používajú.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo