Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. august 2022

Nálepkovanie nie je v pohode

Horúci júl priniesol okrem krehkej situácie rozkladu vo vládnej koalícii aj udalosť, ktorej treba nechať čas a nadhľad a vrátiť sa k nej s odstupom.  Protest niekoľkých vulgárnych účastníkov Pohody voči biskupovi Haľkovi, ktorý návštevníkom (nie po prvýkrát) ponúkal sviatosť zmierenia a duchovný rozhovor, mohol byť len malou nepríjemnou epizódou, aké sa stanú. 
Nálepkovanie nie je v pohode

Pozadie aj dôsledky tohto protestu sú však väčšie. Dušou protestu proti biskupovi Haľkovi bol neslávne známy aktivista a organizátor pochybného ocenenia „Homofób roka“ Peter Weisenbacher, ktorý pre médiá uviedol: „Predvčerom skoro vyhral Homofóba roka a dnes je v pohode na Pohode? Homofóbia ale nie je v pohode. Biskup Haľko je známy šírením nenávisti a homofóbiou.

 Pod nepríjemný tlak sa tak dostal organizátor festivalu Michal Kaščák, ktorý sa nakoniec účastníkom festivalu za pozvanie biskupa Haľka ospravedlnil. Kaščák povedal: uvedomujem si, že jeho prítomnosť mohla pôsobiť na mnohých zraňujúco, a preto moje rozhodnutie spätne hodnotím ako chybu. Mám informácie, že v snahách o rozhovor zo strany zástupcov menšín nezaznel zo strany biskupa názor smerujúci k pochopeniu alebo tolerancii. To je pre mňa veľkým sklamaním. Neboli sme dostatočne citliví, určite nechceme, aby naša miera tolerancie viedla k tolerovaniu názorov, ktoré ju porušujú zásadným spôsobom. Ospravedlňujem sa všetkým ľuďom, ktorých sa to dotklo“

Michal Kaščák teda rozhodnutie umožniť Haľkovi poskytovať na festivale duchovnú pomoc označil za chybu, vulgárne a drzé pokriky aktivistov označil za snahy zástupcov menšín o rozhovor s biskupom a jeho názor na homosexuálny vzťah a manželstvo muža a ženy je podľa Kaščáka postojom, ktorý toleranciu porušuje zásadným spôsobom.

    Ak teda biskup Haľko zastáva názory, ktoré sú v rozpore so súčasným liberálnym mainstreamom, má byť podľa Kaščáka a aktivistov ostrakizovaný a má stáť na okraji spoločnosti. Nepripomína vám to niečo? Nezažili sme počas komunistickej totality niečo podobné? Spomínate si, ako boli za komunizmu ľudia konfrontovaní s otázkou, či sú vysporiadaní s náboženskou otázkou? Ak sa verejne hlásili k svetonázoru vedeckého materializmu, mali dvere do štátnej a verejnej služby otvorené. Ak nie, ocitli sa na okraji spoločnosti. 

Ako dôsledok týchto udalostí sa meno bratislavského biskupa Jozefa Haľka v niektorých médiách začalo nekriticky spájať s prívlastkami ako „kontroverzný“ či „homofób“. 

    Biskup Haľko však nie je homofób a nešíri nenávisť. Zastáva len a len učenie Katolíckej cirkvi, ktorá považuje za manželstvo zväzok jedného muža a jednej ženy a takýto vzťah vníma ako základnú bunku spoločnosti. A to zďaleka nie je len postoj cirkvi. Manželstvo je prirodzený a historický spoločenský inštitút, ktorý máme takto vďaka kresťanským demokratom zadefinovaný aj v Ústave Slovenskej republiky. Ak vyslovil kritiku verejnoprávnej televízie za to, že do jej seriálov a na obrazovky podsúva ako hrdinov ľudí žijúcich aktívne homosexuálny vzťah, vyjadril tak len názor, ktorý má značná časť národa. Haľko preto nie je ani kontroverzný a ani žiadny extrémista. Iba otvorene povedal to, čo si myslia mnohí.

    Pod rúškom tolerancie a slobody vidíme čoraz viac snahu vytláčať ľudí s názormi mimo liberálny mainstream akoby na okraj spoločnosti a vytvárať z nich nepriateľov pokroku. Je to neprijateľné a  obeťou takéhoto tlaku sa nevyhnutne stane sloboda - ďalšia hodnota, na ktorej stojí naša spoločnosť. Sloboda totiž nutne musí obsahovať možnosť hlásiť sa verejne napríklad aj k názoru, že manželstvo je iba zväzkom muža a ženy. Je to úplne legitímny postoj a nie je v ňom nič extrémistické ani kontroverzné. 

Photo by Joey Thompson on Unsplash

Inzercia

Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia, podporujúci líder, striedmy používateľ sociálnych sietí. Politika ako služba ľuďom, kde je človek centrom záujmu. Chcem pomôcť obnoviť nádej, že politika môže byť aj normálna a slušná.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.