Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. august 2022

Afganistan - rok po

Afganistan je jediná krajina na svete, ktorá zakazuje dievčatám navštevovať stredné školy a ukončiť si vyššie vzdelanie.
Afganistan - rok po

Život v Afganistane, ktorý je už desaťročia zaťažený obdobím neistôt a prírodných katastrof, sa rok po oficiálnom prevzatí moci Talibanom naďalej zhoršuje. Táto kríza najviac zasahuje tých najzraniteľnejších – deti. Tri z piatich detí v Afganistane sú v núdzi a potrebujú naliehavú humanitárnu pomoc. Okrem toho, že trpia podvýživou a chorobami, ich chudoba núti odísť zo škôl a nastúpiť do práce.

Ešte silnejšie pociťujú krízu afganské dievčatá, ktorým je zakázané navštevovať stredné školy. Prebieha tu výrazná rodová diskriminácia, ktorá ženám a dievčatám zasahuje do každodenného života. Okrem odobratia práva dokončiť si vzdelanie, majú zákaz navštevovať väčšinu verejných miest, či dokonca pracovať. Je im odporúčané ostať doma. Dospievajúce dievčatá sú týmto vystavené nielen riziku negramotnosti, ale najmä nebezpečenstvám predčasného manželstva. Až 28% afganských dievčat sa vydá pred dovŕšením dospelosti.

Jednou zo škôl, ktoré výrazne pociťujú zákony o zákaze vyššieho vzdelania dievčat, je škola Halima Khazzan v provincii Paktia.

© UNICEF/UN0683672/Hubbard

Dievčatá tu môžu navštevovať len 1.-6. ročník, a potom pre nich štúdium končí. Týmto bolo vyradených približne 750 dievčat, ktoré by práve študovali v 7.-12. ročníku.

Zástupca pre UNICEF v Afganistane mal možnosť porozprávať sa s 11-ročnou Muskou, ktorá práve dokončuje 6. ročník.

© UNICEF/UN0683674/Hubbard

„Vzdelanie je naše právo. Mali by sme v ňom byť podporované, pretože je to to najlepšie, čo v živote máme," hovorí Muska. "Vzdelanie je dôležité, pretože na ňom závisí naša budúcnosť. Umožní nám nejakým spôsobom prispieť k zmene v našej krajine.“

Inzercia

© UNICEF/UN0683675/Hubbard

„Keď sme sa z večerných správ dozvedeli, že sa školy neotvoria, akurát som si pripravovala veci na ďalší deň. Snažím sa naďalej vzdelávať, ale bez pomoci učiteľa je to ťažké. Chcela by som sa stať gynekologičkou a pomáhať vidieckym ženám. Dala som si záväzok, že vyštudujem – akokoľvek a kdekoľvek.“

Dievča z Kábulu, 16 rokov

„Moja mladšia sestra ešte stále môže chodiť do školy. Keď príde domov, pomáham jej s úlohami. Je mi to veľmi ľúto, lebo ja už do školy nechodím. Školskú uniformu som chcela odložiť, ale nešlo to, stále ju mám. Chcela by som sa stať učiteľkou. Chcem, aby školy boli otvorené a deti sa mohli učiť. Nevzdávam sa nádeje.“

Dievča z Kábulu, 15 rokov

„Pomáham mame v domácnosti, periem, umývam riad. Chýbajú mi spolužiaci, nemám ani ich fotku a nie sme v žiadnom kontakte. Chcela by som sa stať obchodníčkou, ale momentálne je mojím najväčším snom ísť do školy. Bez štúdia nemáme budúcnosť, nemôžeme sa stať nikým.“

Dievča z Kábulu, 15 rokov

© UNICEF/UN0683671/Hubbard

Smútok a túžba po (pre nás takej samozrejmej) návšteve školy je hmatateľná v každej výpovedi týchto mladých afganských dievčat. Čo je však dôležité, prítomná je aj nádej. Vďaka každodennej práci UNICEF pracovníkov v Afganistane sa darí v dosahovaní zmien. UNICEF doteraz sprístupnil vzdelanie vyše 5 miliónom detí. Vzniklo viac než 10 000 komunitných škôl pre deti, ktoré nemajú prístup k formálnym školám z dôvodu vzdialenosti či ohrozenia. Tiež bolo vytlačených a distribuovaných 38 miliónov učebníc. UNICEF pokračuje v pomoci a hľadá cesty na alternatívne vzdelávanie, ako rádio či televízia. Naším najhlavnejším cieľom je, aby vzdelanie v krajine bolo opäť dostupné všetkým deťom bez rozdielu. Chlapcom aj dievčatám.

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.